0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
tt
keg

Kísérleti projektek a nyersanyagok témakörében

Célok:

Az Európai Unió ipara nagymértékben alapanyagfüggő. Az olyan nyersanyagokhoz, mint a fémek, az ipari ásványi anyagok és építési alapanyagok, valamint különösen a kritikus nyersanyagokhoz való fenntartható hozzáférés biztosítása kiemelkedően fontos az európai gazdaság számára. Az elsődleges kihívás az ipar számára az ígéretes alapanyaggyártó technológiák nagyléptékűvé alakítása, valamint annak bemutatása, hogy az alapanyagok innovatív és fenntartható előállítása a kutatás és innováció eredményeinek piacra jutása érdekében lehetséges, mindez pedig hozzájárul az Európai Unió nyersanyaggyártó iparágainak versenyképességéhez, valamint a 2030-ra előirányzott, ambiciózus energetikai és klímacélok eléréséhez.

A tématerületet érintő kiemelt cél a nyersanyagokra vonatkozó Európai Innovációs Együttműködés egyik fő célkitűzéseként megjelölt innovatív kísérleti projektek kialakítása.

A kísérleti projektek keretében a nyersanyagok elsődleges vagy másodlagos forrásokból történő, tiszta és fenntartható előállításának bemutatását kell megvalósítani. Az érintett nyersanyagok nem lehetnek energetikai, illetve mezőgazdasági alapanyagok.

Valamennyi pályázat esetében az összes, alábbi szempontot érvényesíteni szükséges:

  • a választott, a 6-8. technológiai készültségi szintet elérő kísérleti demonstráció relevanciájának igazolása az Európai Unió területén található különböző helyszíneken (Európai Unión kívüli helyszín is elfogadható, amennyiben az Európai Unió gazdasága, ipara, valamint társadalma szempontjából a hozzáadott értéke kimutatható);
  • az ipari szereplők, valamint felhasználók által vezetett multidiszciplináris konzorciumok által fejlesztett megoldások piaci elterjedésének elősegítése;
  • a kezdeti kiaknázási és üzleti terv vázlatának kidolgozása, a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok kezelési terve, valamint az első kiaknázás melletti elkötelezettség deklarálása;
  • ahol releváns, a szabványosítás kérdésével is foglalkozni szükséges;
  • az egészségügyi, biztonsági és környezeti kockázatok értékelése, illetve ezek kezelési terve;
  • a hozzáadott érték kommunikációjára alkalmas terv kidolgozása, a társadalmi elfogadottság növelésének biztosítása érdekében.

A pályázatok keretében olyan feladatcsoport kialakítása is szükséges, amely a projekt más, a jelen pályázati felhívás, illetve lehetőség szerint a H2020 program által támogatott projektekkel való kapcsolatának megteremtését szolgálja.

A megvalósítás során nemzetközi együttműködés kialakítására kell törekedni.

A pályázatoknak az alábbi témák közül az egyikre kell vonatkozniuk.

a) Alacsonyabb fokozatú és/vagy összetett elsődleges és/vagy másodlagos nyersanyagok feldolgozása a leginkább fenntartható módon (2017): a pályázatok keretében olyan új rendszer bemutatását kell megvalósítani, amely az alacsonyabb fokozatú és/vagy összetett ércekből, ipari vagy bányászati hulladékokból származó ásványok és fémek nagyobb hatékonyságú, jobb hozamot biztosító feldolgozási és finomítási folyamatait integrálja. A pályázat keretében be kell mutatni az adott alapanyagok és forrásaik Európai Uniós jelentőségét.

b) Fenntartható fémfeldolgozó folyamatok (2017): a pályázatok keretében innovatív fémfeldolgozó rendszerek kialakítását kell megvalósítani, melyek a piro-, hidro-, bio- és/vagy elektro- kohászati technológiák integrálására törekszenek, a termelés hatékonyságának növelése, valamint az elsődleges és másodlagos nyersanyagforrásokból nyerhető fémek biztosítása érdekében.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SC5-14-2016-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.03.07.
Keretösszeg: 56 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 07. 27.
Határidő:
2017.03.07.
Kiírás neve magyarul:
Kísérleti projektek a nyersanyagok témakörében
Kiírás neve angolul:
Raw materials Innovation actions
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges