0 különböző nyitott pályázat
2024. április 16.
Pályázati szűrő

Európai emlékezés 2020

Összefoglaló:

Az Európai Unió alapértékei a szabadság, a demokrácia és az emberi jogok tisztelete. A múlt emlékeit meg kell őrizni, hogy teljes mértékben tudjuk értékelni jelentésüket és a múlton túllépve a jövőt tudjuk építeni.

Célok:

Az Európai Unió olyan alapvető értékekre épül, mint a szabadság, a demokrácia és az emberi jogok tisztelete. Ahhoz, hogy ezek jelentését teljes mértékben értsük, meg kell őriznünk a múlt emlékeit, ami egyben a múlt lezárásának és a jövő építésének az eszköze.

Ez az ág olyan tevékenységeket támogat, amelyek Európa kulturális sokféleségéről és a tágabb értelemben vett közös értékekről való gondolkodásra késztetnek. Ebben az összefüggésben az a célja, hogy a modern kori Európa történelmében létrejött önkényuralmi rendszerek (különösen, de nem kizárólag a holokauszthoz vezető nácizmus, a fasizmus, a sztálinizmus és a totalitárius kommunista rezsimek) kialakulásának okait vizsgáló, valamint az említett rezsimek által elkövetett bűnök áldozataira való emlékezést szolgáló projekteket támogassa.

Az ág a közelmúlt európai történelmének más meghatározó pillanatait és mérföldköveit érintő tevékenységekre is kiterjed. Előnyben részesülnek a fiatalabb generáció megszólítását célzó olyan intézkedések, amelyek a múlt lezárásának és a jövő építésének eszközeiként a toleranciát, a kölcsönös megértést, a kultúrák közötti párbeszédet és a megbékélést ösztönzik.

1. Megemlékezés a legújabb-kori európai történelem legfontosabb történelmi fordulópontjairól:

  • Robert Schuman nyilatkozat – 1950
  • A német újraegyesítés és más országok demokratikus átmenete – 1990
  • Az Európai Unió Alapjogi Chartájának kihirdetése – 2000

2. A civil társadalom és a civil részvétel a totalitárius rendszerekben

3. Antiszemitizmus, cigányellenesség, idegengyűlölet, homofóbia és az intolerancia egyéb formái: következtetések levonása

4. Demokratikus átmenet és csatlakozás az Európai Unióhoz

Végrehajtó ügynökség: Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA)
Státusz: lejárt
Határidő: 2020.02.04.
Keretösszeg: 4 100 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Kedvezményezett:

A pályázóknak a következő országok valamelyikében székhellyel kell rendelkezniük:

– az Európai Unió tagállamai: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.

– Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-macedón Köztársaság, Montenegró, Szerbia és Koszovó.

Lehetséges részt vevő országok

A program nyitott lehet az alábbi országcsoportok számára, feltéve, hogy nemzetközi megállapodást írtak alá az Európai Bizottsággal az „Európa a polgárokért” programban való részvételükről:

a) csatlakozó országok, tagjelölt országok és potenciális tagjelölt országok a szóban forgó országok uniós programokban való részvételére irányadó, a vonatkozó keretmegállapodásokban, társulási tanácsi határozatokban vagy hasonló megállapodásokban meghatározott általános elvekkel és szerződési feltételekkel összhangban;

b) azok az EFTA-országok, amelyek részes felei az EGT-megállapodásnak, a megállapodás rendelkezéseivel összhangban.

Konzorciumi előírás:

Pályázók (a pályázó fogalma a pályázókat és a partnereket jelenti) közintézmények vagy jogi személyiséggel rendelkező nonprofit szervezetek lehetnek. Az emlékezet-projektekben legalább egy tagállamnak részt kell vennie.

Feltöltés ideje: 2020. 01. 06.
Határidő:
2020.02.04.
Kiírás neve magyarul:
Európai emlékezés 2020
Kiírás neve angolul:
European Remembrance Projects 2020
Program:
Europe for Citizens
Alprogram:
European remembrance