0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
ee

A gyermekek, fiatalok és nők elleni erőszak minden formájának megelőzése és leküzdése

Összefoglaló:

A REC-program pályázatot hirdet a nemi alapú erőszak megelőzésére és leküzdésére, a nemi alapú erőszak áldozatainak védelmére és támogatására, a szexuális zaklatás megelőzésére, valamint a gyermekek elleni erőszak megelőzésére és leküzdésére.

Célok:

1. A nemi alapú erőszak megelőzése és leküzdése - Indikatív összeg: 7 020 000 euró

1.1. A családon belüli erőszak áldozatává válásnak megelőzése, az áldozatok védelme és/vagy támogatása

A hangsúly a nemi alapú erőszakra összpontosít a hazai szférában, beleértve a káros gyakorlatokat is, a nők elleni erőszak és a családon belüli erőszak megelőzéséről és az ellene való küzdelemről szóló európai egyezmény rendelkezéseivel (Isztambul-egyezmény) összhangban.

A projektek fókuszálhatnak:

- megelőzésre: olyan intézkedések, mint az attitűd- és magatartásváltozást előidéző intézkedések, valamint a családon belüli erőszak tudatosítása (az Isztambuli Egyezmény 3b. cikkében meghatározottak szerint); olyan eszközök kifejlesztése, amelyek segítik a családon belüli erőszak korai jeleinek felismerését és kezelését például az orvosok (vagy más, a családon belüli erőszak támogatásával közvetlenül nem összefüggő szolgáltatások, például szociális vagy oktatási szolgáltatások) számára, a családon belüli erőszak jeleinek szisztematikus szűrése; az áldozatoknak az erőszak bejelentésére való felhatalmazását célzó programok, amelyek hozzájárulnak az erőszak tényleges mértékét tükröző jelentési arányok eléréséhez;

- védelemre: olyan intézkedések, mint a multidiszciplináris együttműködés és az áldozatvédelmi és támogató tevékenységekben részt vevő szakemberek kapacitásépítésének előmozdítására irányuló intézkedések, amelyek biztosítják, hogy az áldozat biztonsága és a további erőszak megelőzése érdekében időben és hatékony védelmi intézkedések történjenek; módszerek és protokollok kidolgozása a kockázatértékelésre és azok hatékony végrehajtására;

- támogatásra: olyan intézkedések, mint például az áldozatokat segítő és támogató áldozatsegítő szakemberek képzése és kapacitásépítése annak biztosítása érdekében, hogy az áldozatok teljes mértékben tájékozottak legyenek jogaikról, és igénybe vehessék a megfelelő szolgáltatásokat (például jogi és pszichológiai tanácsadás, lakhatás, egészségügyi ellátás és szociális szolgáltatások) ); programok kidolgozása az áldozatok gazdasági függetlenségének elősegítésére (például menedékhely, gyermekgondozás, oktatás, képzés és segítségnyújtás a munkaszerzésben).

1.2. A nemi alapú erőszak áldozatainak védelme és támogatása a különösen veszélyeztetett csoportok körében

A hangsúly a különösen veszélyeztetett csoportokból származó felnőtt áldozatok védelmére és támogatására irányul, beleértve, de nem kizárólag a fiatal nők, a migráns háttérrel rendelkező személyek, a menedékkérők, a menekültek, az LMBTI-személyek, etnikai kisebbségek, a fogyatékkal élő nők, az utcán élő és/vagy dolgozó nők.

A fellépéseknek arra kell összpontosítaniuk, hogy megkönnyítsék a védelmi és támogatási szolgáltatásokhoz való hozzáférését ezeknek az áldozatoknak, figyelembe véve sajátos szükségleteiket. Figyelembe lehet venni az ezen csoportokra irányuló megelőző munkát (például a tudatosságnövelő és kommunikációs kampányokat).

1.3. A szexuális zaklatás megelőzése és az ezekre adott válaszok

A hangsúly a szexuális zaklatás, beleértve a számítógépes zaklatás megelőzését és azokra való reagálást jelenti. A "szexuális zaklatás" fogalma a nemi szóbeli, nem verbális vagy fizikai magatartás bármilyen formájára utal, amelynek célja vagy hatása egy személy méltóságának megsértése. A projekt során megvalósított tevékenységek mind fizikai, mind pszichológiai offline és online zaklatással foglalkozhatnak.

A tevékenységeknek a kockázati csoportok tudatosságának növelésére kell fókuszálniuk a kockázatok és jogok ismerete érdekében. Szintén megfontolhatók a szélesebb körű fellépések, mint például a közvélemény tudatosítása az előítéletek és a nemi sztereotípiák kezelésére, valamint a szexuális zaklatást elutasító normák.

2. A gyermekek elleni erőszak megelőzése és leküzdése - Indikatív összeg: 4 680 000 euró

Az ENSZ gyermekjogi egyezmény 19. cikkének (1) bekezdése kimondja:

Az Egyezményben részes államok megtesznek minden arra alkalmas, törvényhozási, közigazgatási, szociális és nevelési intézkedést, hogy megvédjék a gyermeket az erőszak, a támadás, a fizikai és lelki durvaság, az elhagyás vagy az elhanyagolás, a rossz bánásmód vagy a kizsákmányolás - ideértve a nemi erőszakot is - bármilyen formájától mindaddig, amíg szüleinek vagy valamelyik szülőjének, illetőleg törvényes képviselőjének vagy képviselőinek, vagy bármely más olyan személynek, akinél elhelyezték, felügyelete alatt áll. Az UNCRC 39. cikke rögzíti a gyermekkorú áldozatok rehabilitációhoz való jogát. Ezenkívül a fenntartható fejlődésről szóló 2030-as menetrend [4] 16.2 célja „A gyermekek bántalmazása, kizsákmányolása, emberkereskedelme és mindenféle erőszak és kínzás megszüntetése”.

Több uniós eszköz, köztük az integrált gyermekvédelmi rendszerekre vonatkozó 10 alapelv [5] célja, hogy előmozdítsa a gyermekek védelmét az erőszak minden formájától, valamint a gyermek áldozatainak rehabilitációját.

Ez a prioritás három területre összpontosít:

2.1 A gyakornokok és a továbbképzésben részesülő orvosok kapacitásépítése (beleértve az általános orvosokat, fogorvosokat, gyermekorvosokat, ápolókat, a baleset- és sürgősségi orvosokat), a szociális szakemberek, rendőrség és az oktatási ágazat (beleértve a korai gyermekkori nevelést és gondozást is) azzal a céllal, hogy megszilárdítsák a kedvezőtlen gyermekkori tapasztalatok (ACE-k) megelőzését, felderítését, azonosítását és az azokra való reagálást.

2.2 A gyermekáldozatokkal foglalkozó szakértők interjúkészítői kapacitásépítése azzal a céllal, hogy megakadályozzák a gyermekáldozatainak további traumáit, biztosítsák a terápiát, és javítsák a vádemelés mértékét.

2.3. A gyakorlati szakemberek kapacitásépítése, amely tényekre alapozott és traumatudású terápiás szolgáltatásokat és kezelést nyújt az erőszak gyermekáldozatainak, azzal a céllal, hogy rendszerezzék a gyermek áldozatok számára elérhető terápiás szolgáltatások nemzeti lefedettségét.

Pályázati azonosító: REC-RDAP-GBV-AG-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.06.13.
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Kedvezményezett:

A pályázónak és a partnereknek állami szerveknek vagy magánszervezeteknek kell lenniük, amelyeket a programban részt vevő országok valamelyikében alapítottak vagy nemzetközi szervezetek tagjai. A nyereségorientált szervezetek csak közintézményekkel vagy magán nonprofit szervezetekkel együttműködve nyújthatnak be pályázatokat.

Konzorciumi előírás:

a) A projekt lehet nemzeti vagy transznacionális.

b) A kérelmet partnerségnek kell benyújtania, beleértve legalább két olyan szervezetet (kérelmező és partner), akik aktívan részt vesznek a javasolt cselekvés végrehajtásában (kivéve, ha másként szerepel).

c) A kért uniós támogatás nem lehet 75 000 eurónál alacsonyabb.

Feltöltés ideje: 2019. 02. 01.
Határidő:
2019.06.13.
Kiírás neve magyarul:
A gyermekek, fiatalok és nők elleni erőszak minden formájának megelőzése és leküzdése
Kiírás neve angolul:
Call for proposals to prevent and combat all forms of violence against children, young people and women
Program:
Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020)