0 különböző nyitott pályázat
2024. május 05.
Pályázati szűrő
tt

A kulturális örökség, mint a fenntartható növekedés fő hajtóereje

Összefoglaló:

A Horizont 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témakörben: a vidéki térség újjászületése a kulturális örökség segítségével. A jelen téma keretében megvalósuló projektek sikere elképzelhetetlen a társadalom és bölcsészettudományok, úgymint építészet, régészet, kulturális antropológia, jog, közgazdaságtan, vezetéstudomány, tervezés, kulturális és történelmi tanulmányok részvételének biztosítása nélkül.

Célok:

Az európai városok és vidéki területek különleges kulturális térszínek, az európai identitás alapját képező jellegzetességek hordozói, folyamatosan változó, élő kulturális örökségünk színterei. Sajnálatos módon közülük sok gazdasági, társadalmi vagy környezeti problémákkal küzd, ami munkanélküliséghez, a társadalmi részvételtől való elforduláshoz, a népesség csökkenéséhez, marginalizációhoz, a kulturális vagy biológiai sokszínűség csökkenéséhez vezet. Mindezek kikényszerítik a megújításukra irányuló innovatív törekvéseket. A kulturális örökség (tárgyi és szellemi egyaránt) mozgató erőként jelenhet meg a városi és vidéki térszín fenntartható növekedésében, mint a termelés és versenyképesség fontos tényezője, és a társadalmi és környezeti szempontból innovatív megoldások bevezetője. Jelen pályázati felhívás keretében az elsődleges kihívás olyan pályázatok megvalósítása, amelyek a kulturális örökség egyszerű megőrzésén, helyreállításán, fizikai rehabilitációján vagy funkcióváltásának elősegítésén túlmutató megoldásokra törekszenek, kiemelkedő gazdasági, társadalmi és környezeti katalizátorként segítik elő a kulturális térszín megújulását, fenntartható fejlődését, gazdasági növekedését, az ott élők jóléte és életkörülményeinek javítása érdekében.

A pályázati felhívás keretében a 2017. évi benyújtási határidőre a következő témakörben nyújthatók be pályázatok: a vidéki térség újjászületése a kulturális örökség segítségével.

A pályázatok keretében a fenntartható növekedést biztosító, újszerű, a kulturális örökségre alapozott, rendszerszerű megközelítést alkalmazó, nagyléptékű demonstrációs projektek megvalósítására kell törekedni, melynek során a projektben kialakított „példaértékű modell” megismétlését elősegítő megoldások kidolgozása is cél. A „példaértékű modell” olyan vidéki térszín, amelyben igazolhatóan sikeresen zajlott le a kulturális örökségen alapuló megújulási folyamat.

A jelen téma keretében megvalósuló projektek sikere elképzelhetetlen a társadalom és bölcsészettudományok, úgymint építészet, régészet, kulturális antropológia, jog, közgazdaságtan, vezetéstudomány, tervezés, kulturális és történelmi tanulmányok részvételének biztosítása nélkül.

A projektek keretében az alábbi tevékenységek megvalósítására kell törekedni.

  • Sikeres kulturális örökség vezérelte megújító modellek „példaértékű” modellként való feltérképezése, elemzése és szisztematikus dokumentálása, a kulturális és természeti örökség összekapcsolásával (ahol ez releváns), továbbá mindezek elérhetőségének biztosítása az Európai Unió kompetens hatóságai, tervezői, gyakorlati szakemberei, vállalkozásai és egyéb érdekeltjei (beleértve a civil társadalmat is) számára, innovatív kommunikációs és képzési stratégiák segítségével. A megvalósítás során különös hangsúlyt kell fektetni a sikeres üzleti és menedzsmentmodellekre, finanszírozási mechanizmusokra, pénzügyi befektetésekre, irányítási struktúrákra, területi tervezésre és jogszabályi keretekre.
  • Az eredmények átvételének elősegítése, szakértelem, tanácsadás és kapacitásépítés biztosításával.
  • A vidéki megújulást biztosító séma teljesítményének értékelésére alkalmas, szilárd monitoring rendszer felállítása, amely lehetővé teszi a pályázat hatásainak a benyújtás pillanatában megállapított bázisértékek tükrében való, lehetőség szerint számszerűsítésen alapuló értékelését. A teljesítményértékelést legalább két éven keresztül kell végezni, a projekt megvalósítási időtartama alatt. A pályázatok hozzáadott értékét növeli, ha a teljesítményértékelés a projekt zárását követően, az adatok további szisztematikus dokumentálása mellett folytatódik.
  • A kulturális örökség vezérelte megújulási projektek eltérő körülmények között való megismétlését elősegítő módszertan kidolgozása, beleértve az innovatív befektetési stratégiák, irányítási és üzleti modellek megismétlésének elősegítését is.
  • A potenciális szabályozási, gazdasági és technikai akadályok azonosítása, valamint a politikai, szabályozási és adminisztratív keretek optimalizálását elősegítő konkrét törekvések megfogalmazása.
  • Hosszú távú, fenntartható adatplatform kialakítása, amely hozzájárul a következetes adat- és teljesítménymérésekhez, az adatok interoperabilitásához, a hatékony kommunikációhoz, a nyilvános konzultációhoz, a gyakorlat és tapasztalatok megosztásához, a „tudásportfólió” folyamatos építéséhez, illetve alakításához a Horizont 2020 program keretében, illetve azon túl (a projektek lezárását követően) megvalósuló tevékenységeken keresztül, és biztosítja az eredmények hosszútávú kiaknázhatóságát.

A pályázatok keretében a fenti szempontok mindegyikét érvényesíteni szükséges.

A projektek keretében olyan erőforrások biztosítása is szükséges, amelyek lehetővé teszik más, a jelen pályázati felhívás, a „Kulturális örökség a fenntartható fejlődés szolgálatában” pályázati kiírás, vagy bármely más, a Horizont 2020 program égisze alatt támogatott projekttel való összekapcsolódást.

A vidéki térség kulturális örökség vezérelte megújítása jelentős beruházásokat igényelhet, ezért kiegészítő, illetve a projektek zárását követően felhasználható köz-, illetve magán finanszírozási források felkutatása elvárás. Beleértendők ezek közé a releváns regionális/nemzeti finanszírozási források, például Európai Strukturális és Befektetési Alap, Európai Regionális Fejlesztési Alap, továbbá az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPAII). A pályázatok keretében ezen források felhasználására vonatkozó utalás azonban nem jelenti, hogy a pályázat az értékelés során automatikusan magasabb pontszámot ér el.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SC5-21-2016-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.03.07.
Keretösszeg: 14 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 07. 27.
Határidő:
2017.03.07.
Kiírás neve magyarul:
A kulturális örökség, mint a fenntartható növekedés fő hajtóereje
Kiírás neve angolul:
Cultural heritage as a driver for sustainable growth
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges