0 különböző nyitott pályázat
2024. március 28.
Pályázati szűrő
keg

Nemzetközi kulturális örökség-innovációs és diplomáciai hálózat

Összefoglaló:

A pályázat célja a nemzetközi kulturális örökségből származó értékekben rejlő innovációs potenciál és szakértelem minél szélesebb körű kiaknázása és felhasználása (pl. a kulturális örökség hatása a turizmusra, művészetre, várostervezésre stb.). A projekt során cél egy nemzetközi hálózat kialakítása, kiemelt szerepet kap a szomszédos országokkal való együttműködés.

Célok:

Az idők során Európa világhírű tudást, szakértelmet, gyakorlatot, készségeket és technológiákat fejlesztett ki a gazdag és változatos kulturális örökségéből származó érték védelme, megőrzése, kezelése, növelése és hasznosítása érdekében. A kulturális örökség nemcsak identitástudatot és az összetartozás érzését nyújtja, hanem jelentős innovációs potenciállal is rendelkezik több gazdasági ágazat számára, mint például a turizmus, a kulturális ipar, a várostervezés, a regionális tervezés, a művészet és a formatervezés, továbbá hozzájárulhat az Európai Unió más régiókkal való kapcsolatainak javításához is. Lehetőség van ezen európai kulturális vagyon értékének további hasznosítására olyan nemzetközi hálózaton keresztül, amely előmozdítja a kutatók, a politikai és üzleti élet szereplői, a társadalmi és kulturális intézmények (köztük a nem kormányzati szervezetek, civil szervezetek, állami és magán befektetők, szakértők és innovátorok) közötti folyamatos párbeszéd, kölcsönhatások és tapasztalatcsere kialakulását, a fenntartható fejlődést támogató, kulturális örökség által indukált innováció támogatása érdekében. Egy ilyen hálózat szakértelmet és segítséget nyújthat olyan országoknak, ahol a kulturális örökség még mindig alulbecsült és/vagy különböző okok (például a tudatosság hiánya, gazdasági válság, konfliktusok stb.) miatt veszélyeztetett erőforrás.

A tevékenységek keretében cél az európai uniós szakértelem kiaknázása, valamint nemzetközi hálózat létrehozása, az alábbiak érdekében:

  • a veszélyeztetett kulturális örökség szempontjából releváns új irányítási, pénzügyi és üzleti modellek, innovatív szabályozási keretek, eszközök, technológiák (drónok, műholdak, nanoanyagok, információs és kommunikációs eszközök) és megközelítések azonosítása, áttekintése, dokumentálása és népszerűsítése a kulturális örökség megfigyelése, védelme, megőrzése és kezelése, valamint a fenntartható fejlődés innovációs potenciáljának előmozdítása érdekében;
  • azon konkrét területek és prioritások azonosítása, ahol további kutatásra és innovációra van szükség;
  • potenciális szabályozási, gazdasági és műszaki akadályok elemzése, valamint azok leküzdését szolgáló konkrét megoldások kidolgozása európai uniós és nemzetközi szinten;
  • iránymutatások, eszközök, módszerek kidolgozása a kulturális örökségben rejlő diplomáciai lehetőségek kiaknázására az EU a világ más részeivel való kapcsolatának javítása érdekében,
  • kapacitásépítés a kollektív menedzsment, felelősségvállalás és az örökség megőrzésének és a tudatosság növelésére irányuló tevékenységek előmozdítása érdekében a hatóságok, az érdekeltek és a társadalom körében, különösen azokban az országokban, ahol a kulturális örökség veszélyben van.

A hálózat keretében biztosítani szükséges az Európai Unió tagállamaiból, és a társult országokból érkező intézmények, szervezetek és releváns érintettek széles körének részvételét.

Az Európai Unió kutatási és innovációs területre vonatkozó nemzetközi együttműködési stratégiájával összhangban (COM(2012)497) nemzetközi együttműködés kialakítása a megvalósítás során különösen fontos, kiemelten a szomszédsági országokkal, valamint olyan országokkal, melyek veszélyeztetett kulturális örökségvagyonnal rendelkeznek.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SC5-19-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.27.
Keretösszeg:

A keretösszeg két pályázati felhívás (SC5-18-2018, SC5-19-2018) összevont kerete.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 22.
Határidő:
2018.02.27.
Kiírás neve magyarul:
Nemzetközi kulturális örökség-innovációs és diplomáciai hálózat
Kiírás neve angolul:
International network to promote cultural heritage innovation and diplomacy
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges