0 különböző nyitott pályázat
2024. március 28.
Pályázati szűrő
tt

A szociális jogok és az európai uniós állampolgárság támogatása

Összefoglaló:

A téma keretében olyan pályázatokat támogatnak, amelyek azt vizsgálják, hogy a gazdasági válságot követően az európai állampolgárok milyen módon gyakorolják a szociális jogaikat (például a szociális védelem, a lakhatás, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a munkaerőpiachoz való hozzáférés, a munkakörülmények, beleértve a munkaegészségügyet és a munkahelyi biztonság kérdését, valamint a mobilitás terén).

Célok:

A pályázatokban vizsgálni szükséges az egyes tagállamoknak a szociális jogok védelmében játszott szerepét, valamint az alul reprezentált és a veszélyeztetett csoportok helyzetét. Elemezni szükséges azt, hogy az Európai Unió milyen módon támogatja állampolgárai hozzáférését a szociális jogokhoz és a politikai eszközökhöz annak érdekében, hogy erősítse a foglalkoztatási politikák és a szociális védelmi rendszerek kidolgozásában a felfelé irányuló szociális konvergenciát. A pályázatoknak egyaránt meg kell alapozniuk a kapcsolatot a tagállamok szociálpolitikai eszközei és az általuk a társadalmi befogadásban, valamint a méltányosság tekintetében elért eredmények között, továbbá szükséges a szakpolitikai prioritások azonosítása. Ezenkívül, értékelni kell az EU olyan társadalmi mutatóit, mint például a szegénységi kockázati ráta, az anyagi depriváció, a kvázi-munkanélküliség, ezáltal erősítve a statisztikai bázist. A szociális jogok európai pillérét érintő előre lepéseket tanulmányozni szükséges, beleértve hogy miként járulnak hozzá a szociális jogok gyakorlásához, valamint a szociális kohézióhoz. A szociális jogok európai pillére az állampolgárok alapvető szociális jogait három kategóriába sorolja: az egyenlő esélyek és a munkaerőpiachoz való hozzáférés, a tisztességes munkakörülmények, valamint a szociális védelem és befogadás. Vizsgálni szükséges azokat az érdemeket vagy buktatókat, amelyek a tagállamok szociálpolitikái közötti lehetséges harmonizációból származnak. A javaslatoknak ugyancsak fel kell tárniuk a szociális polgárság fogalmának és lehetséges tartalmának a meghatározását, továbbá esetlegesen tekintetbe kell venniük az állampolgárok szociális dimenzióra vonatkozó saját felfogását és értelmezéseit. Figyelmet kell szentelni továbbá az európai polgárok szociális jogainak gyakorlása, valamint a gazdasági növekedés, az egyenlőtlenség terén tapasztalható tendenciák és a társadalmi jólét között fennálló összetett kapcsolatoknak. A tanulmányoknak tartalmazniuk kell egy történelmi és egy összehasonlító dimenziót, amikor ezeknek a tényezőknek az egymásra hatását vizsgálják az európai országokban.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: GOVERNANCE-04-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.03.14.
Keretösszeg: 9 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 12. 13.
Határidő:
2019.03.14.
Kiírás neve magyarul:
A szociális jogok és az európai uniós állampolgárság támogatása
Kiírás neve angolul:
Enhancing social rights and EU citizenship
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges