0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
émg

Agri-Aqua laboratóriumok

Célok:

Összefoglaló:

Az „agri lab” projektek adott problémákra koncentrálva az alap- és alkalmazott tudás közötti kapcsolat feltárására irányulnak, olyan eszközök kialakítása és tesztelése céljából, amelyek a növénytermesztés, illetve állattenyésztés területein alkalmazhatók. A projekteknek a fejlesztéssel érintett állatfajok vonatkozásában genomikai vizsgálatot és fenotipizálást kell megvalósítaniuk, az azonosítást bioinformatikai elemzéssel kell támogatni. A pályázatok keretében megvalósuló kutatásnak egy vagy több, értékes génszekvenciákkal rendelkezői állatfajra (főként szarvasmarha, baromfi, sertés és birka, lazac) szükséges koncentrálni.

Célok:

A mezőgazdaság egyre tudásintenzívebb gazdasági ágazat, amely esetében az elvárt megoldásokat az alap- és alkalmazott kutatások terén elért számos előrelépéssel szükséges megalapozni. Az „agri lab” projektek adott problémákra koncentrálva az alap- és alkalmazott tudás közötti kapcsolat feltárására irányulnak, olyan eszközök kialakítása és tesztelése céljából, amelyek a növénytermesztés, illetve állattenyésztés területein alkalmazhatók.

Az állattenyésztés, amely a legújabb fejlesztések eredményeként nagyon rövid idő alatt forradalmi változásokon ment keresztül, egyre nagyobb szerepet kap az állattartás hatékonyságának növelésében. Kevésbé ismertek azonban azon biológiai mechanizmusok, amelyek a gazdasági szempontból jelentős, legtöbb fenotípust meghatározzák. A legtöbb fenotípus, egészen pontosan azok, amelyek az egészséghez, valamint erőteljességhez kapcsolódó jellegzetességek meghatározói, meglehetősen összetett. A biológiai kutatás fő célja ezzel kapcsolatban éppen ezen összetettség előrejelzése a génállomány felhasználásával.

A növénytermesztés területén alapvető érdek annak megfejtése, hogy a növények a saját plaszticitásuknak megfelelően milyen dinamikus választ adnak a helyi környezethez való alkalmazkodásuk, továbbá a növekedésük során, vagy, amennyiben környezetváltozásnak vannak kitéve. A különböző alkalmazkodási stratégiák megértése nélkülözhetetlen annak érdekében, világossá váljon, milyen teljesítményt nyújtanak az egynyári és évelő növények egy adott környezetben, vagy váltózó körülmények között. Így az is kiszámítható, hogy az egyes növények miként reagálnak a jövőben várható változásokra.

A pályázatoknak a következő altémák egyikére szükséges koncentrálni:

A. [2018] A mezőgazdasági haszonállatok genomjának megértése, génexpreszió és transzláció (RIA)

A tervezett projekteknek a fejlesztéssel érintett szárazföldi és vízi állatfajok vonatkozásában genomikai vizsgálatot és fenotipizálást kell megvalósítaniuk. A kutatási tevékenységek eredményeként kísérleti adatok keletkeznek, melyek segítségével feltérképezhető, hogy a génállomány mely része aktív, milyen módon aktív, milyen genomikai variáció létezik a génállományban (beleértve az epigenetikus változásokat), és milyen fenotípus változások jönnek létre (legalább sejt-, vagy szövet szinten, de amennyiben lehetséges, az állat szintjén). A génállomány ezen funkcionális és strukturális elemeinek azonosítását bio-informatikai elemzéssel szükséges támogatni, amely a változások hatásainak előrejelzését is lehetővé teszi. Az annotáció leírását, reprezentációját és szabványosítását szolgáló terminológiákat (ontológiákat) fejleszteni, illetve bővíteni kell.

A pályázatok keretében megvalósuló kutatásnak egy vagy több, értékes génszekvenciákkal rendelkező állatfajra (főként szarvasmarha, baromfi, sertés és birka, lazac) kell, hogy irányuljon, speciális szövetekre koncentrálva, rámutatva arra, mi a kapcsolat a normális és attól eltérő helyzetek között. A projektek témái lehetnek az olyan, különböző fiziológiás és fejlődési szakaszok, akár eltérő fajok, amelyek esetében hozzáadott értékkel bír agenotípus és fenotípus között kapcsolat jobb megértése.

A genom annotációt illetően a projekt FAANG meta-adatstandardokat és központi vizsgálatokat köteles használni. A benyújtott projekteknek olyan innovatív eszközöket szükséges fejleszteni, amelyek képesek mérni a kapcsolódó fenotípusokat, ideértve az átmeneti fenotípusokat is. A kutatási tevékenységek körébe belesorolhatók a biomárkerek, szenzorok, illetve olyan módszerek, amelyek révén a populációs fenotípusok rögzíthetők. A pályázatoknak olyan tevékenységre is szükséges kiterjedniük, amelyek a hasonló projektek klaszteresedését segítik elő ebben a témában.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SFS-30-2018-2019-2020
Státusz: lejárt
Határidő: 2020.09.08.
Keretösszeg: 5 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2019. 09. 04.
Határidő:
2020.09.08.
Kiírás neve magyarul:
Agri-Aqua laboratóriumok
Kiírás neve angolul:
Agri-Aqua Labs
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Excellent Science