0 különböző nyitott pályázat
2024. április 25.
Pályázati szűrő
űt

A földközeli objektumok kutatása, és a bolygóközi védelmet támogató új technológiák

Összefoglaló:

Jelen téma célja speciális használati eset kidolgozása vagy adaptációja a meglevő modellezési kapacitások használati vonatkozásában, valamint az aszteroidákra irányul küldetéseket támogató technológiák és eszközök fejlesztése.

Célok:

A pályázatok keretében az alábbi altémák közül egy, vagy kettő érintendő:

a) Meglevő modellezési kapacitások speciális használati eseteinek kidolgozása illetve adaptációja

Ezzel összefüggésben kinetikus becsapódó test eredményének modellezését, valamint különböző numerikus hatásmodellek keresztvalidációját támogató benchmarking tevékenységet szükséges megvalósítani. A választott földközeli objektum dinamikai és fizikai állapotainak, valamint kinetikus becsapódó test hatására bekövetkező változásaik modellezése, továbbá geofizikai felszín és regolittal összefüggő folyamatok modellezése és tesztelése a földközeli objektumok alacsony gravitációs tartományában.

b) Az aszteroidákra irányuló küldetéseket támogató eszközök, technológiák és a kapcsolódó, adatok kiaknázását biztosító modellek fejlesztése

A kinetikus becsapódó test kitérésének vizsgálatára irányuló misszió hatékonyságát közvetlenül befolyásoló fizikai jellegzetességek vonatkozásában releváns ismeretek növeléséhez szükséges terhelés-fejlesztések. Ebbe a felszín alatti, illetve belső struktúra vizsgálata is beleértendő, csakúgy, mint a felszín mechanikus jellegzetességeinek direkt és indirekt mérési technikákkal történő feltárása (mint például a felszín és a leszálló testtel való interakcióra adott válasza). A hangsúlyt elsősorban nagypontosságú alakmodellekre, felszíni topográfiára és jellegzetességekre szükséges helyezni, melybe beleértendő a becsapódó test által kialakított kráter és környezete is.

A tudományos és műszaki adatok legnagyobb mértékű kiaknázása érdekében kidolgozandók a földközeli műveletek végrehajtásához, valamint a teherszállítási adatok elemzéséhez szükséges algoritmusok és szimulációk. Speciális hangsúly helyezendő a missziók céljának eléréséhez szükséges, terhelést szállító eszközök szempontjából releváns feltételekre.

c) A földközeli objektumok fizikai jellegzetességeinek jobb megismerése

Ezzel összefüggésben a hangsúly a földközeli objektumok fizikai karakterizációjának előmozdításán van, az alábbi tevékenységek segítségével:

1) a nagyon nagy teleszkópok, radar létesítmények és adatfeldolgozó kapacitások hatékony felhasználása; 2) kiváló minőségű fizikai megfigyelések és számítások megvalósítása; 3) az objektumok fizikai és dinamikai jellegzetességeinek karakterizációját, valamint pályájuk gyors becslését támogató módszerek fejlesztése; továbbá 4) a potenciálisan veszélyes objektumok kellő időben történő utánkövetésére irányuló nemzetközi együttműködés kialakítása.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SU-SPACE-23-SEC-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.03.12.
Keretösszeg: 6 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2019. 01. 10.
Határidő:
2019.03.12.
Kiírás neve magyarul:
A földközeli objektumok kutatása, és a bolygóközi védelmet támogató új technológiák
Kiírás neve angolul:
Advanced research in Near Earth Objects (NEOs) and new payload technologies for planetary defence
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership