0 különböző nyitott pályázat
2024. május 02.
Pályázati szűrő
ikt

A többnyelvű, következő generációs internet

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program által meghirdetett pályázati felhívás keretében megvalósuló tevékenységek az inkluzív Digitális Egységes Piac érdekében a technológia által támogatott többnyelvűség kialakítását kell, hogy előmozdítsák. Olyan tevékenységek támogathatók, amelyek a fentiekben felvázolt kihívások (nyelvi erőforrások és interoperabilis nyelvi eszközök) tekintetében felmerülő technológiai kérdésekre adnak választ, valamint a tagállamok által megvalósított tevékenységek kiváló eredményeire épülve, a szinergiák kihasználásával koordinációs és networking tevékenységek támogatását valósítják meg.

Célok:

A jelen téma keretében megvalósuló tevékenységek az inkluzív Digitális Egységes Piac érdekében a technológia által támogatott többnyelvűség kialakítását kell, hogy előmozdítsák. Valamennyi európai lakos számára biztosítani szükséges a tartalomhoz való hozzáférést, az írásbeli/szóbeli kommunikációban való részvétel esélyét nyelvi akadályok nélkül. A többek között közigazgatási szervek által biztosított tartalom és szolgáltatások nem érhetők el több nyelven. A nyelvi széttagoltság eredményeként az állampolgárok és üzleti vállalkozások egy része nem tud teljes mértékben bekapcsolódni online tevékenységekbe, így nem részesül a tartalom/szolgáltatások által nyújtott előnyökből. A tartalom puszta nagyságrendje, a tartalom típusok és modalitások sokfélesége, valamint Európa nyelvi sokszínűsége jelentős kihívást jelent a többnyelvű megoldások biztosítása és hatékony elterjesztése szempontjából.

A pályázati felhívás keretében olyan tevékenységek támogathatók, amelyek a fentiekben felvázolt kihívások (nyelvi erőforrások és interoperábilis nyelvi eszközök) tekintetében felmerülő technológiai kérdésekre adnak választ, valamint a tagállamok által megvalósított tevékenységek kiváló eredményeire épülve, a szinergiák kihasználásával koordinációs és networking tevékenységek támogatását valósítják meg.

a) Innovációs Intézkedés: Európai Nyelvi Hálózat

Ennek keretében:

  • az erőforrások és eszközök közötti összeköttetést, illetve azok megosztását és összehangolását biztosító nyilvános, nyílt és interoperábilis hálózatok architektúrái és elemei kerülnek fejlesztésre, amelyek hozzájárulnak a nyelvi technológiák (szoftverek és szolgáltatások) hatékony fejlesztéséhez és telepítéséhez Európa-szerte. A fejlesztés hozzáférést biztosít szerverekhez és felhőkhöz, könnyen kezelhető alapvető nyelvi feldolgozó eszközökhöz és szolgáltatásokhoz az európai nyelvek vonatkozásában. A fejlesztés során biztosítani szükséges a meglevő és új (akár ingyenes, akár díj ellenében elérhető) erőforrások és eszközök akadálytalan integrációját, lehetővé téve az azokat szolgáltatók számára, hogy saját politikáiknak megfelelően biztosíthassák a hozzáférési jogokat. A fejlesztési folyamat során biztosítani szükséges a végfelhasználók aktív részvételét;
  • az Európai Nyelvi Hálózat munkája, illetve a jelen témakör keretében támogatott valamennyi tevékenység koordinációja valósul meg, az interoperabilitás kérdésének figyelembe vétele mellett. Azonosításra kerülnek azon akadályok – ennek keretében pedig minden olyan, a készségek hiánya okozta probléma –, amelyek a többnyelvű szolgáltatások telepítését, és európai léptékű nyelvi infrastruktúra létrehozását akadályozzák. A tevékenységek keretében a jogi és szervezeti akadályok leküzdésére szükséges törekedni, a különböző európai, nemzeti és regionális tevékenységek közötti koordináció strukturált párbeszéd keretében történő támogatásával, a legjobb gyakorlatok feltárásával és cseréjével;
  • nagy kereskedelmi, és/vagy társadalmi hatással rendelkező ágazatokra irányuló, kísérleti projekt megvalósítása az Európai Nyelvi Hálózat vonatkozásában, olyan kisléptékű demonstrátorok segítségével, melyek a nyelvi technológiák speciális működési folyamatok/műveletek során történő innovatív integrációját mutatják be, lehetőséget biztosítva az együttműködésre, műszaki és nyelvi iránymutatásra, nyílt forráskódú eszközökhöz és (a hálózaton keresztül elérhető) nyílt nyelvi erőforrásokhoz, kockázati tőkéhez, valamint promóciós/disszeminációs eseményekhez való hozzáférésre. A kis léptékű demonstrációk eredményei az Európai Nyelvi Hálózaton keresztül kell, hogy elérhetővé váljanak, a megfelelő engedélyezési feltételek mellett. A kis léptékű demonstrátorok kiválasztására lépcsőzetes támogatások keretében kerül sor. A felhívás keretében odaítélt európai uniós támogatás maximum 30%-a harmadik felek ezen, tipikusan 100 000 – 200 000 euró értékű, 9-12 hónap megvalósítási idejű kis léptékű, demonstrációs projektjeire fordítandó.

b) Kutatási és Innovációs Intézkedés: Domain-specifikus/kihívás-orientált Emberi Nyelvvel kapcsolatos Technológia

Ennek keretében a megvalósuló tevékenységek az emberi nyelvvel kapcsolatos jelenlegi legkorszerűbb technológiák továbbfejlesztésére szükséges törekedni jól definiált, célorientált kihívásokból kiindulva, a nyelvi technológiák területén aktív kutatók és iparági szereplők részvételének biztosításával. Valamennyi pályázat egy adott, jelentős kereskedelmi és/vagy társadalmi hatással rendelkező ágazatra kell, hogy irányuljon, vagy egy adott, több ágazat számára problémát jelentő/releváns technológiai kihívásra. A pályázatokhoz a nyelvi/technológiai vonatkozású kutatás terén várt eredményekre vonatkozó részletes elemzést is csatolni szükséges. A tevékenységek konkrét, a valós életben iparági szereplők számára felmerülő kérdések megoldására kell, hogy irányuljanak. A pályázatok keretében a fejlesztéssel érintett megoldás iránti igény meggyőző bemutatása, valamint a kutatási eredmények mérésére alkalmas indikátorok egyértelmű meghatározása elvárás. A projekt keretében a kiválasztott ágazat speciális igényeire szabott, fenntartható, többnyelvű alkalmazások és szolgáltatások ökoszisztémájának kialakítására kerül sor.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: ICT-29-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.04.17.
Keretösszeg: 25 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Kutatási és Innovációs Intézkedés: 100 %

Innovációs Intézkedés esetében: Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 31.
Határidő:
2018.04.17.
Kiírás neve magyarul:
A többnyelvű, következő generációs internet
Kiírás neve angolul:
A multilingual Next Generation Internet
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership