0 különböző nyitott pályázat
2024. április 24.
Pályázati szűrő
eh
köz, mob

A versenyképes repüléstechnikai alkalmazások megoldásait támogató üzemanyagcella-technológiák fejlesztése

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: kiegészítő vagy vészhelyzeti áramellátást biztosító, autonóm elektromos áramfejlesztő rendszer tervezése, fejlesztése és valós működési feltételek közötti (5-6 technológiai készültségi szint) demonstrációja a repülőgépgyártó iparág számára.

Célok:

Az optimalizált repülőgép teljesítmény, a működési és fenntartási költségek csökkentése, a szállítási megbízhatóság növelése, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, illetve a halkabb repülőgépek iránti igényből fakadóan, továbbá a légiforgalom következő években várható drasztikus növekedése miatt mind a kereskedelmi, mind pedig az általános repülőgépgyártó ipar az elektromos repülőgép koncepciók megvalósítására törekszik. Ezek egyrészt a teljesen elektromos repülőgép, illetve az olyan „elektromosabb repülőgép” (more electric aircraft – MEA) koncepciók, amelyek esetében az elektromos energia eredetileg nem a meghajtó rendszer által kerül hasznosításra. Az üzemanyagcellás rendszerek komoly szerepet játszhatnak a MEA koncepciók fejlesztése terén.

A repülőgépgyártó iparág számára az üzemanyagcella alapú energiafejlesztés terén a fő kihívást az üzemanyagcella súlya és térfogata, elvárt élettartama, a járat üzemeltetési és karbantartási menetrendjéhez való igazodása, a megfelelő üzemanyagcella rendszerek költséghatékonysága, illetve repülőgépbe való teljeskörű integrációja, valamint a technológia légi alkalmassági követelményeknek való megfelelése jelenti (különös tekintettel a biztonsági előírásokra).

A projekt célja kiegészítő vagy vészhelyzeti áramellátást biztosító, autonóm elektromos áramfejlesztő rendszer tervezése, fejlesztése és valós működési feltételek közötti (5-6 technológiai készültségi szint) demonstrációja. A megvalósítás során az alábbi fő célok teljesítésére szükséges törekedni:

  • legalább 10kW kimenő teljesítménnyel rendelkező üzemanyag cella rendszer létrehozása;
  • tiszta hidrogén üzemanyagcella;
  • a megfelelő kulcsösszetevők és alrendszerek fejlesztése a repülőgép-ipari követelményeknek való megfelelés elérése érdekében, különös hangsúlyt fektetve a következő összetevőkre: üzemanyagcella, levegőkompresszor, hidrogéntároló- és elosztó rendszer;
  • szimulációs és modellalapú tervezési módszertan megvalósítása az optimális tervezési egyensúly érdekében, valamint a legmegfelelőbb ellenőrzési stratégiák meghatározása;
  • az üzemanyagcella rendszer esetében az alkalmazandó repülőgép-gyártási szabályozásnak és szabványoknak való megfelelés demonstrációja, illetve annak meghatározása, hogy a létező szabályozási háttér vonatkozásában milyen változtatások/kiegészítések szükségesek;
  • a rendszer működésének és teljesítményének demonstrációja valós működési feltételek között;
  • a rendszer prototípus kísérleti demonstrációja laboratóriumi szinten, a rendszer megbízhatóságának és valós működési feltételek közötti üzemképességének értékelése;
  • gazdasági értékelés végrehajtása, valamint az üzemanyagcella-rendszer teljes tulajdonlási költségének levezetése a választott célalkalmazás vonatkozásában, beleértve az üzemanyag újratöltését és a rendszer karbantartását is.

A konzorcium tagjai között legalább egy légijármű eredeti berendezés-gyártó, vagy a repülőgépgyártó iparág terén első szintű beszállítónak minősülő eredeti berendezés-gyártó részvételét biztosítani szükséges. A projekt kezdő időpontjában elvárt TRL szint: 3-4, a projekt zárásra az 5-6 TRL szintig szükséges eljutni.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: FCH-01-1-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.04.20.
Keretösszeg: 5 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 02. 10.
Határidő:
2017.04.20.
Kiírás neve magyarul:
A versenyképes repüléstechnikai alkalmazások megoldásait támogató üzemanyagcella-technológiák fejlesztése
Kiírás neve angolul:
Development of fuel cell system technologies for achieving competitive solutions for aeronautical applications
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges