0 különböző nyitott pályázat
2024. március 28.
Pályázati szűrő
gyf
émg

Innovatív, bioalapú talajerő-utánpótló termékek a mezőgazdaságban alkalmazott talajerő-utánpótló gyakorlat fenntarthatóságának növelése érdekében

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témakörben: az európai jogszabályoknak megfelelő, fejlett, bioalapú talajerő-utánpótló termékek használatának demonstrációja, amely hozzájárul a talajerő-utánpótló gyakorlat fenntarthatóságának, valamint az európai mezőgazdaság termelékenységének növeléséhez.

Célok:

A mezőgazdasági termékek, mint például műtrágyák esetében a termék sokkal fenntarthatóbb és erőforráshatékonyabb előállítására szükséges törekedni. Mindez hozzájárul az európai szántóföldek termőképességének megőrzéséhez, valamint a mezőgazdasági termelő tevékenység fenntarthatóságának és erőforráshatékonyságának megerősítéséhez. Hosszú éveken át a növénytermesztésben ásványi trágyákat alkalmaztak a növekvő populáció élelmiszerigényének kielégítése érdekében. Az ásványi trágyák a műtrágyapiacon mintegy 80%-os részesedéssel rendelkeznek az Európai Unióban. Előállításuk általában harmadik országokból importált alapanyagokra (például foszfát tartalmú kőzetek), vagy nagy energiaigényű feldolgozási folyamatokra (például a nitrogén műtrágyák esetében) épül, ami nem megújuló erőforrás-felhasználást jelent.

Jelen munkaprogram készítése idején a talajerő-utánpótló termékekre vonatkozó új, a CE-jelöléssel ellátott termékek közös szabályait meghatározó, valamint az ásványi és szerves trágya termékek közötti játéktér kiegyenlítését biztosító EU szabályozás kidolgozása még folyamatban volt. A kialakításra kerülő új szabályozási háttér az egységes európai piacon is lehetőséget teremt a későbbiekben, például másodlagos nyersanyagokból nyert, innovatív talajerő-utánpótló termékek piacra történő vitele számára, míg ezen termékek esetében korábban a lehetőségek elsősorban a nemzeti piacokon való megjelenésre korlátozódtak. A jogszabályi javaslat meghatározza, továbbá a valamennyi talajerő-utánpótló termék vonatkozásában releváns biztonsági követelményeket is (például egyes szabályozott tápanyagleadású műtrágyákban biológiailag lebomló bevonatanyagok kerülhetnek alkalmazásra).

A hagyományos műtrágyák használatára visszavezethető tápanyagveszteség leküzdése érdekében kerültek bevezetésre az ún. szabályozott tápanyagleadású műtrágyák (controlled-release fertiliser, CRF), amelyek a növények tápanyagigényét hosszabb idő alatt, hatékonyabban képesek kielégíteni. Ezen műtrágyák alkalmazása azonban műanyag polimerek felhasználását is feltételezi. Mivel biológiai értelemben nem lebomló anyagok, használatuk a talajban műanyag szennyeződés felhalmozódásához vezet. Az új európai uniós szabályozás a CRF műtrágyák esetében alkalmazott bevonatok lebonthatóságának érdekében a szerves szén CO2-dá történő átalakításának mértékét legfeljebb 24 hónapos időtartam alatt 90%-os értékben határozza meg.

E tekintetben a speciális kihívást olyan, a bevonatot adó polimerek azonosítása jelenti, amelyek a készülő jogszabállyal összhangban megfelelnek a biológiai lebonthatósági paraméternek, és egyúttal a lehető legjobb módon biztosítják a tápanyagok szabályozott leadását.

A talajok tápanyag-gazdagságának javítása elérhető növényi biostimulátorok, például mikroorganizmusok alkalmazásával is. Az egyik lehetőség erre a növények tápanyagmegkötő képességének növelése a talajban előforduló mikrobióták stimulálása által (prebiotikus megközelítés). A másik lehetőség mikroorganizmusok talajba juttatása, amelyek azután a talajban található anyagokat a növények által felvehető tápanyagokká átalakítják (probiotikus megközelítés). Ezen koncepciók hatékony, egész Európára kiterjedő, és széles körű elterjedésének biztosítása érdekében releváns ipari környezetben történő demonstráció megvalósítása szükséges.

A másik jelentős kihívás az európai jogszabályoknak megfelelő, fejlett, bioalapú talajerő-utánpótló termékek használatának demonstrációja, amely hozzájárul a talajerő-utánpótló gyakorlat fenntarthatóságának, valamint az európai mezőgazdaság termelékenységének növeléséhez. A megvalósuló demonstráció irányulhat bioalapú hulladékokból származó talajerő-utánpótló termékekre, teljes mértékben lebomló bevonattal ellátott, szabályozott tápanyag-leadású műtrágyákra, vagy a növényi biostimulátorok (beleértve mikroorganizmusokat is) intelligens alkalmazására.

Jelen pályázati felhívás keretében az értéklánc mentén történő alábbi három felhasználási lehetőség demonstrációját szükséges megvalósítani a trágyázásra használatos termékek és gyakorlat fenntarthatóságának javítása érdekében:

  • helyi bioalapú hulladékokból és melléktermékekből származó, fenntarthatóbb talajerő-utánpótló termékekben alkalmazható összetevő anyagok, melyek teljes mértékben összhangban vannak a fentiekben hivatkozott, felülvizsgált európai uniós szabályokkal, és amelyek segítségével megoldható a kevésbé fenntartható műtrágyák helyettesítése;
  • a tervezett jogszabályoknak megfelelő, a szabályozott tápanyag-leadású műtrágyákban használatos, hatékony, bioalapú, biológiailag lebomló bevonatok kidolgozása;
  • a talaj igényeihez igazított tápanyagjavítást biztosító prebiotikus és/vagy probiotikus megoldások.

Nyertesség esetén a konzorciummal szemben elvárás, hogy a pályázat keretében megvalósítani tervezett tevékenységek során az elfogadásra kerülő európai uniós jogszabályban meghatározott feltételeknek való megfelelést biztosítsa.

A pályázatok keretében az alapanyagok (például mezőgazdasági, vagy agráripari hulladékok, állati eredetű melléktermékek, az agrár-élelmiszeripar melléktermékei, vagy szennyvíz, illetve iszap) fenntartható forrásainak rendelkezésre állását igazoló adatok is bemutatásra kell, hogy kerüljenek.

A pályázatok keretében különös hangsúlyt kell fektetni a legkorszerűbb, illetve a már létező technológiák előnyeinek szembeállítására. Ennek során, előnyeik alátámasztása érdekében sor kerülhet az új feldolgozási megoldások bizonyítására, illetve a segítségükkel előállított termékek bemutatására.

A fejlesztés elvárt technológiai készültségi szintje a projekt zárásakor TRL6-7. A pályázatok keretében egyértelműen megadni szükséges a kiinduláskor érvényes technológiai készültségi szintet.

A pályázatoknak tartalmaznia kell az életciklus-értékelés módszertannal készült környezeti hatásvizsgálatot, költségelemzést, és a koncepció életképességét igazoló teljesítmény-ellenőrzést.

A pályázatoknak a fejlesztéssel érintett technológia ökológiai lábnyomának csökkentése mellett a következő kulcsteljesítmény indikátorokhoz szükséges hozzájárulniuk: KPI 1, KPI 2, KPT 5, KPI 6. További elvárás (amennyiben releváns) a tápanyagok szabályozott leadásának biztosítása, melynek keretében a bevonat nélküli változatukkal szemben a fejlesztéssel érintett, bevonattal ellátott talajerő-utánpótló termékek esetében elérhető a kezdeti tápanyag-leadás csökkentése, ezzel egyidejűleg pedig a biológiai lebonthatósági kritériumoknak való megfelelésük, a talaj termőképességének és termékenységének veszélyeztetése nélkül.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI.2017.D4
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.09.07.
Keretösszeg:

A keret a kiírásban megjelenő 16 pályázat keretösszege.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 05. 03.
Határidő:
2017.09.07.
Kiírás neve magyarul:
Innovatív, bioalapú talajerő-utánpótló termékek a mezőgazdaságban alkalmazott talajerő-utánpótló gyakorlat fenntarthatóságának növelése érdekében
Kiírás neve angolul:
Innovative bio-based fertilising products to increase the sustainability of fertilising practices in agriculture
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership