0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
émg

A hatékony és tartós agrár-környezetvédelmi közjavak biztosítására vonatkozó szerződések

Összefoglaló:

Napjainkban a biogazdaságokban jelentős lehetőségek rejlenek, azonban ezek optimális kiaknázása sok esetben alacsony szintű. Számos tényező mellett ehhez hozzájárul az ismeretek hiánya, a helyi és regionális hatóságok tájékozatlansága.

A pályázat célja a megfelelő szintű információcsere, az együttműködés támogatása, a folyamatok összehangolása, egy körkörös bioalapú gazdaság kialakítása.

Célok:

A természeti környezet gazdagsága és a gazdálkodási gyakorlatok közötti kapcsolatok rendkívül összetettek. Európa számos értékes élőhelyének fenntartásához járul hozzá az extenzív gazdálkodás, de a nem megfelelő mezőgazdasági gyakorlatok és földhasználat kedvezőtlen hatással van a természeti erőforrásokra, többek között a talaj, a víz és a levegő szennyezését, az élőhelyek szétaprózódását és a vadvilág pusztulását eredményezi. Az élelmiszerek, rostanyagok vagy biomassza mellett a mezőgazdasági termelők agrár-környezetvédelmi közjavakat is biztosítanak a talajművelés, valamint a növénytermesztéshez és állattenyésztéshez szükséges földgazdálkodási tevékenységek révén. A gazdálkodók gyakran szembesülnek a fenntarthatóság és a gazdasági jövedelmezőség közötti kompromisszummal. A környezeti közjavak biztosítása olyan területeken, mint a biológiai sokféleség, a víz és a szénmegkötés, kollektív fellépéseket tesznek szükségessé a megfelelő nagyságrend és hatókör, valamint tartós érvényesülésük biztosítása érdekében.

A pályázatok keretében meglévő és új kezdeményezések (például a piaci alapú földhasználati politikák) vizsgálatára kerül sor a mezőgazdasági termelők környezeti kérdésekhez való hozzájárulása, valamint ennek tartós érvényesülése vonatkozásában. A pályázatok keretében olyan köz- és/vagy magánjellegű ösztönzők hatékony kombinációinak kialakítását támogató módszerek vizsgálatára kerül sor, amelyek egy vagy több környezeti terméket a termőterület és értéklánc szintjén biztosítanak. A pályázatok keretében új megközelítések kidolgozására kerül sor a mezőgazdasági termelők, valamint a gazdálkodók és más érdekeltek (például földtulajdonosok, élelmiszeripar, kiskereskedők, fogyasztói szövetség, környezetvédelmi civil szervezetek, állami szervek) közötti együttműködés javítása érdekében.

Az elemzett megközelítések mindegyikének az alábbi kutatási kérdések közül egyre vagy többre kell irányulnia: (1) hogyan tudják a földhasználati rendszerek hosszú távon támogatni a mezőgazdasági és a környezetvédelmi tevékenységeket (figyelembe véve a keretet adó, Európa-szerte eltérő jogi és történelmi kontextust, valamint a földtulajdonnal kapcsolatos gyakorlatot); (2) hogyan lehet hatékonyan megvalósítani az eredményalapú megközelítéseket a gyakorlati alapú megközelítésekhez képest (a legmegfelelőbb mutatók alkalmazásával); (3) hogyan lehet a gyakorlatok kollektív megvalósítását kezelni, az ökoszisztéma-szolgáltatások fokozása érdekében.

A pályázatok keretében annak elemzésére is sor kell, hogy kerüljön, hogyan osztoznak a feladatok és felelősségek a két vagy több fél között, beleértve adott esetben a hozzáadott érték eloszlását, valamint a mezőgazdasági ágazatban rejlő pénzügyi és/vagy termelési kockázatokat, valamint összetett kapcsolatát a természeti környezettel Az elemzés kiterjed a megközelítések erősségeinek és gyengeségeinek feltárására, azok tranzakciós költségei és a környezetre hosszabb időn át gyakorolt hatásaik vonatkozásában. A megvalósítás során a "többszereplős megközelítés" alkalmazása, valamint a mezőgazdasági ágazat megfelelő részvételének biztosítása elvárás. Törekedni szükséges továbbá a társadalom- és gazdaságtudományok részvételének biztosítására az új agrár-környezetvédelmi szerződések adaptációja során felmerülő, szélesebb értelemben vett gazdasági, társadalmi, attitűdbeli és környezetvédelmi kérdések kezelése érdekében.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: RUR-03-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 15 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 25.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
A hatékony és tartós agrár-környezetvédelmi közjavak biztosítására vonatkozó szerződések
Kiírás neve angolul:
Contracts for effective and lasting delivery of agri-environmental public goods
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges