0 különböző nyitott pályázat
2024. május 03.
Pályázati szűrő
gyf

Áttörést jelentő, fosszilis alapú vegyületváltozattal nem rendelkező, jelentős értékesítési potenciállal jellemezhető elsődleges vegyületek

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: európai eredetű, fenntartható módon előállított bioalapú vegyületekből származó, jelentős fosszilis megfelelővel nem rendelkező vegyületek előállítási folyamatainak, illetve egy alkalmazás piaci megjelenésének kereskedelmi hasznosítást megelőző szinten történő demonstrációja.

Célok:

A petrolkémiai alapanyagokból származó termékek kiterjedt további feldolgozási útvonalakkal, fejlett piacokkal, és hatékony infrastruktúrával rendelkeznek. Ennek következtében „azonos” vegyi anyagok biomasszából történő előállítása, valamint a már létező értékláncokban való megjelenése lehet a leggyorsabb, és leginkább költséghatékony módja a bioalapú értékláncok rövidtávon történő kialakításának. Létezik azonban néhány bioalapú molekula, amelynek nincs igazán jelentős fosszilis megfelelője. A kutatók és ipari szereplők ezen vegyületeket közép és hosszú távon is ígéretesnek tartják, speciális funkcionális jellegzetességeikből, valamint lehetséges származékaikból fakadóan.

Míg a jelentős fosszilis megfelelővel nem rendelkező bioalapú vegyületek termelési folyamatai jóval gazdaságosabbak és fenntarthatóbbak lehetnek, elterjedésüket mégis akadályozza, hogy a további felhasználásukat biztosító infrastruktúra még nem áll rendelkezésre.

Bár ezen bioalapú vegyületek közül néhány közvetlenül is felhasználható, számos esetben több piac számára is megújulást és fenntarthatóságot jelentő egyéb vegyületek széles skálájának előállítására is felhasználhatók. Ilyen „elsődleges” megújuló alapanyagnak tekinthető például a levulinsav, vagy a mukonsav, melyek a polimerektől, lágyító, vagy egyéb köztes alapanyagoktól kezdődően széles körben alkalmazhatók, akár kenőanyagok, hidraulikus folyadékok, gyógyszerek, vagy kozmetikumok előállítása során.Mivel ezen molekulák viszonylag újnak számítanak a vegyipari piacokon, előállítások során még nem érvényesülhetnek a méretgazdaságosságból származó előnyök, és nem rendelkeznek jól fejlett értéklánccal sem.

Műszaki szempontból ezen „elsődleges” bioalapú vegyületek csakúgy, mint a belőlük előállított másodlagos termékek előállítása számos esetben elérte a TRL4-5 technológiai készültségi szintet. Az ipar számára a következő fejlesztési lépés ezen vegyületek előállítási útvonalának TRL6-7 szintű demonstrációjának megvalósítása.

Jelen felhívás keretében cél európai eredetű, fenntartható módon előállított bioalapú vegyületekből származó, jelentős fosszilis megfelelővel nem rendelkező vegyületek előállítási folyamatainak, illetve egy alkalmazás piaci megjelenésének kereskedelmi hasznosítást megelőző szinten történő demonstrációja.

A pályázatok keretében legalább egy, jelentős fosszilis megfelelővel nem rendelkező bioalapú vegyület előállítási útvonalának demonstrációjára kell, hogy sor kerüljön, a legalább egy alkalmazásban való hasznosításában rejlő piaci lehetőségek bemutatásával.

A pályázatok keretében biotechnológiai, termo, illetve vegyi katalitikus gyártási folyamatok egyaránt alkalmazhatók, de a választott gyártási folyamat műszaki-gazdasági szempontból versenyképes előállítási útvonalat kell, hogy biztosítson. A pályázatok keretében igazolni szükséges a fejlesztéssel érintett molekulák kiválasztásának indokait, és a teljes értéklánc validációját szükséges megvalósítani. Ezzel összefüggésben bemutatandó, hogy az előállított termékek jelentős piaci húzóerővel rendelkeznek, valamint hogy a fejlesztéssel érintett megoldás mind gazdasági, mind környezeti szempontból fenntartható. A pályázatok keretében a releváns üzleti modellek bemutatására, továbbá annak bemutatására is sor kell, hogy kerüljön, hogyan biztosítható a választott alkalmazások számára fenntartható, gazdaságos módon európai eredetű biomassza.

A fejlesztés elvárt technológiai készültségi szintje a projekt zárásakor TRL6-7. A pályázatok keretében egyértelműen megadni szükséges a kiinduláskor érvényes technológiai készültségi szintet.

A pályázatoknak tartalmaznia kell az életciklus-értékelés módszertannal készült környezeti hatásvizsgálatot, költségelemzést, és a koncepció életképességét igazoló teljesítmény-ellenőrzést.

A pályázatoknak az azonos vegyületek előállítására jelenleg alkalmazott, legfejlettebb előállítási folyamaktoknál jóval hatékonyabb és fenntarthatóbb előállítási folyamatok és technológiák kidolgozása mellett a következő kulcsteljesítmény indikátorokhoz szükséges hozzájárulniuk: KPI 1, KPI 2, KPI 4, KPI 5, KPI 6.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI.2017.D3
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.09.07.
Keretösszeg:

A keretösszeg a témakör keretében megjelent 16 pályázati felhívás teljes kerete.

Az innovációs és demonstrációs tevékenységeket célzó, 5 pályázat keretösszege: 22 000 000 euró.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 05. 03.
Határidő:
2017.09.07.
Kiírás neve magyarul:
Áttörést jelentő, fosszilis alapú vegyületváltozattal nem rendelkező, jelentős értékesítési potenciállal jellemezhető elsődleges vegyületek
Kiírás neve angolul:
Breakthrough primary bio-based chemicals without significant fossil-based counterparts but with high marketability
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership