0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
bt
keg

A különböző nyersanyagok kezelésére alkalmas rugalmas biofinomító technológiák fejlesztése, melyek új értékláncok kialakulását vagy a meglevők kiterjesztését teszik lehetővé egyazon feldolgozó telephely alkalmazásával

Célok:

A biofinomítók működése szempontjából az egyik legfontosabb szűk keresztmetszetet az egyazon nyersanyagforrástól való függés jelenti. Amennyiben a biofinomítók többféle alapanyag feldolgozására vagy a különböző nyersanyagok közötti átállásra is alkalmassá válnak, jóval rugalmasabban alkalmazkodhatnak a rendelkezésre álló nyersanyagokhoz vagy épp azok árához. A biofinomítók esetében mindez hozzájárulhat a nyersanyagok terén érvényesülő piaci trendek követéséhez, a nyersanyagárak ingadozásainak kivédéséhez, valamint mindezeknek a termelési folyamatok gazdaságosságára gyakorolt hatásainak kiegyensúlyozásához.

A különböző nyersanyagok kezelése együtt jár azok eltérő földrajzi és szezonális jellegzetességeiből eredő elérhetőségéhez és összetételéhez való alkalmazkodással. A biomassza-nyersanyagok széles skálájának megfelelő minőségű feldolgozására való alkalmasság növelése hozzájárul a biofinomítók kapacitásaink jobb kihasználásához és növeli azok versenyképességét.

A pályázati felhívás keretében olyan projektek kerülnek támogatásra, amelyek a különböző nyersanyagok feldolgozását biztosító folyamatok befogadására képes biomassza-feldolgozókra vonatkozó fejlesztéseket, illetve ezek validációit valósítják meg laboratóriumi szinten vagy kísérleti projektek keretében, új eszközökbe történő jelentősebb beruházás nélkül. A fejlesztések vonatkozásában a lokálisan, négy évszak során keletkező biomassza teljeskörű felhasználásának biztosítása a cél.

A pályázatok vonatkozhatnak egy szélesebb értelemben mindenre kiterjedő technológiai fejlesztésre, amely különböző biomassza feldolgozását teszi lehetővé vagy a feldolgozás körülményeinek gyors testreszabására (például a különböző biomassza típusok számára alkalmas különböző és speciális enzim koktélok felhasználásával). A pályázatokban bizonyítani szükséges, hogy ugyanazon feldolgozó üzemben a különböző nyersanyagok feldolgozása megvalósítható, a működési körülmények módosítása, illetve testre szabása által, a rendelkezésre álló bemeneti nyersanyagokhoz igazodóan.

A pályázatokban a fejlesztés teljes értékláncra gyakorolt hatásainak bemutatására is sor kell, hogy kerüljön. Ennek megfelelően a megvalósítás során biztosítani szükséges a fejlesztéssel érintett biomassza alapanyagok szempontjából releváns biomassza-ellátók részvételét. A pályázatokban törekedni kell a Horizont 2020 program RUR-8-2016 pályázati felhívása keretében támogatott projektekkel való kiegészítő jellegre, az átfedések elkerülése, valamint a szinergikus hatások növelése érdekében.

A benyújtott pályázatok keretében a 3-5. technológiai készültségi szinten levő fejlesztések megvalósítására van lehetőség. Amennyiben kísérleti léptékű projekt megvalósítása a cél (TRL5 szinten levő fejlesztés), a pályázatokban szerepelnie kell a tervezett előállítási folyamatok hiteles költségbecslésének is, a későbbi nagyobb léptékre való alkalmazásuk esetére vonatkozó előzetes értékeléssel együtt.

A pályázatoknak környezeti, illetve társadalmi-gazdasági értékelést is tartalmazniuk kell, amely lehet például életciklus értékelés is. Erre különösen akkor kell, hogy sor kerüljön, amikor egy pályázat keretében az 5. technológiai készültségi szint elérése a cél. Ez esetben az életciklus értékelést a fejlesztéssel érintett folyamatok környezeti és társadalmi-gazdasági teljesítményének értékelésére vonatkozóan szükséges elvégezni.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI-2016-R04
Státusz: lejárt
Határidő: 2016.09.08.
Keretösszeg: 188 650 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet)
  • Mikro-, kis- és középvállalkozás
  • Közép- és felsőfokú oktatási intézmények
  • Non-profit szervezetek (beleértve azokat, akik fő tevékenysége a kutatás vagy technológiai fejlesztés)
  • The Joint Research Centre (Az Európai Bizottság egyik főigazgatósága, 5 EU tagállamban (Belgium, Németország, Olaszország, Hollandia és Spanyolország) 7 kutatóintézetet foglal magába.)
  • Nemzetközi európai érdekszervezetek
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 08. 15.
Határidő:
2016.09.08.
Kiírás neve magyarul:
A különböző nyersanyagok kezelésére alkalmas rugalmas biofinomító technológiák fejlesztése, melyek új értékláncok kialakulását vagy a meglevők kiterjesztését teszik lehetővé egyazon feldolgozó telephely alkalmazásával
Kiírás neve angolul:
Flexible biorefining technologies able to handle different feedstock, leading to new value chains or enlarging existing ones by using the same processing plant
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges