0 különböző nyitott pályázat
2024. április 26.
Pályázati szűrő
b

A biológiai eredetű méreganyagok mérési validációja vészhelyzetben: a minőségbiztosítás folyamatainak és eszközeinek fejlesztése

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: olyan minőségellenőrzési eszközök, valamint szabványos működési eljárások fejlesztése, amelyek segítségével lehetővé válik a biológiai eredetű méreganyagok laboratóriumi mérési technikáinak szisztematikus validálása. Ezek között említhetők a mobil vagy könnyen telepíthető eszközök segítségével helyben végzett minta-előkészítési stratégiák, valamint elemzések, melyek európai szintű alkalmazására javaslatot kell tenni a projekt eredményeként.

Célok:

Az Európa-, valamint világszerte a közelmúltban tapasztalt események arra figyelmeztetnek, hogy a biológiai és toxin fegyverek előállítására laikusok is képesek lehetnek, továbbá illegális és szándékosan ártó felhasználásuk sem elképzelhetetlen egy-egy bűncselekmény során. Míg a mérgező anyagok felderítésére és elemzésére különböző technológiák állnak rendelkezésre, a közelmúlt felfedezései rámutattak, hogy a különböző laboratóriumokból származó elemzési eredmények összevethetősége rendkívül gyenge. Ez azt is jelenti egyben, hogy egy esetleges bioterrorista támadás esetében, amely például ricin felhasználásával valósul meg, előfordulhat, hogy a válaszadásra vonatkozó döntések alapjául szolgáló adatok a legalapvetőbb minőségi követelményeknek sem tudnak megfelelni. A minőségbiztosítási/minőségellenőrzési eszközök (például a ricin vagy botulinum hiteles anyagmintái), valamint a szabványos működési eljárások hiánya akadályozza a biológiai mérgező anyagok mérési adatainak validációját, illetve más európai adatokkal való összevethetőségét.

A biológiai eredetű méreganyagok nagy változatossága a mérésüket, illetve az emberi szervezetben, környezetben és ételekben való egyértelmű azonosításukat bonyolultabbá teszi. A méreganyagok felszívódása gyors, ami szintén megnehezíti azonosításukat, törvényszéki elemzésüket. A pályázatok során olyan minőségellenőrzési eszközöket, valamint szabványos működési eljárásokat kell fejleszteni, amelyek segítségével lehetővé válik a laboratóriumi mérési technikák szisztematikus validálása. Ezek között említhetők a mobil vagy könnyen telepíthető eszközök segítségével helyben végzett minta-előkészítési stratégiák, valamint elemzések, melyek európai szintű alkalmazására javaslatot kell tenni a projekt eredményeként.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SEC-03-DRS-2016
Státusz: lejárt
Határidő: 2016.08.25.
Keretösszeg: 8 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 07. 25.
Határidő:
2016.08.25.
Kiírás neve magyarul:
A biológiai eredetű méreganyagok mérési validációja vészhelyzetben: a minőségbiztosítás folyamatainak és eszközeinek fejlesztése
Kiírás neve angolul:
Validation of biological toxins measurements after an incident: Development of tools and procedures for quality control
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges