0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
émg
keg

Az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenálló, intelligens mezőgazdaság

Összefoglaló:

Az éghajlatváltozást és hatásait korunk fő problémái közé soroljuk mind globális, mind regionális szinten. Az agrárium számára is fontos feladat a klímaváltozás hatásaival szembeni ellenálló képesség növelése, az alkalmazkodás, környezeti/társadalmi/gazdasági szempontból rugalmas gazdálkodási rendszerek kialakítása segítségével.

Célok:

A klímaváltozás tényét szilárd bizonyítékok támasztják alá, melyek alapján az esőzéseken, növekvő hőmérsékleten, változékonyságon és szezonalitáson át a szélsőséges eseményekig (az egész Európát sújtó hőhullámok, szárazságok, viharok és árvizek) nyilvánvalóan látszik annak az Európai Unióra és különösen az európai mezőgazdaságra gyakorolt hatása. Az üvegházhatású gázok hatásának enyhítésére irányuló hatékony megoldások (például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, földfelszín alatti és fölötti szénmegkötés) feltárásán túl a gazdálkodók számára elengedhetetlen az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, környezeti/társadalmi/gazdasági szempontból rugalmas gazdálkodási rendszerek kialakítása segítségével.

A pályázatok keretében az alábbi altémákra szükséges fókuszálni:

A szántófölditől a táj szintjéig terjedő mikroklíma menedzsment

A megvalósuló tevékenységeknek a különböző mezőgazdasági művelési rendszereknek az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenálló képességének növelésére kell irányulniuk, növelve a gazdálkodás rugalmasságát a változó éghajlati viszonyok/szélsőséges időjárási körülmények vonatkozásában, különösen a szántóföldi, illetve tájgazdálkodási területet érintő innovációk segítségével. A megvalósítás során a hagyományos és új, innovatív technikákban rejlő lehetőségeket egyaránt figyelembe szükséges venni, továbbá tesztelni szükséges ezen technikák hatékonyságát a különböző időjárási események (például szárazság, forróság, hideghullámok, szél, erős esőzés és árvíz) hatásainak enyhítése szempontjából. A táj szintje különösen fontos a vezető ökológiai folyamatok szempontjából, ezért a megvalósítani tervezett tevékenységek során a gazdálkodók körében, illetve a gazdálkodók és más érdekeltek közötti koordináció és együttműködés biztosítása elvárás. A tevékenységek során a mikroklíma agrár-ökoszisztémára és környezetére gyakorolt szélesebb körű hatásait is figyelembe szükséges venni. A megvalósítás során a transz-diszciplináris kutatási módszerek, valamint a sokszereplős megközelítés alkalmazása elvárás. A pályázatok keretében a mikroklíma menedzsment vonatkozásában a gazdaságok, illetve táj szintjét átfogó megfigyelő és tudásátadó hálózat kialakításának is sorra kell kerülnie.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-SFS-19-2018-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 7 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 25.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
Az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenálló, intelligens mezőgazdaság
Kiírás neve angolul:
Climate-smart and resilient farming
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges