0 különböző nyitott pályázat
2024. április 16.
Pályázati szűrő
émg

A fenntartható élelmiszerrendszereket támogató mikrobiom alkalmazások

Összefoglaló:

Az élelmiszerrendszerekkel összefüggő mikrobiomok jobb megértése hozzájárulhat több olyan társadalmi kihívás megfelelő kezeléséhez is, mint az élelmezés és táplálékbiztonság, az egészség és jóllét, az élelmiszerhulladék kezelése, vagy az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, illetve a vele járó káros hatások enyhítése.

Célok:

Az Európai Unió élelmiszer rendszere a gazdaság és társadalom szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír. Figyelembe véve a társadalmi, környezeti és gazdasági változások jelenlegi kontextusát a termelékenység, a minőség, a biztonság, a piacorientáltság, az alkalmazkodóképesség és a nemzetközi versenyképesség területének fejlesztésére folyamatosan igény mutatkozik. A mikrobiális rendszerekben, mikrobiomokban az agrár-élelmiszer láncok számára rejlő lehetőségekre vonatkozó tudás ezen megközelítés egyik jó példája. Az élelmiszerrendszerekkel összefüggő mikrobiomok jobb megértése hozzájárulhat több olyan társadalmi kihívás megfelelő kezeléséhez is, mint az élelmezés és táplálékbiztonság, az egészség és jóllét, az élelmiszerhulladék kezelése, vagy az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, illetve a vele járó káros hatások enyhítése.

A pályázatoknak az élelmiszerrendszer számára előnyöket biztosító, adott mikrobiom alkalmazásokra kell irányulniuk. Az agrár-élelmiszer-vonatkozású mikrobióták azonosítása, illetve jellegzetességeinek meghatározása során felhalmozott tudásra alapozva a pályázatok keretében az Európában előállított és fogyasztott élelmiszerek mennyiségének, minőségének és biztonságának növelését támogató megoldások kidolgozására szükséges törekedni. Az élelmiszer hulladék kezelése, illetve alternatív felhasználása során alkalmazható, a fenntarthatóságot és körforgásos gazdaságot támogató mikrobiom alkalmazások szintén a fejlesztések tárgyát képezik. A pályázatok keretében a termelőktől a fogyasztókig a teljes élelmiszerrendszert átölelő, holisztikus megközelítés alkalmazása alapvető elvárás. A projektek során nemzetközi együttműködés keretében transzdiszciplináris kutatás valósul meg, a társadalom és bölcsészettudományok részvételének biztosításával, a felelős kutatás és innováció elveinek figyelembe vétele mellett.

A tevékenységeknek a meglévő adatbázisok és kutatási infrastruktúrák használatának (beleértve az elosztott és a virtuális infrastruktúrákat), valamint a nagy adatkezelési eszközök által nyújtott lehetőségeknek az optimalizálását kell célozniuk, ezáltal is biztosítva az interoperabilitást, a szabványos módszereket és a fokozott hálózatépítést. A projekt interdiszciplináris és ágazatközi jellegét a szakmai készségek és kompetenciák fejlesztését célzó képzési tevékenységekre is alkalmazni kell, valamint támogatni szükséges az új munkahelyek teremtését az élelmiszer-ágazatban és a biogazdaságban.

A pályázatokkal szemben elvárás, hogy a fejlesztéssel érintett megoldások a projekt eredményeként a TRL5-6 technológiai készültségi szintről a TRL7 technológiai készültségi szintre jussanak.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-SFS-03-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 42 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 25.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
A fenntartható élelmiszerrendszereket támogató mikrobiom alkalmazások
Kiírás neve angolul:
Microbiome applications for sustainable food systems
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges