0 különböző nyitott pályázat
2024. március 28.
Pályázati szűrő
keg

A változó krioszféra: bizonytalanságok, kockázatok és lehetőségek

Összefoglaló:

A téma keretében olyan pályázatok támogatására kerül sor, melyek a globális felmelegedés hatására változó északi-sarkvidéki terület vonatkozásában valósítanak meg kutatást, a következő négy altéma egyikét érintően: a tengerszint változása, a biológiai sokszínűség változása, a változásokból eredő lehetőségek azonosítása, sarkvidéki szabványok kidolgozása.

Célok:

A nagy kiterjedésű antarktiszi és grönlandi jégtakaró, valamint a hegyi gleccserek különösen érzékenyek az éghajlatváltozásra, ami a tengerszint emelkedésének kockázatával jár. A globális felmelegedés "sarkvidéki felerősödése" nyomást gyakorol a régió ökoszisztémáira és közösségeire, valamint globális szintű hatást is kifejt. Az Északi-sarkvidék törékeny természeti ökoszisztémáit és társadalmait komoly veszély fenyegeti, melyhez az éghajlatváltozás következtében megnyílt új gazdasági lehetőségekhez kötődő emberi tevékenység is hozzájárul.

A pályázatok keretében az alábbi altémák egyikére irányuló innovatív megközelítések fejlesztésére szükséges törekedni:

a) Tengerszint változások (Kutatási és Innovációs Intézkedés)

A pályázatok keretében megvalósuló tevékenységek a globális jégtömegegyensúly, beleértve a jégdinamikát és a felszíni összetevők változásait szabályozó folyamatok értékelésére kell, hogy irányuljanak. Felmérendő a krioszféra állapota, és jelentés készítendő arra vonatkozóan, hogy a krioszféra változásai milyen módon befolyásolhatják a jövőbeli tengerszintet. További elvárás a kis valószínűséggel bekövetkező, de nagy hatás kifejtésére képes forgatókönyvek elemzése, beleértve a jégtakaró összeomlásához kapcsolódóakat is. A tevékenységek keretében a part menti közösségek, a part menti ökoszisztémák és a globális kritikus infrastruktúrák vonatkozásában felmerülő fő kockázatokat is azonosítani, valamint értékelni szükséges.

b) Az Északi-sarkvidék biológiai sokszínűségének változása (Kutatási és Innovációs Intézkedés)

A pályázatok keretében megvalósuló tevékenységek az északi-sarki területeket érintő, és a biológiai sokféleség változását kiváltó fő tényezők azonosítására és elemzésére kell, hogy irányuljanak, figyelembe véve a biológiai sokszínűség változásának jeleit, az invazív fajok szerepét, valamint azt, hogy mennyire kiszolgáltatottak a szárazföldi és/vagy tengeri ökoszisztémák az emberi és természeti együttes hatásokkal szemben. A megvalósítás során értékelni szükséges az ökoszisztémák által a külső és belső tényezőkre adott válaszokat, és azt, hogy ezek a válaszok hogyan hatnak a bennszülött népességre és a helyi közösségekre társadalmi-gazdasági szinten. További elvárás a sarkvidéki ökoszisztéma változásaihoz való alkalmazkodás stratégiáinak azonosítása is.

c) A változó Északi-sarkvidékben rejlő fenntartható lehetőségek azonosítása (Kutatási és Innovációs Intézkedés)

A pályázatok keretében vizsgálandó az új gazdasági tevékenységek lehetősége - például az erőforrások kiaknázása, a hajózás és a turizmus -, valamint ezeknek a környező szárazföldi területekre gyakorolt ökológiai és társadalmi-gazdasági hatásai. További elvárás a magas társadalmi-gazdasági hatással bíró kulcsfontosságú folyamatok feltérképezése, és megfelelő, megoldás-orientált, alkalmazkodást biztosító és enyhítő válaszok kidolgozása, valamint a fenntartható megélhetéshez szükséges kapacitásépítés; a közös tervezés megközelítését alkalmazva figyelembe szükséges venni a bennszülött népesség szükségleteit, prioritásait és perspektíváit, a régióban található helyi közösségeket és gazdasági szereplőket.

d) Sarkvidéki szabványok (Koordinációs és Támogatási Intézkedés)

A pályázatok keretében a kutatási eredmények kereskedelmi potenciállal rendelkező hidegklímájú technológiákba és szolgáltatásokba történő átültetését szükséges előmozdítani a folyamatok és technológiák fenntarthatóságának értékelésével, valamint a "sarkvidéki szabványok" kidolgozását támogató iránymutatások és jegyzőkönyvek kidolgozásával. A pályázatok keretében olyan technológiák és szolgáltatások széles skálájával szükséges foglalkozni, amelyek az Északi-sarkvidéken és azon túl képesek a széles társadalmi és gazdasági előnyök biztosítására. A tevékenységek keretében elvárás a sarkvidéki körülmények között zajló tevékenységek, vészhelyzetekre történő reagálás biztonságos elvégzéséhez szükséges berendezések és szolgáltatások tervezése, felépítése, telepítése és üzemeltetése szempontjából releváns követelmények meghatározása.

Az Európai Unió kutatási és innovációs területre vonatkozó nemzetközi együttműködési stratégiájával összhangban (COM(2012)497) a megvalósítás során elsősorban az első Északi-sarkvidéki miniszteri konferencia résztvevő országaival való nemzetközi együttműködés megvalósítása különösen fontos.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-CLA-07-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.02.19.
Keretösszeg: 41 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 04. 16.
Határidő:
2019.02.19.
Kiírás neve magyarul:
A változó krioszféra: bizonytalanságok, kockázatok és lehetőségek
Kiírás neve angolul:
The changing cryosphere: uncertainties, risks and opportunities
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges