0 különböző nyitott pályázat
2024. április 29.
Pályázati szűrő
ikt

Robotokkal kapcsolatos rendszerképességek, kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatos és benchmarking tevékenységek, biztonsági tanúsítványok

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: a kis- és középvállalkozások, valamint a piac igényeihez jobban igazodó robottechnológia, illetve robotrendszerek fejlesztése. Ezzel összefüggésben az olyan ígéretes rendszerképességekre irányuló kutatások, mint például a konfigurálhatóság, az adaptálhatóság, a mozgás, a manipuláció, döntési autonómia, megbízhatóság, interakció, észlelés, és kognitív képességek kulcsfontosságú szerepet játszanak.

Célok:

Önmagukban a technológiai képességek már nem elegendőek a jövő piaci fejlődésének előmozdítására. A kis- és középvállalkozások, valamint a piac igényeihez jobban igazodó robottechnológia, illetve rendszerek fejlesztésére van szükség. Ezzel összefüggésben az olyan ígéretes rendszerképességekre irányuló kutatások, mint például a konfigurálhatóság, az adaptálhatóság, a mozgás, a manipuláció, döntési autonómia, megbízhatóság, interakció, észlelés, és kognitív képességek kulcsfontosságú szerepet játszanak.

A legfontosabb kihívást ezzel összefüggésben az európai robotgyártó-kapacitások revitalizációja jelenti. Bár a kis- és középvállalkozásokat általában az európai ipar gerincének tekintik, a robotikai ágazathoz való hozzájárulás terén alulteljesítenek. Ennek következtében a robotikai ágazatban működő kis- és középvállalkozások ösztönzésére van szükség, az új piacok megnyitásának lehetőségét hordozó, újszerű és innovatív technológiák fejlesztése érdekében.

Ezen követelmények alapját az olyan referenciaértékek iránti piacvezérelte igény jelenti, amely valamennyi, fejlesztést végző vállalkozás számára egyaránt jelzi az előrehaladást, akár kis- és középvállalkozásról, akár a nagy ipari szereplőről van szó. A technológia-validáció folyamatának egységességét és értékét biztosító benchmarking folyamatok jelenleg hiányoznak. A számos területre alkalmazható, és a műszaki összehasonlítás lehetőségét biztosító referenciaértékek fejlesztése kiemelt célkitűzés.

A robotikai közösség egésze számára további szükségletként jelentkezik fejlesztésük biztonságának és védelmének biztosítása. Az életképes biztonsági tanúsítványok és folyamatok szabványai (beleértve a tesztprotokollokat is) kulcsfontosságú szerepet játszanak a robotikai rendszerek széleskörű elterjedésében. Ezek jelenleg azonban nem állnak rendelkezésre. Az ilyen tanúsítási folyamatok több alkalmazási területre kell, hogy kiterjedjenek, fejlesztésüknek pedig összeurópai részvétellel kell megvalósulnia, globális hatással.

A robotikai rendszerek alkalmazásának állami hatóságok körében való elterjedése szintén kihívást jelent tekintettel arra, hogy a közbeszerzés vonatkozásában kevés általános séma áll rendelkezésre, ha egyáltalán létezik ilyen. Az „intelligens városok” az alkalmazások széles körét fogják biztosítani, ahol a robottechnológia hozzájárulhat a már meglevő infrastruktúra jobb felhasználásához magas szintű szolgáltatások biztosítása, illetve a demográfiai változások támasztotta kihívásokra való reagálás érdekében.

a. Kutatási és Innovációs Intézkedés a rendszerképességek vonatkozásában

A Kutatási és Innovációs Intézkedés keretében az elsődleges cél az okos robotikai rendszerképességek területét érintő csúcstechnológiák fejlesztése. A középpontban a műszaki kihívások állnak; a kutatási tevékenységek az olyan, több területet érintő műszaki kérdésekre irányulnak, amelyek a piacra legnagyobb hatást gyakorló alkalmazások igényeihez járulnak hozzá jelentős mértékben. A benyújtásra kerülő pályázatokkal szemben elvárás, hogy a következő, prioritási sorrendben megadott képességek legalább egyikére, vagy ezek közül több kombinációjára irányuljanak: a természeti változásokkal (például változó időjárási viszonyok) szemben ellenálló észlelési képesség, döntési autonómia, jobban egymásra épülő szintek a biztonságos "fokozatos leépülés" szintjéig bezárólag, a biztonsági szempontból kritikus feladatok során a megfelelő viselkedésre irányuló önellenőrzés megvalósítására képes rendszerek.

A rendszerképességek vonatkozásában legalább egy pályázat támogatásra kerül.

b. Kutatási és Innovációs Intézkedés a kis- és középvállalkozásokon alapuló, illetve benchmarking vonatkozásában megvalósuló kutatás támogatására

A pályázatok az alábbi két téma egyikére kell, hogy irányuljanak:

  • a robotikai ágazatban működő kis- és középvállalkozások ösztönzése céljából újszerű és kihívást jelentő, új piacokra alkalmazható technológiák és rendszerek fejlesztésére. A pályázatok keretében kis- és középvállalkozások számára a célterületként választott piaci terület vonatkozásában releváns műszaki, illetve nem műszaki jellegű támogató szolgáltatások, továbbá technológia biztosítása a cél. Ezen szolgáltatások keretében az eredeti projekt konzorciumában nem szereplő kis- és középvállalkozások számára kell a kutatásaik hatékony megvalósítását szolgáló lehetőségeket biztosítani. Ezek lehetnek speciális fejlesztési létesítmények vagy technológiák. Az olyan pályázatok, amelyek az egészségügy területére, és kiterjedt klinikai validáció megvalósítására irányulnak, nem támogathatók;
  • robotikai alkalmazások számára releváns referenciaértékek és mértékrendszer fejlesztése a technológiai és rendszerfejlesztések értékelése céljából. A tevékenységek során minőségi és mennyiségi információk biztosítása egyaránt elvárás az ugrásszerű változásokat létrehozó, illetve képességi szintekre irányuló rendszerek fejlesztésének és értékelésének támogatása érdekében. A pályázatok további tartalmi eleme kell, hogy legyen a végfelhasználók számára hasznos referenciaértékek, valamint mértékrendszer definiálásához való hozzájárulás.

A fenti két témakör esetében legalább egy-egy pályázat mindenképpen támogatásra kerül.

c. Innovációs Intézkedés a biztonsági tanúsítás szolgálatában álló közös létesítmények fejlesztésére

Tesztprotokollok fejlesztése megosztott terű kooperatív és kollaboratív rendszerek számára, életképes biztonsági tanúsítvány szabványok kialakítása érdekében. A pályázatok az olyan tartományok és alkalmazások széles körét kell, hogy lefedjék, amelyek esetében a biztonsági tanúsítvány piaci korlátként jelentkezik. A lehetséges területek között az egészségügy, az idősek illetve fogyatékkal élők gondozása, infrastruktúra-karbantartás, közlekedés és logisztika terén releváns alkalmazások említhetők. A pályázatok keretében közös megközelítések és eszközök kidolgozására szükséges törekedni, továbbá nemcsak a protokollok kidolgozása, de azok validációs célú, valószerű kipróbálása is elvárás. A pályázatban bemutatásra kell, hogy kerüljön továbbá, hogy a kidolgozásra kerülő protokollok hogyan illeszkednek a releváns szabványok és jogszabályi háttér által támasztott követelményekhez.

d. Kereskedelmi hasznosítást megelőző tevékenységek

Kereslet-vezérelt, kereskedelmi hasznosítást megelőző tevékenységek kerülnek megvalósításra az „intelligens városok” témakört érintően. A megvalósuló tevékenységek (nem kizárólagosan) a következő témaköröket érintik: hulladékgazdálkodás, közlekedés (intelligens mobilitással a középpontban), közmű- és egyéb városi szolgáltatások biztosítása, egészségügy és szociális ellátás, oktatás (beleértve a társadalmi innovációt is). A pályázatok keretében bemutatásra kell, hogy kerüljön, hogy a kereskedelmi hasznosítást megelőző intézkedés, valamint az intelligens városokkal összefüggésben a beszerzők milyen módon kerülnek mobilizálásra az új robotikai vonatkozású megoldások fejlesztése érdekében.



Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: ICT-27-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.04.25.
Keretösszeg: 48 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Kutatási és Innovációs Intézkedés: 100%

Innovációs intézkedés: profitorientált társaságok részére 70 %, nonprofit szerveztek számára 100 %

Innovációs Intézkedés esetében profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

PCP: a teljes költségvetés 90 %-a

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 02. 03.
Határidő:
2017.04.25.
Kiírás neve magyarul:
Robotokkal kapcsolatos rendszerképességek, kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatos és benchmarking tevékenységek, biztonsági tanúsítványok
Kiírás neve angolul:
System abilities, SME & benchmarking actions, safety certification
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership