0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
ikt
b

A bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem terén jelentkező kérdések megoldását támogató emberi tényezők, szociális és társadalmi, valamint szervezeti szempontok

Összefoglaló:

A téma keretében olyan pályázatok támogatására kerül sor, amelyek a kiberbűnözés motivációinak jobb megértését, valamint a kiberbűnözői viselkedés megelőzését, felderítését és csökkentését támogató új módszerek kidolgozását valósítják meg.

Célok:

A pályázatok keretében olyan megoldások kidolgozására szükséges törekedni, amelyek már meglevő tudásra alapozva a korábban sikertelennek bizonyult elképzelések kizárásával valósulnak meg. A tervezett tevékenységek fókuszába a bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem állítandó, ezért olyan konzorciumok pályázatainak benyújtására nyílik lehetőség, amelyek releváns biztonsági szakemberek, civil szervezetek részvételét biztosítják. A pályázatok 2019 során a következő altémára irányulhatnak: a kiberbűnözés motivációinak jobb megértése, valamint a kiberbűnözői viselkedés megelőzését, felderítését és csökkentését támogató új módszerek kidolgozása.

A dolgok internete, az internettel összekapcsolt eszközök egyre növekvő száma kiberbiztonsági szempontból jelentős veszélyeket hordoz magában, hiszen összekapcsolt világunk, és maga a hálózat is a kiberbűnözők céltáblájává vált. A fő kihívás ezzel összefüggésben a kiberbűnözés új formáit irányító mozgatórugók meghatározása, valamint a megelőzés, illetve a csökkentés lehetséges módszereinek feltárása jelenti. A bűnözés egyik legfontosabb ösztönzője a „kiberbűntény-mint-szolgáltatás” üzleti modelljének elterjedése, amely jelentős biztonsági veszélyforrás. Az ilyen jellegű szolgáltatások növekvő választékát, a bővülő hozzáférési lehetőségeket, valamint különböző bűncselekményekkel való kapcsolataikat szükséges feltárni ahhoz, hogy a rájuk érvényes tendenciák azonosíthatók, megelőzésük és felderítésük biztosíthatók legyenek.

Az online viselkedést meghatározó olyan emberi tényezők, mint például az online gátlástalanság (amely alatt az egyének téves ítélettel is együtt járó, jóval bátrabb online aktivitása értendő) egyértelmű ösztönzői a kiberbűnözésnek, tekintettel arra, hogy az egyének ez esetben a tényleges bűncselekménytől függetlennek érzik magukat, vagy akár nem is tekintik az adott cselekményt bűncselekménynek. A kiberbűnözés új tendenciaként jelenik meg továbbá a fiatalkorúak körében is; a kamaszkorúak által elkövetett adatfeltörések száma egyre növekszik.

A téma keretében a pszichológia, a kriminológia, az antropológia, a neurobiológia és a kiberpszichológia szakterületeinek részvételével valósulhat meg a kutatás, a kiberbűnözéshez hozzájáruló tényezők jobb megértése, valamint megelőző és elrettentő intézkedések kidolgozása érdekében. A megvalósítás során olyan alternatív megoldások kidolgozására is sor kerülhet, amelyek a tehetséges fiatalokban rejlő potenciál kiberbiztonsági, illetve technológiai célú kiaknázását támogatják.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SU-FCT01-2018-2019-2020
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.08.22.
Keretösszeg: 10 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2019. 03. 18.
Határidő:
2019.08.22.
Kiírás neve magyarul:
A bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem terén jelentkező kérdések megoldását támogató emberi tényezők, szociális és társadalmi, valamint szervezeti szempontok
Kiírás neve angolul:
Human factors, and social, societal, and organisational aspects to solve issues in fighting against crime and terrorism
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges