0 különböző nyitott pályázat
2024. április 20.
Pályázati szűrő
émg

Integrált egészségügyi megközelítések és alternatívák a növényvédő szerek használatához

Összefoglaló:

Az altéma keretében megvalósuló projektek integrált megközelítések tesztelését és bevezetését valósítják meg a növényvédő szerek növényi, emberi, állati és ökológiai egészségre gyakorolt hatásainak értékelésére.

Célok:

A felhívás keretében a következő altémában nyújtható be pályázat: a növényvédelem globális egészségügyi megközelítésbe történő integrálása

A tervezett tevékenységeket meglevő adatokra, anyagáramok/koncentráció vonatkozásában validált növényvédőszer-modellekre, gazdasági elemzési modellekre, integrált kockázatértékelő eszközökre, megvalósítás alatt álló projektekre, valamint az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tevékenységeire szükséges alapozni. A megvalósítás során a növényvédő szerek felhasználása vonatkozásában kockázat, valamint költséghatékonysági elemzés elvégzése elvárás, melynek során különböző térbeli kiterjedés és időbeli eloszlás is vizsgálandó, az érdekeltek szélesebb körére kiterjedően. Ennek során feltárandók a kártevők által okozott károk, értékelendő a termékek minősége, valamint a szabályozási költségek is.

Az emberi egészség vonatkozásában a növényvédő szereknek való közvetlen és közvetett kitettség esetét egyaránt figyelembe szükséges venni, különös hangsúlyt helyezve a gazdálkodók, valamint vidéki lakosok közvetlen kitettségére, továbbá a fogyasztók élelmiszerekben megtalálható növényvédőszer-maradványok vonatkozásában fennálló kitettségére. Az állati egészség esetében a kockázatértékelés során az állati takarmányokban megtalálható növényvédőszer-maradványoknak való kitettség vizsgálandó. A környezetvédelmi kockázatok és hatások esetében figyelembe szükséges venni az európai mezőgazdasági tér sokszínűségét, az ökológiai és környezeti változékonyságot is.

A pályázatok keretében azonosítandók a fő csapdahelyzetek, melyek megoldása, illetve a fenntartható növényvédőszer-használat érdekében az átalakulás lehetséges útvonala is kidolgozandó. Ennek során tekintettel kell lenni olyan igényekre, melyek például a kockázatkezelők részéről merülnek fel a növényvédőszerek engedélyezésével/korlátozásával kapcsolatosan, vagy a gazdák esetében fogalmazódnak meg a megfelelőbb és fenntarthatóbb termékek választása vonatkozásában. A megvalósítás során növényvédelmi kutatási ütemterv kidolgozására is sor kell, hogy kerüljön.

A projektek keretében a „többszereplős megközelítés" alkalmazására szükséges törekedni biztosítva az érdekeltek széles körének (kutatók, gazdálkodók, tanácsadó szolgáltatások, iparági szereplők, fogyasztók, a civil társadalom) részvételét.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SFS-04-2019-2020
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.01.23.
Keretösszeg: 15 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 04. 24.
Határidő:
2019.01.23.
Kiírás neve magyarul:
Integrált egészségügyi megközelítések és alternatívák a növényvédő szerek használatához
Kiírás neve angolul:
Integrated health approaches and alternatives to pesticide use
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges