0 különböző nyitott pályázat
2024. május 07.
Pályázati szűrő
eh

A keresleti és kínálati viszonyok kiegyensúlyozására alkalmas, nagyhatékonyságú hibrid elektromos-energia és hőtároló megoldások lakóépületek és lakókörzetek számára

Összefoglaló:

A Horizont 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témakörben: fejlett, innovatív, nagy sűrűségű hibrid energiatároló eszközök fejlesztése, amelyek hozzájárulnak a megújuló energiaforrások épített környezetben való hatékony felhasználásához, illetve annak további növeléséhez. A fejlesztett megoldásoknak az energiarendszereken belüli rugalmas megoldást kell jelenteniük, a hő- és elektromosáram-ellátást biztosító alkalmazásokra egyaránt vonatkozniuk kell, továbbá elvárás velük szemben, hogy a gyors elterjesztésre alkalmasak legyenek.

Célok:

A pályázatok keretében fejlett, innovatív, nagy sűrűségű hibrid energiatároló eszközök fejlesztését kell megvalósítani, amelyek hozzájárulnak a megújuló energiaforrások épített környezetben való hatékony felhasználásához, illetve annak további növeléséhez. A fejlesztett megoldásoknak az energiarendszereken belüli rugalmas megoldást kell jelenteniük, a hő- és elektromosáram-ellátást biztosító alkalmazásokra egyaránt vonatkozniuk kell, továbbá elvárás velük szemben, hogy a gyors elterjesztésre alkalmasak legyenek.

Az ilyen hibrid megközelítések különböző szempontokat érvényesítenek, amelyek egymástól függetlenül vagy egymással összefüggésben is érthetők.

  • a megújuló energiaforrásokból származó, felesleges elektromos áram hővé való nagy hatékonyságú átalakítása és tárolása;
  • a fűtő és hűtő alkalmazások különböző hőfokokon történő multifunkciós használatának biztosítása;
  • különböző időléptékek érvényesítése, például szezonális tárolás biztosítása a magas hőmérsékletű napenergia esetében, illetve csúcsterheltség akadályozása az alacsonyabb hőmérsékleti szintű hőforrásokat hasznosító hőszivattyú alkalmazásokban.

A kutatási és innovációs tevékenység az alábbi tevékenységekre vonatkozhat:

  • villamosenergia alkalmazásokra, ahol a fejlesztéssel érintett technológiák között említhetők a néhány tíz KW és 1 MW közötti tartományban alkalmazható akkumulátorok, lendkerekek, kondenzátorok technológiái, valamint a körzeti szintet ellátó mértékű, nagy mennyiségű energiatárolás technológiái;
  • hőenergia alkalmazások, ahol az adott hibrid rendszereknek a megújuló energiaforrásokból származó többlet-villamosenergia nagy hatékonyságú, hővé történő átalakítására, illetve tárolására kell megoldást biztosítaniuk. A hibrid rendszer keretében biztosítani szükséges a több különböző potenciális tároló közeg optimális integrációját. Ennek következtében előnyben részesülnek azok a rendszerek, amelyek a kémiai vagy fizikai megkötő (akár szilárd, akár folyékony) technológiák és/vagy látens hő kínálta lehetőségek kihasználására törekszenek. A projekt innovációs eleme keretében olyan lehetőség kidolgozása is szükséges, amely biztosítja az energiarendszerek összekapcsolhatóságát, valamint a különböző energiaforrásokból származó energia vegyítését.

A pályázatokkal szemben elvárás a teljes rendszert érintő különböző szempontok (mint például a tervezés, tároló anyagok, a különböző elemek és kiegészítő berendezések érintkezési felületei), továbbá a technológiák és alkotórészek vonatkozásában átfogó monitoring és ellenőrzési módszer kidolgozása (épületenergetikai rendszer).

A pályázatok keretében lehetőség szerint sor kell, hogy kerüljön lakáscélú és a távhő hálózathoz csatlakoztatott épületek vonatkozásában megvalósított kísérleti demonstrációkra, legalább két éghajlati régió területén. Elvárás továbbá az energiahálózattal való optimális interakció kialakítását elősegítő stratégiák kidolgozása, valamint ezen integráció értékének elemzése, tekintettel az energiarendszer rugalmasságára.

A pályázatok keretében megvalósításra kerülő tevékenységeknek a 4-6. technológiai készültségi szintre kell koncentrálniuk. A projektekkel szemben elvárás, hogy a kutatási és innovációs kapacitással rendelkező kis- és középvállalkozások fokozott részvételét biztosítsák.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: EEB-06-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.01.19.
Keretösszeg: 54 880 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 09. 29.
Határidő:
2017.01.19.
Kiírás neve magyarul:
A keresleti és kínálati viszonyok kiegyensúlyozására alkalmas, nagyhatékonyságú hibrid elektromos-energia és hőtároló megoldások lakóépületek és lakókörzetek számára
Kiírás neve angolul:
Highly efficient hybrid storage solutions for power and heat in residential buildings and district areas, balancing the supply and demand conditions
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership