0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
gyf
émg

Nagy léptékű fehérjetermelés élelmezési és takarmányozási célú alkalmazások számára, alternatív, fenntartható forrásokból származó alapanyagok felhasználásával

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet a következő témában: olyan nagy léptékű, a maga nemében elsőként megvalósuló bioalapú értéklánc kialakítása, amely fenntartható, biztonságos fehérjék előállítását valósítja meg alternatív, fenntartható forrásokból származó alapanyagok felhasználásával kaszkád megközelítést alkalmazva.

Célok:

A világ népességének növekedéséből adódóan a fehérjék iránti kereslet fokozatosan növekszik, amihez a világ nagy részén tapasztalható életszínvonal-növekedésből eredő igény is hozzájárul. 2050-re az prognosztizálható, hogy a fehérjék jelenleg rendelkezésre álló mennyisége nem lesz elegendő az élelmiszer célú fehérjeszükséglet fedezésére. Európa ugyanakkor nagymértékben importfüggő a fehérjében gazdag, az állatállomány takarmányozásához szükséges alapanyagok vonatkozásában. A szükséges alapanyag-mennyiség mintegy 70%-a import eredetű. Világviszonylatban a szántóföldek 60-70%-át takarmánytermesztési célokra használják, az állati eredetű fehérjék iránti kereslet kielégítése céljából.

Mindezek következtében az új fehérjeforrások felkutatása alapvető jelentőséggel bír a világviszonylatban jelentkező kereslet kielégítése érdekében. Az európai termények, valamint a biomassza-termelésből származó maradványok és melléktermékek értékes fehérjeforrások. Az állattenyésztésből, halgazdálkodásból, az akvakultúrás termelésből, illetve az algákra épülő ágazatokból származó maradványokban szintén jelentős lehetőségek rejlenek, bár mindezek napjainkban kihasználatlanok. A bioalapú ipar hozzájárulhat a fehérjegazdag összetevők előállításának kiterjesztéséhez, az élelmiszer/takarmánygyártó értéklánc kihasználatlan, alternatív forrásainak kihasználásával, valamint a korábbi, illetve folyamatban levő kutatás-fejlesztési, illetve kisléptékű ipari kísérletek sikereinek felhasználásával.

A felhívás esetében kihívást olyan nagyléptékű, a maga nemében elsőként megvalósuló bioalapú értéklánc kialakítása jelenti, amely fenntartható, biztonságos fehérjék előállítását valósítja meg alternatív, fenntartható forrásokból származó alapanyagok felhasználásával kaszkád megközelítést alkalmazva.

Jelen felhívás keretében cél élelmiszer és/vagy takarmánycélú fehérjék olyan alternatív, fenntartható forrásokból történő, nagy léptékű előállításának demonstrációja, mint a mezőgazdasági vagy más biomassza termelésből (például akvakultúra, halgazdaságok, tengeri moszatok) származó maradványfolyamok, vagy élelmiszeripari maradványok.

A pályázatok keretében a teljes értéklánc mentén megvalósuló demonstrációt szükséges végrehajtani, az alapanyag-ellátástól kezdődően a nagy hozzáadott értékkel rendelkező termékek előállításáig. Valamennyi releváns technológia alkalmazható, amennyiben ezek jelentős léptéken (lehetőség szerint TRL6-7 technológiai készültségi szinten, de legalább TRL5 szintű kísérleti telephely szinten) való alkalmazhatósága már korábban igazolásra került.

A pályázatok elsősorban élelmezési/takarmányozási célú fehérjék előállítására kell, hogy irányuljanak. Lehetőség van ugyanakkor funkcionális fehérjék, illetve más alkalmazások előállítására is, melyek új jövedelemforrásként funkcionálhatnak, ezáltal növelve az értéklánc általános fenntarthatóságát. A pályázatok keretében integrált biofinomító keretei között megvalósuló további felhasználási lehetőségek bemutatására is törekedni szükséges.

A pályázatok kidolgozása során az emberi táplálkozásra, illetve állati takarmányozási céllal előállított fehérjék vonatkozásában figyelembe kell venni a biomassza-alapanyag eredetét meghatározó jogszabályi korlátokat, illetve a tervezett termékek biztonságának, minőségének és tisztaságának értékelésére is ki kell térni, összehasonlítva ezen paramétereket az ugyanazon alkalmazásokban és végtermékekben használatos jelenlegi (importált) fehérjékre jellemző adottságokkal. A pályázatok keretében olyan üzleti modellek bemutatására is sor kell, hogy kerüljön, amelyek esetében az európai fehérjetermelés növekedése az Európában fenntartható módon előállított alapanyagok felhasználásán alapul a fehérjében gazdag import termékek behozatalának visszaszorítása érdekében.

A pályázatok keretében különös hangsúlyt kell fektetni a legkorszerűbb, illetve a már létező technológiák előnyeinek szembeállítására. Ennek során, előnyeik alátámasztása érdekében sor kerülhet az új feldolgozási megoldások bizonyítására, illetve a segítségükkel előállított termékek bemutatására. A pályázatok keretében a fehérje-előállítás fenntartható és hatékony európai értékláncainak műszaki-gazdasági szempontból életképes, nagyléptékű demonstrációját szükséges megvalósítani.

A fejlesztés elvárt technológiai készültségi szintje a projekt zárásakor TRL8. A pályázatok keretében egyértelműen megadni szükséges a kiinduláskor érvényes technológiai készültségi szintet.

A pályázatoknak tartalmaznia kell az életciklus-értékelés módszertannal készült környezeti, gazdasági és társadalmi hatásvizsgálatot, és a koncepció életképességét igazoló teljesítmény-ellenőrzést.

A pályázatoknak a fejlesztéssel érintett technológia ökológiai lábnyomának csökkentése mellett a következő kulcsteljesítmény indikátorokhoz szükséges hozzájárulniuk: KPI 1, KPI 2, KPI 6.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI.2017.F2
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.09.07.
Keretösszeg:

A keretösszeg a témakör keretében megjelent 16 pályázati felhívás teljes kerete.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 05. 03.
Határidő:
2017.09.07.
Kiírás neve magyarul:
Nagy léptékű fehérjetermelés élelmezési és takarmányozási célú alkalmazások számára, alternatív, fenntartható forrásokból származó alapanyagok felhasználásával
Kiírás neve angolul:
Large-scale production of proteins for food and feed applications from alternative, sustainable sources
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership