0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
émg

A növények tápértékének biztosítása a jövő számára

Összefoglaló:

Élelmiszer-ellátó rendszereinkre jelentős nyomást gyakorolnak a külső tényezők. Az emberiség egy része éhezik, mások pedig túlfogyasztás következtében betegednek meg. A fenntartható agrár-élelmiszeripari termelés új technológiák fejlesztését, valamint azok értékelését, priorizálását sürgeti (a növényi tápérték hatékonyságának és mennyiségének növelésére helyezett hangsúllyal, a minőség romlása nélkül).

Célok:

Köztudott, hogy a jelenlegi élelmiszerellátó rendszereinkre a népességnövekedés, az urbanizáció, a migráció, az erőforráshiány, az állati fehérje iránti növekvő igények, a földhasználat- és az éghajlatváltozás összetett hatása jelentős nyomást gyakorol. A hagyományos agrár-élelmiszeripari termelési rendszerek biztosítják a legtöbb élelmiszerünket, nagymértékben függenek ugyanakkor a természeti erőforrásoktól és a kémiai inputoktól is, amelyek egyaránt negatív hatással vannak a környezetre és az egészségre, ezáltal fokozzák a társadalmi aggodalmat és alacsonyabb rugalmasságot eredményeznek. Ezen kihívások kezelésének egyik lehetséges módja azon növényi jellegzetességek jövőbeli biztosítása, amelyek a táplálkozási biztonság növeléséhez és a fenntartható élelmiszer-rendszerek kialakításához vezethetnek. Az új technológiai fejlesztések vagy gyakorlatok, valamint a hagyományos mezőgazdasági módszerek a fenntarthatóbb élelmiszerrendszer felé vezető legfontosabb lehetőségek példái. A több évtizede tartó növényi kutatás új tudást, technológiákat és genetikai anyagokat biztosít a tudományos közösség számára. Elérkezett az idő ezen eredmények kiaknázására, és rendszerszerűbb megközelítés alkalmazására az agrár-élelmiszeripari láncok vonatkozásában.

A pályázatok keretében a növények nemesítését támogató technológiák és módszertanok feltérképezését, értékelését és priorizálását szükséges megvalósítani, a növényi tápérték hatékonyságának és mennyiségének növelésére helyezett hangsúllyal, a minőség romlása nélkül, és a környezetvédelem biztosítása mellett Ezzel összefüggésben felmérendők a már létező és az új technológiák, a növények nemesítésére irányuló jövőbeli kutatások és innovációk lehető legjobb lefedése érdekében. Ennek során holisztikus megközelítés alkalmazandó a növényi kutatásokban rejlő lehetőségek kiaknázása érdekében. A felelősségteljes kutatás és innováció elvei alapján a pályázatok keretében a különböző társadalmi szereplők (kutatók, állampolgárok/civil szervezetek, politikai döntéshozók, vállalkozások, stb.) részvételét biztosítani szükséges a következő kutatási programok társadalmi értékekkel, igényekkel és elvárásokkal történő összehangolása érdekében.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-SFS-15-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 3 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 24.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
A növények tápértékének biztosítása a jövő számára
Kiírás neve angolul:
Future proofing our plants
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges