0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
tt

Az egészségügy közgazdasági szempontú értékelésének módszertani kutatása

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: a betegségek, valamint az egészségre kifejtett hatások közvetlen és közvetett költségeinek vonatkozásában különböző forrásokból származó adatok integrálásának lehetővé tétele; új, vagy továbbfejlesztett módszerek kidolgozása az alábbi területek egyikén vagy mindkettőt érintve: 1. a különböző költségek és egészségre kifejtett hatások vonatkozásában az egyes országokban, illetve azok között megfigyelhető változatok jobb megértése 2. a különböző forrásokból származó, a költségekre és egészségre kifejtett hatásokra vonatkozó adatok integrációja.

Célok:

Az egészségügyi rendszereknek rugalmasnak kell lenniük. Képesnek kell lenniük arra, hogy a változó környezethez hatékonyan alkalmazkodjanak, és a korlátozottan rendelkezésre álló erőforrások segítségével adjanak választ jelentős kihívásokra. Napjainkban is figyelemre méltó változások vannak folyamatban, akár a demográfia területén, akár a betegségek, az orvos- biológiai kutatások, egészségügyi technológiák, személyre szabott orvoslás, valamint a nagy, populációalapú adathalmazok tekintetében. Ezen változások rávilágítanak a döntéshozatal támogatására alkalmas gazdasági értékelés – beleértve az egészségügyi technológiai értékelést, valamint egészségügy teljesítményének értékelését is – új vagy továbbfejlesztett módszerei iránti igényekre, illetve a bennük rejlő lehetőségekre.

Míg az egészségügy vonatkozásában végzett közgazdasági kutatás feltárta az egyes országokban, illetve az országok között a költségek és az egészségre kifejtett hatások közti különbségeket, addig az ezen különbségek kialakulását vezérlő folyamatokra kevés rálátásunk van. A költségekre és az egészségre kifejtett hatásokra vonatkozó adatok az adatforrások egyre növekvő skálájából érhetők el, mindez pedig ráirányítja a figyelmet a jobb adatintegráció, illetve az alátámasztó tényadatok összegzése iránti igényre. A kihívást az egészségügyi közgazdasági értékelést lehetővé tevő adatgenerálás megerősítése, az értékelések módszertani minősége, valamint döntéshozatal során történő alkalmazása jelentik.

A pályázatoknak új, vagy továbbfejlesztett módszerek kidolgozására kell irányulniuk az alábbi területek egyikén vagy mindkettőt érintve:

  • a különböző költségek és egészségre kifejtett hatások vonatkozásában az egyes országokban, illetve azok között megfigyelhető változatok jobb megértése;
  • a különböző forrásokból származó, a költségekre és egészségre kifejtett hatásokra vonatkozó adatok integrációja.

A különböző költségek és az egészségre kifejtett hatások vonatkozásában az egyes országokban, illetve az azok között megfigyelhető változatok jobb megértését fókuszpontba állító pályázatok esetében a hangsúlyt azon tényezők vizsgálatára kell helyezni, amelyek az egészségügyi rendszer keresleti és kínálati oldalán meghatározó szerepet játszanak a költségek, illetve az egészségre kifejtett hatások vonatkozásában releváns beavatkozásokban. Ez magában foglalja a jó közérzet és életminőség, betegpreferenciák és tapasztalatok, továbbá a betegek által az egészségre kifejtett hatásokra vonatkozóan nyújtott információk robosztusabb intézkedéseire irányuló módszerek kialakítását, valamint a szélesebb gazdasági és társadalmi hatások mérésére alkalmas módszerek kidolgozását.

Az adatintegrációra irányuló pályázatok keretében olyan új, vagy továbbfejlesztett módszertan kidolgozása a cél, amely a betegségek, valamint az egészségre kifejtett hatások közvetlen és közvetett költségeinek vonatkozásában különböző forrásokból (például véletlenszerűen végzett ellenőrző vizsgálatok, megfigyelési tanulmányok, betegregisztrációs adatbázisok, tanulmányok, rutin adminisztratív adatbázisok beleértve a társadalombiztosítási nyilvántartást és az eEgészségügyi rendszert) származó adatok integrálását teszi lehetővé.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SC1-PM-20-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.04.11.
Keretösszeg: 9 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 10. 10.
Határidő:
2017.04.11.
Kiírás neve magyarul:
Az egészségügy közgazdasági szempontú értékelésének módszertani kutatása
Kiírás neve angolul:
Methods research for improved health economic evaluation
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges