0 különböző nyitott pályázat
2024. április 18.
Pályázati szűrő
keg

A lignin és más melléktermékek felhasználása a biofinomítók hatékonyságának, valamint a teljes értéklánc fenntarthatóságának növelése érdekében

Célok:

A nyersanyagok és az energia magas költségei szükségessé teszik, hogy az európai biofinomítók versenyképességük megőrzése érdekében olyan nagy hatékonyságú feldolgozási technológiák alkalmazására törekedjenek, amelyek magukba foglalják a különböző ipari és kereskedelmi tevékenységekből származó mellék- és társtermékek átalakítását és kezelését szolgáló előállítási folyamatokat is. A lignocellulóz biomassza feldolgozásából származó melléktermékek elsődleges összetevője a lignin. Más társtermékekben az összetevők a növényi alapanyagtól függően változhatnak: kristályos cellulóz, összetett polimerek vagy elhalt sejtek egyaránt magas arányban fordulhatnak elő bennük a biofinomítókban alkalmazott fermentációs eljárás eredményeként, míg a szappanok, terpének és kénösszetevők fő hordozója a cellulózgyártó üzemekben keletkező szennylúg. Ezen összetevők mindegyike különböző mértékben bár, de a jövőben felhasználható potenciális, új nyersanyagforrásnak számít.

Laboratóriumi, valamint kisléptékű kísérleti szinten számos példa mutatható fel a ligningazdag melléktermékek felhasználására vonatkozóan. Jelen pályázati felhívás keretében az elsődleges cél a biofinomítókból származó ligningazdag, valamint a cellulóz- és papíripari szennylúgból származó melléktermékek felhasználásának nagyléptékű demonstrációja, mely igazolja ezek felhasználásának műszaki-gazdaságossági életképességét. A lignin mellett más, alapanyagként hasznosítható anyagok (például kristályos cellulóz, összetett polimerek, elhalt sejtek, szappanok, terpének és kénösszetevők) vonatkozásában releváns fejlesztési elképzelések is kidolgozhatók.

A kaszkád-felhasználás elvének alkalmazásával a biofinomítók integrált, zéró hulladék kibocsátást eredményező működésének megvalósítása a cél, a működésük során keletkező anyagok maximális átalakításának biztosításával. Ebbe beleértendő az előállítási folyamatok során keletkező vegyi anyagok visszanyerése, illetve ismételt felhasználása, ezáltal az új input anyagok iránti igények elhárítása.

A pályázatok keretében a teljes értékláncra kiterjedő megoldások kidolgozására kell törekedni, innovatív és hatékony technológiák, illetve módszerek fejlesztésével, a fenntarthatóság növelése érdekében. A pályázatok keretében a kidolgozott megoldásoknak más, hasonló melléktermékek felhasználása szempontjából is megismételhetőnek kell lenniük, és ezt a megvalósítás során be kell mutatni.

A pályázatnak szükséges kitérnie szabályozási kérdésekre, valamint a célzott vegyszerek és anyagok piaci húzó erejét befolyásoló tényezőkre is, különösképpen arra, azok miként felelnek meg a bioalapú értéklánchoz kapcsolódó, a fogyasztók és végfelhasználók szempontjából alkalmazandó, továbbá szakmai, környezeti, és gazdasági szempontokat szem előtt tartó jogszabályi előírásoknak. Ezen vizsgálódás során – eddigi ismeretekre és standardizálással kapcsolatos tevékenységekre építve – szükséges számba venni a biztonság, a minőség aspektusait, illetve a tisztasági mutatókat.

A projektek keretében kialakításra kerülő megoldásokkal szemben elvárás a 6-7. technológiai készültségi szint elérése. A pályázatok keretében megvalósítani szükséges továbbá a teljes értéklánc környezeti, valamint társadalmi-gazdasági teljesítményére vonatkozó életciklus-értékelést.

Jelen témakör keretében a kaszkád-felhasználás elve alatt az elsődleges forrásból származó frakciók lehető legnagyobb arányú felhasználása értendő, párhuzamos, vagy egymást követő lépésekben.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI-2016-D03
Státusz: lejárt
Határidő: 2016.09.08.
Keretösszeg: 188 650 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet)
  • Mikro-, kis- és középvállalkozás
  • Közép- és felsőfokú oktatási intézmények
  • Non-profit szervezetek (beleértve azokat, akik fő tevékenysége a kutatás vagy technológiai fejlesztés)
  • The Joint Research Centre (Az Európai Bizottság egyik főigazgatósága, 5 EU tagállamban (Belgium, Németország, Olaszország, Hollandia és Spanyolország) 7 kutatóintézetet foglal magába.)
  • Nemzetközi európai érdekszervezetek
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 08. 12.
Határidő:
2016.09.08.
Kiírás neve magyarul:
A lignin és más melléktermékek felhasználása a biofinomítók hatékonyságának, valamint a teljes értéklánc fenntarthatóságának növelése érdekében
Kiírás neve angolul:
Valorisation of lignin and other side-streams to increase efficiency of biorefineries and increase sustainability of the whole value chain
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges