0 különböző nyitott pályázat
2024. április 25.
Pályázati szűrő
keg

A természeti értékek értékelése: a természeti tőke érvényesítése szakpolitikai, valamint üzleti döntéshozatal terén

Összefoglaló:

Természeti értékeink nem állnak rendelkezésre korlátlanul. Az ökoszisztéma számos eleme „láthatatlan”, mivel a piacon nem lehetséges a beárazásuk (pl. levegő- és vízszűrés, beporzás, stb.). A pályázat célja az ökoszisztéma feltérképezésének és értékelésének megvalósítása, egy integrált számviteli rendszer kialakítása.

Célok:

A gazdasági tevékenységek széles köre a természeti tőkétől függ, ugyanakkor a természeti értékek nem állnak rendelkezésre korlátlanul. Számos ökoszisztéma-szolgáltatás és a társadalom és az üzleti élet számára biztosított előnyeik, például az élelmiszerellátás, a levegő- és vízszűrés, katasztrófák kockázatának csökkentése, a beporzás vagy az éghajlat szabályozása “láthatatlan”, mivel a piacokon nem jelennek meg beárazva, ezért ezeket a társadalmi-gazdasági döntéshozatali folyamatok során nem veszik figyelembe. Ennek következtében felmerül a természetes tőke – és különösen az ökoszisztémák – nemzeti számviteli rendszerekben, valamint a szakpolitikai és üzleti gyakorlatokba.történő integrálásának szükségessége, az erőforrás-hatékony és fenntartható döntések előmozdítása és az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés támogatása érdekében.

Az ökoszisztémák és szolgáltatások feltérképezésével és értékelésével foglalkozó kezdeményezés (Mapping and Assessment of Ecosystems and Services - MAES), valamint az ökoszisztéma-szolgáltatások közös nemzetközi osztályozási rendszere (Common International Classification of Ecosystem Services - CICES) keretében az Európai Unió szintjén is jelentős mértékű előrelépés történt.Ezenkívül a KIP-INCA projekt célja egy integrált számviteli rendszer kialakítása és megvalósítása az ökoszisztémákra és szolgáltatásaikra az Európai Unióban. A KIP-INCA projekt célja átfogó európai uniós szintű természeti tőkeszámlák összeállítása.

A megvalósuló projektek az alábbi témák egyikére kell, hogy irányuljanak:

a) Természetértékelés: a természeti tőke és az ökoszisztéma-számlák kidolgozása és végrehajtása az Európai Unió tagállamaiban

A tevékenységek keretében a tagállamokban vagy a társult országokban a természeti tőke és ökoszisztéma-számlák kidolgozását szükséges megvalósítani és alkalmazni, az SEEA-EEA ajánlások és a KIP-INCA módszertani munkája és irányítása szerint. Elvárás továbbá az európai országokban/nemzetközi szinten érvényben levő iránymutatások további finomítása, valamint gyakorlati érvényesítése Európa országaiban, ezen iránymutatások megismételhetőségének biztosítása érdekében.

b) A természeti tőkére vonatkozó számviteli eljárások alkalmazása az üzleti döntésekben

A tevékenységek a folyamatban lévő kezdeményezések – például az üzleti vonatkozású és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos európai és nemzeti platformok, valamint a Természeti Tőke Protokoll – keretében elvégzett munka vizsgálatára, és egy „Természetértékelő Program és Hálózat” kialakítására kell, hogy irányuljanak.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SC5-18-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.27.
Keretösszeg:

A keretösszeg két pályázati felhívás (SC5-18-2018, SC5-19-2018) összevont kerete.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 22.
Határidő:
2018.02.27.
Kiírás neve magyarul:
A természeti értékek értékelése: a természeti tőke érvényesítése szakpolitikai, valamint üzleti döntéshozatal terén
Kiírás neve angolul:
Valuing nature: mainstreaming natural capital in policies and in business decision-making
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges