0 különböző nyitott pályázat
2024. május 07.
Pályázati szűrő
eh

Újabb lépés az üzemanyagcella cellaköteg alkatrészek fejlesztése terén

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: üzemanyagcella-gyártás, valamint a más ágazatok közötti kapcsolat megteremtése annak érdekében, hogy a kevésbé tipikus, ámde diszruptív jellegű gyártási technológiák eredményeként az üzemanyagcellák, cellakötegek és alkatrészek minősége és teljesítménye terén jelentős fejlődés legyen biztosítható. A témakör keretében támogatott projektek során új gyártási folyamatok fejlesztésére, vagy más, jellegzetesen nagy volumennel termelő ágazatban már alkalmazott, de jelentős mértékben eltérő gyártási folyamatok adaptációjára kerülhet sor.

Célok:

Míg a kísérleti gyártósorok megépítése következtében az üzemanyagcella-rendszerek költsége általában csökkent az elmúlt évek során, az üzemanyagcellák, cellakötegek és alkatrészek még mindig a legnagyobb korlátozó tényezőnek minősülnek a költségcsökkentési görbén. Az 1990-es évek óta az iparágban a cellakötegek és kulcsfontosságú alkatrészeik vonatkozásában számos olyan gyártási folyamat alakult ki, amely jelenleg a legkorszerűbbnek minősíthető. Az olyan fiatal ágazat számára azonban, mint az üzemanyagcellák gyártása, még több innovatív gyártási folyamatra, előállítási technológiára és megközelítésre van szükség, melyek jelentős költségcsökkentést, illetve minőségjavulást ígérnek a tömegtermelés irányába való elmozdulás érdekében.

Jelen témakör keretében a legjelentősebb előrelépést az üzemanyagcella-gyártás, valamint a más ágazatok közötti kapcsolat megteremtése jelenti annak érdekében, hogy a kevésbé tipikus, ámde diszruptív jellegű gyártási technológiák eredményeként az üzemanyagcellák, cellakötegek és alkatrészek minősége és teljesítménye terén jelentős fejlődés legyen biztosítható.

A témakör keretében támogatott projektek során új gyártási folyamatok fejlesztésére, vagy más, jellegzetesen nagy volumennel termelő ágazatban már alkalmazott, de jelentős mértékben eltérő gyártási folyamatok adaptációjára kerülhet sor. Ennek célja az üzemanyagcellák, cellakötegek és alkatrészek jelenlegi kísérleti gyártósorai mentén alkalmazott hagyományos és költségek szempontjából korlátozott lehetőségeket biztosító folyamatok felváltása. Az új folyamatok a gyártási folyamat lépéseit teljeskörűen helyettesíteni fogják, új központi technológiák vagy berendezések segítségével. A fejlesztést követően, sor kerül az annak keretében kidolgozott új gyártási lépések már létező kísérleti telephelyekbe vagy teljes léptékű gyártóüzemekbe való integrációjára.

Az innovatív gyártási technológiák sokkal hatékonyabbak és jóval kevésbé költségesek kell, hogy legyenek a jelenleg használatosaknál, illetve figyelembe kell venniük a környezetvédelmi szempontokat a gyártás során felhasznált anyagok és energia mértékének csökkentése mellett.

A benyújtásra kerülő pályázatok az alábbi tevékenységekre kell, hogy kiterjedjenek:

  • legalább két, más iparágak által alkalmazott gyártási módszertan azonosítása, melyek az üzemanyagcellák, cellakötegek és alkatrészek előállítása során alkalmazva pozitív hatást gyakorolnak azok gyártási folyamataira;
  • az azonosított módszertanok esetében, azok előnyeinek demonstrálása, a jelenlegi megoldásokhoz viszonyítva, különösen az alábbiak vonatkozásában:
    • gyártási folyamat: ciklusidő, hozam, input anyagok, a gyártási folyamat megbízhatósága, illetve megismételhetősége
    • gyártási költségek: gyártósor költsége, üzemeltetési költségek, energiafelhasználás, termékminőség
    • üzemanyagcella/cellaköteg -teljesítmény: energiasűrűség, hatékonyság, leromlás
  • a legígéretesebb folyamat kiválasztása a kiterjedt gyártásfejlesztés megvalósítása, valamint a létező kisléptékű gyártósorokon, illetve kísérleti telephelyeken való értékelése érdekében, melynek során az elvárt előnyök mennyiségi meghatározására és igazolására sor kerülhet;
  • az üzemanyagcella, cellaköteg és alkatrészek teljesítményének egységes keretek között megvalósított értékelése, szembeállítva a hagyományos körülmények között előállítottak teljesítményével;
  • a módszertanok fejlesztését korlátozó szempontok azonosítása.

A konzorciumban legalább egy cellaköteggyártó részvételét biztosítani szükséges, valamint a pályázatnak tartalmaznia kell ezen gyártó cég európai vállalatokat is magába foglaló ellátásiláncának leírását. Elvárás továbbá a projekt eredményeként létrejövő új ellátásilánc előnyeit élvező iparágak, illetve KKV-k részvételének biztosítása.



Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: FCH-02-8-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.04.20.
Keretösszeg: 3 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 02. 14.
Határidő:
2017.04.20.
Kiírás neve magyarul:
Újabb lépés az üzemanyagcella cellaköteg alkatrészek fejlesztése terén
Kiírás neve angolul:
Step-change in manufacturing of Fuel Cell Stack Components
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges