0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
émg

A növényfajták tesztelését segítő innovációk

Összefoglaló:

A magasabb terméshozamok iránti igények tekintetében, illetve amelyek ellenállóbbak, és a változó körülmények, különösen a biotikus és abiotikus stresszforrások vonatkozásában nagyobb alkalmazkodóképességgel rendelkeznek.

Célok:

A mezőgazdaság egyre inkább az erőforrások hatékonyabb felhasználása, valamint a külső erőforrások mind alacsonyabb szintű alkalmazása iránti elvárással szembesül, egyre változóbb éghajlati körülmények között. A növénynemesítés számára elengedhetetlen az ezen körülményekre való reagálást, illetve a termés mind a biotikus, mind az abiotikus eredetű stresszforrásokkal szembeni ellenálló képességét biztosító jellegzetességek jóval szisztematikusabb figyelembe vétele. Ezzel együtt a fenntartható és változatosabb gazdálkodási gyakorlathoz kapcsolódó, új növényfajták termesztéséből származó előnyök értékelésére alkalmazható, az új változatok teljesítményét jobban tükröző kritériumok és módszerek továbbfejlesztése is szükséges. A növénytermesztés során megvalósuló innovációt a kiegészítő fajtakísérleti módszerek megalapozottságának növelése is támogatja.

A tervezett tevékenység hozzájárul az új növényfajták változó körülményeknek és fenntarthatóbb termelési gyakorlatnak megfelelő, hozamtartó képességével összefüggő termény-jellegzetességek és fenntarthatósági kritériumok azonosításához.

A megvalósuló tevékenységek olyan módszerek és eszközök kialakítására kell, hogy irányuljanak, amelyek biztosítják a fenntarthatósági kritériumok integrációját az új növényfajták tesztelése és értékelése során különböző agrár-ökológiai környezetben és talajtípusok esetén, valamint termelési körülmények között. A megvalósítandó tevékenységek hozzájárulnak a DUS-vizsgálatok precízebb és gyorsabb kivitelezéséhez figyelemmel az európai/nemzetközi marketing követelményekre, valamint a jogok gyakorlásához fűződő elvárásokra új fajták esetén. A pályázatban pontosan ki kell fejteni a VCU és DSU vizsgálatok sajátosságait, támaszkodva a két vizsgálat szinergiáira különös tekintettel a helyszínen végzett fenotípusos vizsgálati módszerek és a molekuláris eszközök továbbfejlesztése, továbbá adatbázisok és referenciagyűjtemények összeállítása alkalmával.

A konzorciumnak ötvöznie szükséges az érintett szektorokban rendelkezésre álló, különböző szaktudást a vonatkozó szereplők bevonásával (ideértve kutatókat, nemesítőket, teljesítmény tesztelői hálózatokat, a növényfajták DUS-vizsgálatában illetékes hivatalokat, organikus és tradicionális gazdálkodókat). A megvalósuló tevékenységeknek új, a célnak megfelelő, a magasabb terméshozamok iránti igényekhez illeszkedő, ellenállóbb és a változó körülmények – különösen a biotikus és abiotikus stresszforrások – vonatkozásában nagyobb alkalmazkodóképességgel rendelkező növényfajták bevezetéséhez kell hozzájárulniuk.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SFS-29-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 42 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 07.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
A növényfajták tesztelését segítő innovációk
Kiírás neve angolul:
Innovations in plant variety testing
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges