0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
ikt
űt
eh

Az európai függetlenség és versenyképesség technológiái

Célok:

Az űrtechnológiai ágazat Európa függetlenségének, biztonságának és jólétének stratégiai jelentőségű összetevője, amely egyben hozzájárul kontinensünk világban betöltött szerepének megőrzéséhez is. Európának független hozzáférésre van szüksége a kritikus űrtechnológiák vonatkozásában, ami nélkülözhetetlen az európai stratégiai célok eléréséhez. A”függetlenség” Európa számára a bármely szükséges űrtechnológiához való korlátok nélküli hozzáférés lehetőségét jelenti. Bizonyos technológiák esetében a függetlenség elérése új piacokhoz való hozzáférést, valamint az európai űrszektor versenyképességének növekedését eredményezi.

Az európai gazdasági függetlenséget és versenyképességet biztosító technológiákhoz kapcsolódó kutatások a 2008-ban az európai függetlenséget biztosító kritikus technológiák vonatkozásában indított közös EC-ESA-EDA munkacsoport keretében valósultak meg. A Közös Munkacsoport a közelmúltban aktualizálta a 2015-2017-es időszakra meghatározott intézkedéseket.

A jelen kiírás keretében támogatott tevékenységek olyan technológiákra irányulnak melyek a 2015-2017-es időszakra megadott céltechnológiák körébe esnek, a korábbi keretprogram-finanszírozás által nem támogatott területek és a Horizont 2020 program keretében megvalósuló támogatás típusok keretében a leginkább megvalósíthatónak minősülnek.

Ennek megfelelően az alábbi, prioritást élvező technológiák kerültek azonosításra:

  • U09 – Költséghatékony többrétegű napelemek űralkalmazások számára.
  • U16 – Űrminősítésű galliumnitrid alkatrészek és demonstrátorok.
  • U17 – Nyomtatott áramköri lapok, illetve azok nagy sűrűségű (1000 és annál nagyobb) szerelvényezésének biztosítása.
  • U21 – Nagysebességű soros interfészek.
  • U23 – Nagyméretű, telepíthető szerkezetek fejlesztése antennák számára.
  • U26 – Űrminősítésű szénszál és elő-impregnált anyagforrások hordozórakéták és műholdas alrendszerek számára.

A megvalósítás során törekedni szükséges az űrágazatok és más iparágak között a technológiai fejlesztések hatásainak átadására, és/vagy a közöttük létrejövő kétoldalú együttműködések kialakítására. A pályázatokkal szemben elvárás továbbá, hogy keretükben különböző űralkalmazási területek közös érdekeltségét képező kritikus technológiák fejlesztésére kerüljön sor, amelyek esetében akár a földfelszíni alkalmazás lehetősége is fennáll.

A benyújtásra kerülő pályázatoknak a jelenleg ismert legkorszerűbb technológiákon túlmutató megoldásokra, vagy amennyiben alternatív megoldások kidolgozására Európán kívüli országokban kerül sor, lehetőség szerint a befejezéskor várható legkorszerűbb technológiákra kell törekedniük. Részletes specifikáció és a legfontosabb követelmények a 2015-2017-es időszakra vonatkozó intézkedések listáján találhatók.

A pályázatokban olyan munkacsomag feltüntetése is elvárás, amely az adott technológia kereskedelmi értékelésének kidolgozására irányul. A prioritást élvező valamennyi technológiai terület vonatkozásában 1 pályázat kerül kiválasztásra.

A jelen pályázati felhívás ösztönzi az iparági szereplők és különösen a kis- és középvállalkozások részvételének biztosítását a támogatott projektek esetében.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: COMPET-1-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.03.01.
Keretösszeg: 15 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 10. 17.
Határidő:
2017.03.01.
Kiírás neve magyarul:
Az európai függetlenség és versenyképesség technológiái
Kiírás neve angolul:
Technologies for European non-dependence and competitiveness
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership