0 különböző nyitott pályázat
2024. május 03.
Pályázati szűrő

Eszközök az agyszövet aktivitásának mérésére és stimulálására

Összefoglaló:

A pályázat fő célja újszerű neuro-eszközök kidolgozásának segítségére irányul.

Célok:

Az agyi aktivitás mérésére és stimulálására szolgáló orvostechnikai eszközök rendkívül hatalmas terápiás eszközökként jelennek meg, amelyek forradalmasíthatják az agybetegségek kezelését. Az anomális neuronális elektromos jelek sokféle rendellenességben jelen vannak, ideértve a memóriazavarokat (Alzheimer-kór), epilepsziát, krónikus fájdalmakat, hangulati rendellenességeket, mozgászavarokat (Parkinson-kór), iszkémiás kognitív hanyatlást (szívinfarktus után), érzékszervi rendellenességeket (halláskárosodás, fülzúgás ), az agyi érrendszeri események, az öregedéssel összefüggő neurodegeneráció, traumás agysérülést.

Sajnos az agyi aktivitás normális ingerlésének stimulációval történő visszaállításához létező eszközöknek komoly korlátai vannak. Invazivitás, korlátozott miniatürizálás, gyenge felbontás (csak durva mérés és stimuláció áll rendelkezésre), korlátozott térbeli lefedettség (nem képes kellő számú idegsejtet figyelemmel kísérni vagy stimulálni) gátolja a terápiás hatást, vagy vonzóbbá teszi ezeket a megoldásokat az orvosok és a betegek számára.

A mai korszerű mikroelektronika és a mikrogyártás mégis elősegíti az új neuro-eszközöket, amelyek nagy miniatürizálási, ultra-alacsony energiafogyasztású, több telephelyes szenzor / stimulátor tömbökkel rendelkeznek (lineáris, sík vagy 3D, rengeteg geometriával) és vezeték nélküli architektúrák, amelyek alacsonyabb kockázathoz, rövidebb gyógyulási időkhöz és a betegek jobb elfogadásához vezetnek.

Továbbá előrehaladás érhető el új fizikai elvek felfedezésével is az aktivitás monitorozásához (invazív vagy nem invazív) és az aktivitás modulálásához. Ezek felfedezhetik az ultrahangot, a fényt (optogenetika vagy más módon), a mechanikai stimulációt, a neuroaktív vegyületek helyi felszabadulását, az ionizáló sugárzást stb.

Itt az ideje, hogy felfedezzük ezeket a lehetőségeket, és újszerű neuro-eszközöket dolgozzunk ki, amelyeket a klinikusok és a betegek gyorsan elfogadhatnak.

Az e felhívásra benyújtott pályázatoknak az alábbi két kihívás legalább egyikének kell megfelelniük:

  1. Egyedülálló funkciókkal rendelkező teljes eszköz, például egy jelenleg nem kezelt rendellenesség megcélzása, példátlan miniatürizálás, alacsony késleltetésű, zárt hurkú monitorozás-stimuláció visszacsatolás (ha szükséges), rendkívül alacsony energiafogyasztás, alacsony / közepes invazivitás (pl. Kompatibilis az implantációval endoszkópos technikákkal) ), nagy felbontású, fenntartható stb.

vagy

  1. Új vagy kialakulóban lévő fizikai alapelvek vagy módszertanok, amelyek egyértelmű és számszerűsíthető előnyökkel szolgálhatnak a jövőbeni agyi érzékelési és / vagy stimulációs technológiák alapjául. A hangsúly olyan technikákra összpontosít, amelyek soha nem látott adatokat kínálnak az agy működéséről, vagy amelyek lehetővé teszik az agy aktivitásának soha nem látott modulálását terápiás célokra vagy az agy-számítógép interakcióra .

A kihívás sajátos feltételei

A teljes eszközt célzó javaslatokat határozottan javasoljuk, hogy hozzanak létre egy elfogadható munkatervet, amely a projekt végéig legalább 1) működő prototípus eszközt vagy műszert és 2) preklinikai adatokat igazol a terápiás hatás igazolásával.

Azoknak a javaslatoknak, amelyek új megfigyelési és / vagy ösztönzési mechanizmus felfedezésére irányulnak, javasoljuk, hogy csökkentse a munkaterv kockázatát több stratégia párhuzamos feltárásával, összevonva a versengő stratégiákat egyetlen javaslatba a költséghatékonyság és a siker nagyobb valószínűsége érdekében.

A konzorciumoknak, amelyek mindkét javaslatban egyetlen javaslatot vesznek figyelembe, azt javasoljuk, hogy gondosan elemezzék meg, hogy az új mechanizmusok vagy elvek felfedezésével járó magas kockázat gátolhatja-e az említett elvek alapján megvalósuló teljes eszköz kiteljesítésének hihetőségét.

Minden javaslatnak teljes mértékben meg kell indokolnia a célzott fejlesztés klinikai szükségességét, és ennek megfelelően kell strukturálnia a munkatervet, a hiteles jövőbeni piaci átmenet felé. A javaslatoknak figyelembe kell venniük a megcélzott technológia költség-haszon elemét, és be kell mutatniuk, hogy az eredményt a klinikusok és a betegek elfogadják.

Adott esetben figyelembe kell venni a kutatási tartalom nemi dimenzióját.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency - REA
Pályázati azonosító: HORIZON-EIC-2021-PATHFINDERCHALLENGES-01-02
Státusz: lejárt
Határidő: 2021.10.27.
Keretösszeg: 132 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Konzorciumi előírás:

Minimum 2 maximum 5 entitás.

Feltöltés ideje: 2021. 07. 05.
Határidő:
2021.10.27.
Kiírás neve magyarul:
Eszközök az agyszövet aktivitásának mérésére és stimulálására
Kiírás neve angolul:
Tools to measure and stimulate activity in Brain Tissue
Program:
Horizon Europe
Alprogram:
Európai Innovációs Tanács - European Innovation Council