0 különböző nyitott pályázat
2024. május 03.
Pályázati szűrő
gyf

Nanoszerkezetű felületek gyártására alkalmas kísérleti gyártósorok kialakítása

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témakörben: a megnövelt mechanikus képességekkel rendelkező, nanoszerkezetű felszínek gyártására alkalmas kísérleti gyártósorok fejlesztésének, nagyobb léptékűvé alakításának, valamint releváns ipari környezetben való bemutatásának megvalósítása. A fejlesztés során kiindulásként már létező kísérleti gyártósorokat kell felhasználni, új anyagok és módszerek integrációjának megvalósítása érdekében. Az elsődleges cél az ipari folyamatok stabilitásának és megismételhetőségének fokozása, továbbá a gyártósorok optimalizálása és a megnövekedett teljesítmény értékelése a termelékenység és költséghatékonyság tekintetében. A fejlesztett technológiának alkalmasnak kell lennie a gyors elterjesztésre, kereskedelmi hasznosításra.

Célok:

A nanoszerkezetű bevonatok és felületek a gyémánt teljesítőképességét is túlszárnyaló, fokozott karc- és kopásállóságot, a megszokottnál jóval nagyobb mértékű keménységet, valamint a mechanikus behatásokkal szembeni ellenálló képességet biztosítanak. Ezzel együtt jellemző vonásuk a rozsdásodással, valamint az elhasználódással szembeni nagyfokú ellenálló képesség, a biológiai kompatibilitás, a fényvisszaverő és érzékelő képességük szabályozhatósága, a felszíni öntisztuló képesség, mely tulajdonságok mind hozzájárulhatnak olyan anyagok továbbfejlesztéséhez, mint a különböző textilek, papírok, továbbá a gépeket, építőipari vagy közlekedési alkalmazásokat felépítő szerkezeti elemek.

A nanoszerkezetű anyagokkal bevont funkcionális felületek a legkülönbözőbb ágazatokban alkalmazhatók, úgymint a csomagolástechnológia, elektronika, építőipar, autógyártás, közlekedés, energetika, de akár a textil- vagy bőripar is megemlíthető.

A projektek keretében a megnövelt mechanikus képességekkel rendelkező, nanoszerkezetű felszínek gyártására alkalmas kísérleti gyártósorok fejlesztésének, nagyobb léptékűvé alakításának, valamint releváns ipari környezetben való bemutatásának kell megvalósulnia. A fejlesztés során kiindulásként már létező kísérleti gyártósorokat kell felhasználni, új anyagok és módszerek integrációjának megvalósítása érdekében. Az elsődleges cél az ipari folyamatok stabilitásának és megismételhetőségének fokozása, továbbá a gyártó sorok optimalizálása és a megnövekedett teljesítmény értékelése a termelékenység és költséghatékonyság tekintetében. Ezt kiegészítendő, az új anyagok/termékek funkcionalitását, valamint teljesítményét is értékelni kell.

A pályázatoknak át kell fogniuk a teljes kutatás-fejlesztés-innovációs ciklust, teljesen ki kell szűrniük az ipari alkalmazhatóság számára akadályt jelentő tényezőket, valamint biztosítaniuk kell a fejlesztéssel érintett anyagok gyártóinak, felhasználóinak, valamint a gyártáshoz kapcsolódó kis- és középvállalkozásoknak a részvételét is. A fejlesztett technológiának alkalmasnak kell lennie a gyors elterjesztésre, kereskedelmi hasznosításra.

A pályázatok olyan területekre vonatkozhatnak, mint például:

  • Meglevő gyártási módszerek korszerűsítése, a jelenlegi fröccsöntési vagy adalékanyag tömegtermelési képességek kiterjesztése, például R2R nyomtatás a 10 nm alatti tartományban.
  • Az ígéretes laboratóriumi létpékű nanofelszínek kulcsfontosságú jellegzetességeinek továbbfejlesztése, valamint kísérleti gyártósoron való előállításuk megvalósítása.
  • Nanoszerkezetű felületek jelentős társadalmi-gazdasági hatással rendelkező ágazatokban való alkalmazása.

A megvalósításra kerülő tevékenységeknek a 4-6 technológiai készültségi szintre koncentrálniuk, végső soron pedig a fejlesztéseknek el kell érniük a 7-es TRL szintet. A témakör olyan tevékenységek megvalósítását feltételezi, amelyek kulcsfontosságú alaptechnológiákon átívelő, összekötő szerepet valósítanak meg.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: PILOTS-03-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2016.10.27.
Keretösszeg: 48 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 07. 14.
Határidő:
2016.10.27.
Kiírás neve magyarul:
Nanoszerkezetű felületek gyártására alkalmas kísérleti gyártósorok kialakítása
Kiírás neve angolul:
Pilot Lines for Manufacturing of Nanotextured surfaces with mechanically enhanced properties
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership