0 különböző nyitott pályázat
2024. április 26.
Pályázati szűrő
gyf
keg

A bioanyagok vegyi és egyéb anyagokká történő, direkt fermentációját biztosító bioelőállítási folyamatainak fejlesztése

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: olyan összevont bioelőállítási folyamatok fejlesztése, amelyek segítségével az előkezelt biomassza kisebb léptékben, egyetlen lépéssel alakítható át értékes biotermékekké, technikai vagy speciális enzimek alkalmazása nélkül. A pályázati felhívás keretében olyan összevont átalakítási folyamat fejlesztését kell megvalósítani, amely az előkezelt biomassza enzimatikus hidrolízisét, illetve fermentációját is magában foglalja, és a bio-vegyi anyagokká történő átalakítást egy lépésben biztosítja. A pályázatok keretében az adott megoldásokra vonatkozó fejlesztések és validációk laboratóriumi körülmények közötti megvalósítása támogatható, ugyanakkor ezek nagyobb léptékre való alkalmazhatósága, valamint megismételhetősége az elvégzett kutatások alapján látható kell, hogy legyen.

Célok:

A közelmúltban számos tanulmány látott napvilágot, amelyek a biofinomítási folyamatok előkezelési, fermentációs és feldolgozási szakaszának hatékonysága terén elért eredményeket tárják fel. Ugyanakkor az előkezelés és az enzimatikus hidrolízis viszonylagosan magas költsége mindezidáig akadályt jelentett széleskörű, ipari alkalmazásuk számára. Az enzimek alkalmazása jelentős tőke és működési költséget generál a biofinomítók üzemeltetése szempontjából a legtöbb esetben. Léteznek azonban összevont bioelőállítási folyamatok, amelyek segítségével az előkezelt biomassza kisebb léptéken, egyetlen lépéssel alakítható át értékes biotermékekké, technikai vagy speciális enzimek alkalmazása nélkül.

A pályázati felhívás keretében olyan összevont átalakítási folyamat fejlesztését kell megvalósítani, amely az előkezelt biomassza enzimatikus hidrolízisét, illetve fermentációját is magába foglalja, és a bio-vegyi anyagokká történő átalakítást egy lépésben biztosítja.

A pályázatok keretében az adott megoldásokra vonatkozó fejlesztések és validációk laboratóriumi körülmények közötti megvalósítása támogatható, ugyanakkor ezek nagyobb léptékre való alkalmazhatósága, valamint megismételhetősége az elvégzett kutatások alapján látható kell, hogy legyen. Az esetleges átfedések elkerülése, valamint a szinergikus hatások fokozása érdekében a pályázatokban törekedni kell az Európai Unió által támogatott más projektekkel való átfedések elkerülésére. A pályázatok keretében egy olyan adott, piacra vihető termékre vonatkozó, az igényekhez alakított mikroorganizmus-törzsekre alapozott folyamat fejlesztésének megvalósítása az elvárás, amelyek számos biomassza alapanyag felhasználását teszik lehetővé, és képesek:

  • a fermentálható cukroknak a kiindulási lignocellulóz biomassza poliszacharidjaiból történő előállítása során nagy hatékonysággal enzimek előállítására;
  • a hozamok, keverési arány és termelékenységi szint szempontjából megfelelő eredményeket mutató, tervezett összetevők előállítására, hexózok és pentózok fermentációjával illetve átalakításával;
  • elhárítani a megelőző, előkezelési lépésből származó potenciális gátló tényezők hatását.

A benyújtott pályázatok keretében lehetőség van a 3-5 technológiai készültségi szinten levő fejlesztések megvalósítására. Amennyiben kísérleti léptékű projekt megvalósítása a cél (TRL5 szinten levő fejlesztés), a pályázatokban szerepelnie kell a tervezett előállítási folyamatok hiteles költségbecslésének is, a későbbi nagyobb léptékre való alkalmazásuk esetére vonatkozó előzetes értékeléssel együtt.

A pályázatoknak környezeti, illetve társadalmi-gazdasági értékelést is tartalmazniuk kell, amely lehet például életciklus-értékelés is. Ennek különösen akkor kell sorra kerülnie, amikor egy pályázat keretében az 5. technológiai készültségi szint elérése a cél. Ez esetben az életciklus-értékelést a fejlesztéssel érintett folyamatok környezeti és társadalmi-gazdasági teljesítményének értékelésére vonatkozóan szükséges elvégezni.

A pályázatokban költség/haszon elemzés elvégzése elvárás, amely különösen az enzimek gyártásának elhagyásából eredő gazdasági előnyöket világítja meg.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI-2016-R02
Státusz: lejárt
Határidő: 2016.09.08.
Keretösszeg: 188 650 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet)
  • Mikro-, kis- és középvállalkozás
  • Közép- és felsőfokú oktatási intézmények
  • Non-profit szervezetek (beleértve azokat, akik fő tevékenysége a kutatás vagy technológiai fejlesztés)
  • The Joint Research Centre (Az Európai Bizottság egyik főigazgatósága, 5 EU tagállamban (Belgium, Németország, Olaszország, Hollandia és Spanyolország) 7 kutatóintézetet foglal magába.)
  • Nemzetközi európai érdekszervezetek
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 07. 22.
Határidő:
2016.09.08.
Kiírás neve magyarul:
A bioanyagok vegyi és egyéb anyagokká történő, direkt fermentációját biztosító bioelőállítási folyamatainak fejlesztése
Kiírás neve angolul:
Develop consolidated bioprocesses for direct fermentation into bio-compounds for chemicals and materials
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges