0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
tt
bt
émg

Algák és más élővízi biomassza felhasználása gyógyszerekben, táplálékkiegészítők, élelmiszeripari adalékanyagokban és kozmetikai alkalmazásokban előforduló molekulák előállítása céljából

Célok:

Az algák a számos piaci szegmens számára magas hozzáadott értékkel rendelkező alkalmazások előállításához szükséges speciális és finomvegyszerek jelentős forrásai. Mindez a természetben előforduló változataik hatalmas változatosságú összetételének köszönhető. Ezért az algák és más élővízi biomassza édesvízi/tengeri forrásokból származó kiváló nyersanyagot jelenthetnek a speciális, szűk piaci szegmensek számára szükséges vegyi anyagok, illetve kémiai alkotóelemek előállításához. Az édesvízi/tengeri nyersanyagok bioalapú iparágakban való kiaknázása elvben nem jár földhasználattal és nem jelent versenytársat az élelmiszerlánc számára.

Jelen pályázati felhívás keretében az algák és más élővízi/tengeri biomassza felhasználását biztosító technológiák fejlesztése és validációja valósulhat meg, olyan összetevők és fehérjék előállítása céljából, amelyek felhasználására élelmiszerekben, takarmányban vagy a gyógyszer- és kozmetikai iparban, illetve táplálékkiegészítőkben kerül sor.

A pályázatok keretében az előállítás korai szakaszaira (a változatok adaptációja illetve szelekciója, termesztési körülmények), illetve a további feldolgozási lépésekre (szeparáció, finomítás, és/vagy az összetevők kinyerése) vonatkozó fejlesztések megvalósítására kell törekedni, az előállítani kívánt összetevők maximális szintű termelését biztosítandó.

A benyújtott pályázatok keretében a 3-5. technológiai készültségi szinten levő fejlesztések megvalósítására van lehetőség. Amennyiben kísérleti léptékű projekt megvalósítása a cél (TRL5 szinten levő fejlesztés), a pályázatokban szerepelnie kell a tervezett előállítási folyamatok hiteles költségbecslésének is, a későbbi nagyobb léptékre való alkalmazásuk esetére vonatkozó előzetes értékeléssel együtt.

A pályázatoknak környezeti, illetve társadalmi-gazdasági értékelést is tartalmazniuk kell, amely lehet például életciklus-értékelés is. Erre különösen akkor kell, hogy sor kerüljön, amikor egy pályázat keretében az 5. technológiai készültségi szint elérése a cél. Ez esetben az életciklus-értékelést a fejlesztéssel érintett folyamatok környezeti és társadalmi-gazdasági teljesítményére vonatkozóan szükséges elvégezni. A pályázatok a jelenleg érvényben levő európai uniós szabályozási környezet figyelembe vétele mellett kell, hogy igazolják ipari alkalmazásukat.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI-2016-R09
Státusz: lejárt
Határidő: 2016.09.08.
Keretösszeg: 188 650 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet)
  • Mikro-, kis- és középvállalkozás
  • Közép- és felsőfokú oktatási intézmények
  • Non-profit szervezetek (beleértve azokat, akik fő tevékenysége a kutatás vagy technológiai fejlesztés)
  • The Joint Research Centre (Az Európai Bizottság egyik főigazgatósága, 5 EU tagállamban (Belgium, Németország, Olaszország, Hollandia és Spanyolország) 7 kutatóintézetet foglal magába.)
  • Nemzetközi európai érdekszervezetek
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 08. 15.
Határidő:
2016.09.08.
Kiírás neve magyarul:
Algák és más élővízi biomassza felhasználása gyógyszerekben, táplálékkiegészítők, élelmiszeripari adalékanyagokban és kozmetikai alkalmazásokban előforduló molekulák előállítása céljából
Kiírás neve angolul:
Exploiting algae and other aquatic biomass for production of molecules for pharma, nutraceuticals, food additives and cosmetic applications
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges