0 különböző nyitott pályázat
2024. április 20.
Pályázati szűrő
émg

Fenntartható mezőgazdasági intenzifikáció Afrikában

Összefoglaló:

A téma keretében olyan pályázatok megvalósítására nyílik lehetőség, amelyek Afrikában a mezőgazdaság intenzifikációjára alkalmas, fenntartható, rendszerszerű megközelítést alkalmazó termelési rendszerek létrehozására vagy az afrikai talajminták elemzésére és nyílt, online adatbázisba történő rendezésére irányulnak.

Célok:

Az afrikai és az európai mezőgazdaság számára közös kihívást jelent a mezőgazdasági termelés fenntarthatóbb módozatai felé való elmozdulás. Mindkét régió célja az élelmiszertermelés biztosítása és a mezőgazdasági tevékenységek környezeti hatásának csökkentése az éghajlatváltozás, a kiszámíthatatlanabb vízellátás és az erőforrások (szárazföldi) fokozott romlása közepette. A mezőgazdasági termelékenység optimalizálásához, valamint az ökoszisztéma szolgáltatások biztosításához rendszerszerű megközelítésre van szükség.

A. Afrikai termelési rendszerek, a fenntartható intenzifikáció lehetséges útvonalai

A projektek keretében az elsődleges afrikai mezőgazdasági termelés fenntartható intenzifikációját szolgáló rendszerszerű megközelítéseket szükséges megvalósítani és tesztelni, figyelembe véve a helyi közösségek számára hosszú távon biztosított gazdasági előnyeit. A tervezett kutatás során a mezőgazdasági gyakorlatok javításának a lehetőségeit szükséges feltárni a fenntartható intenzifikálás céljából, az alkalmazható talaj- és a vízgazdálkodás (ideértve a talajromlást is), a növényvédelem és a kártevők elleni védekezés (beleértve az integrált növényvédelmet) és a fenntartható talajgazdálkodás (beleértve annak minőségét és tápanyagfelvételét) kezelésén keresztül. A hagyományos mezőgazdasági gyakorlatokat, mint például a legeltetési módszereket, az állatállományt, a terményeket és a hüvelyeseket kell figyelembe venni. A fő hangsúlyt azokra a gazdálkodási rendszerekre szükséges helyezni, amelyek a termőföld helyreállítását támogatják, növelik a termőterület termelékenységét és/vagy visszakapcsolják azt a termelésbe.

A megfelelő elemzéshez különböző rendszerek széles skáláját szükséges vizsgálni (például biogazdálkodás, agrár-ökológiai, illetve agrár-erdészeti rendszerek). Az eredmények bemutatása során figyelembe kell venni az elemzés léptékét és alkalmazhatóságát. A rendszerelemzés keretében a társadalmi-gazdasági szempontok, az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség, a mezőgazdaságból származó jövedelem és a mezőgazdasággal kapcsolatos kulturális szempontok vizsgálata is elvárás. A kiválasztás szempontjából előnyben részesülnek az Afrika egyes régióira irányuló pályázatok.

A pályázatokban többszereplős megközelítést szükséges alkalmazni.

B. Afrika talajrendszere

Az EU és Afrika közötti kutatási és technológiafejlesztési partnerség megvalósításához összehasonlítható és nyílt adatbázisra van szükség a mezőgazdasági talajokra vonatkozó információval kapcsolatban. Várhatóan legalább 20 000 mintavételi pont szükséges a szabványos talajtulajdonságok reprezentálására alkalmas, az európai LUCAS-hoz hasonló adatbázis létrehozásához.

Kizárólag a mezőgazdasági földterületeken kerül sor a talajmintavételre, majd ezt követően a minták laboratóriumi elemzésére, a fizikai és a kémiai paraméterek vizsgálata céljából. Legalább a következő paramétereket szükséges vizsgálni: részecskeméret (agyag, iszap és homoktartalom), pH (savasság és lúgosság), szerves szén, karbonáttartalom, foszfortartalom, teljes nitrogéntartalom és kivonható káliumtartalom. Ezen kívül a talajszennyezés kockázatának a felmérése érdekében a nehézfémtartalom és más vegyszer maradványok elemzése javasolt a kiválasztott almintákban. Az elemzett minták alapján a termőterület, a talaj, a víz és az ökoszisztéma állapotának a megfigyelését támogató indikátorokat szükséges meghatározni. Az összegyűjtött adatokhoz való hozzáférést térképnézetet, valamint a talajminták fényképeit tartalmazó nyílt adatbázis segítségével szükséges biztosítani.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SFS-35-2019-2020
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.01.23.
Keretösszeg: 35 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 10. 31.
Határidő:
2019.01.23.
Kiírás neve magyarul:
Fenntartható mezőgazdasági intenzifikáció Afrikában
Kiírás neve angolul:
Sustainable Intensification in Africa
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges