0 különböző nyitott pályázat
2024. április 29.
Pályázati szűrő
ikt

A Kopernikusz program által szolgáltatott Big Data megosztását biztosító fejlesztések

Célok:

A Kopernikusz missziók, illetve szolgáltatások által biztosított adatokhoz való hatékony hozzáférés biztosítása a közösségi és magán felhasználók számára elengedhetetlenül fontos a Kopernikusz program célkitűzéseinek eléréséhez. E tekintetben a Kopernikusz Programnak jelentős kihívásokkal kell szembenéznie. Ezek egyike a program disszeminációs tevékenységébe bevont partnerek sokfélesége, mely egyaránt feltételez rugalmas és hatékony koordinációt.

A jelenlegi Kopernikusz adatterjesztési infrastruktúra különböző disszeminációs platformokra épül, melyeket az Európai Űrügynökség, a Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezete, illetve szolgáltatók üzemeltetnek. Továbbá, a földi szegmens keretében néhány tagállam a Sentinel-adatokhoz is hozzáférést biztosít. Már maga a megosztásra és felhasználásra váró adat- és információtömeg komoly kihívás elé állítja a Kopernikuszt a nagy adatmennyiség kezelése terén. Ennek eredményeként az adatmegőrzés, illetve adatterjesztés vonatkozásában változásra van szükség, olyan technológiai ugrás megvalósítására, amely egyaránt elősegíti az adatfeldolgozást, illetve a Kopernikusz által szolgáltatott, egyre növekvő mennyiségű adat és információ biztosítását, mind időbeli, mind térbeli felbontásban. A Big Data paradigma új perspektívákat nyit az adat-intenzív tevékenységek előtt, ahol Európa számára lehetővé válik, hogy a nagyméretű ipari alkalmazások terén technológiai hátrányát csökkentse, és felvegye a versenyt az Amerikai Egyesült Államokkal.

Az ingyenes, teljes körű és nyílt adathozzáférési politika hozzájárul az erős, európai kapcsolódó Föld-megfigyelési szolgáltatási ágazat fejlődéséhez, amennyiben egy hatékony és méretezhető hozzáférési rendszer kerül kialakításra, amely alkalmas a nagy adatmennyiség által támasztott kihívások, illetve a teljes adatciklus mentén felmerülő igények kezelésére (például szabványosított adatlekérdezés, visszakereshetőség, adatcsere módszerek, a sokféle adathalmaz vonatkozásában megvalósuló adatfeldolgozás és adatfúzió). Ennek következtében Európának támogatnia kell az élénk, kapcsolódó európai ágazat által ösztönzött Kopernikusz adathozzáférési és adatterjesztési szolgáltatásokat a kellő időben rendelkezésre álló Kopernikusz adatok és információk előnyeinek kihasználása érdekében. Mindez elősegíti európai internet platformokra épülő, innovatív, világszerte használható Föld-megfigyelési termékek kialakítását, melyek fejlett Big Data technológián alapulnak és a világpiacon érvényesülnek.

A Kopernikusz adatokhoz való hozzáférést biztosító jövőbeli architektúrának az alábbi tágabb értelmű megközelítést kell követnie:

  • háttérirodai szolgáltatás, mely lényegében a Kopernikusz adatokhoz és információkhoz való hozzáférést, illetve tárolási és feldolgozási kapacitásokat biztosít;
  • más köztes felhasználók vagy végfelhasználók igényeinek szolgálatában álló, azok számára megfelelő eszközöket (keresés, vizualizáció, adatanalitika, tudáskinyerés, felhasználói közösségek animálása, stb.) biztosító, köztes felhasználók (közszféra- vagy magánszféra-szereplők) által üzemeltetett különböző ügyfélkapcsolati szolgáltatások;
  • a háttérirodai erőforrások kihasználását a különböző ügyfélkapcsolati szolgáltatások számára biztosító köztes rétegek, illetve a különböző ügyfélkapcsolati szolgáltatások közötti, értékteremtő tevékenységek összekapcsolását, illetve a Föld-megfigyelési analitikát elősegítő modulok biztosítása

Ez a sokrétű megközelítés lehetővé teszi az általános vagy Föld-megfigyelési relevanciájú tároló és feldolgozó kapacitások megosztását, illetve hatékony felhasználását, ezzel egyidejűleg rugalmasságot biztosítva a Kopernikusz szolgáltatások, tagállamok, köztes kereskedelmi felhasználók számára, annak érdekében, hogy ügyfélkörüknek helyi szintű/specializált, nagyobb értéket képviselő szolgáltatásokat biztosíthassanak.

A megvalósításra kerülő tevékenységeknek a különböző Big Data technológiák Kopernikusz felhasználói forgatókönyvekre való adaptálására kell irányulniuk, a fentiekben leírt köztes rétegek vonatkozásában. Elősegítik továbbá, hogy a Kopernikusz szolgáltatások, a közszféra, illetve köztes kereskedelmi felhasználók számára helyi szintű/specializált, nagyobb értéket képviselő szolgáltatásokat biztosítsanak.

A tevékenységek keretében sorra kell kerülnie olyan eszközök fejlesztésének, amelyek a különböző értékteremtő tevékenységek összekapcsolását teszik lehetővé, fokozatosan növelve a Föld-megfigyelési, illetve ettől eltérő jellegű adatok információ-, illetve tudástartalmát.Az elsődleges cél az, hogy a köz- vagy magánszféra felhasználók köztes vagy végfelhasználóik számára a Kopernikusz adatok és információk tárolásához, illetve feldolgozásához szükséges kapacitások kiépítése nélkül tudjanak fejlett szolgáltatásokat biztosítani, úgy, hogy mindezt infokommunikációs vállalatok biztosítják számukra.

A tevékenységeknek a Föld-megfigyelési és információs technológiai szektorok közötti szakadék áthidalását kell elősegíteniük, figyelembe véve a Föld-megfigyelési Big Data vonatkozásában felmerülő felhasználói igényeket, olyan innovatív megoldások kidolgozása érdekében, melyekben a nem professzionális felhasználók (például a társadalmi kihívások révén kapcsolódó szakpolitikai döntéshozók), a szakértők és az innovatív kis- és középvállalkozások igényeire egyaránt tekintettel vannak. Olyan tevékenységek kerülhetnek megvalósításra, melyek az infokommunikációs technológiák, illetve kutatási infrastruktúrák vonatkozásában releváns munkaprogramok által támogatott tevékenységek kiegészítői, és amelyek általános érvényű kihívásokra adnak választ az adatbányászat, kapcsolt nyílt hozzáférésű adatok, web ontológia, digitális föld témakörök vonatkozásában.

A tevékenységek a Föld-megfigyelési Big Data kihívásokra választ adó, az adat életciklus bármely releváns aspektusára irányulhatnak, de különösen az adatkezelésre (például adatgyűjtés, adatfeldolgozás – beleértve az online feldolgozást is –, minőség-ellenőrzés, dokumentáció, adatmegosztás, katalogizálás, adatmegőrzés, használat-követés, integráció), illetve használati tevékenységekre (keresések, elemzés – beleértve a vizuális elemzést is –, termékgenerálás, felhasználói visszajelzés, címkézés, ismeretkinyerés, döntéshozatal). A tevékenységek során törekedni szükséges a rugalmas lefedettség, illetve nyílt adatfeldolgozási szabványok alkalmazására.

A megvalósítani tervezett tevékenységeknek nyílt forráskódú szoftverekre/eszközökre/modulokra/bővítményekre kell épülniük és kisléptékű demonstrációkat is tartalmazniuk kell.

A pályázatok kidolgozása során javasolt a Kopernikusz programra vonatkozó általános (http://copernicus.eu), valamint a Kopernikusz programon belüli kapcsolódó akciók, köztük az Integrált Földi Szegmens vonatkozásában a Bizottság honlapján[2] elérhető információk figyelembe vétele. A vonatkozó munkaprogrammal együtt egy tájékoztató dokumentum is publikálásra került[3].

Vizsgálni szükséges továbbá, hogy a Kopernikusz által biztosított Sentinel és egyéb adatok rendelkezésre állnak-e, illetve azt is, hogy melyek a Bizottság által javasolt fő kérdések, melyekre a pályázatok keretében kitérni szükséges[4].

A jelen pályázati felhívás keretében támogatott projektek esetében javasolt az iparági szereplők, – különösen a kis- és középvállalkozások – részvételének biztosítása.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: EO-2-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.03.01.
Keretösszeg: 6 500 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 01. 18.
Határidő:
2017.03.01.
Kiírás neve magyarul:
A Kopernikusz program által szolgáltatott Big Data megosztását biztosító fejlesztések
Kiírás neve angolul:
EO Big Data Shift
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership