0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
űt

Az űrben használható és a földkörüli pálya megtartására alkalmas elektromos hajtóművek fejlesztése

Összefoglaló:

A téma keretében olyan pályázatokat lehet benyújtani, amelyek az űrben használatos elektromos hajtóműveket érintő diszruptív fejlesztést valósítanak meg.

Célok:

A diszruptív elektromos meghajtó technológia olyan technológia, amely az űrágazat jelenlegi helyzetét alapjaiban változtatja meg. Az ágazatban uralkodó technológiát a teljesítmény vagy a költségek terén elért radikális fejlődés révén váltja le, de feltárhat olyan új lehetőségeket is, amelyek a jelenlegi technológia segítségével nem elérhetők. A kialakulóban levő, potenciálisan diszruptív technológiák a fejlesztés korai szakaszában gyakran alul teljesítenek a domináns technológiához képest, tekintettel arra, hogy az alapjukat képező fizika még nem teljesen ismert, és bizonyos teljesítményjellemzők megfelelő meghatározása további kutatás-fejlesztést igényel. Jó példa erre többek között, a teljesítmény disztruptív fejlesztése, új működési forgatókönyvek lehetőségének biztosítása, a teljes rendszerköltség csökkentése stb.

A benyújtott pályázatok az alábbi altémákra irányulhatnak:

  • hajtómű-koncepciók és -technológiák fejlesztése az olyan diszruptív elektromos meghajtó rendszerek számára, mint például a Helikon Plazma Hajtóművek (HPT), Elektron Ciklotron Rezonancia Plazma Hajtóművek (ECR), Mágneses Plazma Dinamikus Hajtóművek (MPD), Impulzus Plazma Hajtóművek (PPT), mikro-meghajtású elektromos hajtóművek, vagy más egyéb, innovatív elektromos hajtómű-koncepciók és alkalmazható technológiák;
  • olyan transzverzális koncepciók és technológiák fejlesztése a diszruptív elektromos hajtóműrendszerek számára, mint például az erősáramú elektronika, a direkt vezérlés, a mágneses fúvókák, az alternatív hajtóanyagok, az elemzési technikák és anyagok.

A pályázatok keretében a TRL skála valamennyi szintje megcélozható, különösen az alábbiak:

  • ígéretes és potenciálisan diszruptív hajtómű-koncepciók alacsony vagy nagyon alacsony TRL szintű (TRL<4), de áttörést hozó technológiáinak fejlesztése az elektromos meghajtás terén. A megvalósuló fejlesztés a jelenlegi TRL szint növeléséhez kell, hogy hozzájáruljon, hosszú távon az elektromos hajtóművek jelenlegi környezetének gyökeres változását eredményezve;
  • magasabb TRL szinten (TRL≥4) levő ígéretes technológiák fejlesztése az elektromos meghajtás terén, amelyek az elektromos hajtóműrendszerek teljesítményének növeléséhez, költségének csökkentéséhez, valamint piaci alkalmazhatóságához járulnak hozzá jelentős mértékben. Az elsődleges cél a TRL szint hatékony és eredményes növelése. A magasabb TRL szintről induló fejlesztéseknek a piacelemzés és alkalmazás hatáselemzés lehető legjobb kombinációját szükséges magukban foglalniuk. A pályázatban be kell mutatni egy olyan piacelemzést, amely a fejlesztett alkalmazás, valamint a fejlesztett technológia kulcsfontosságú előnyeinek a részletezésére is kitér. A fejlesztés valamennyi diszruptív hatásának kifejezetten kapcsolódnia kell a fejlesztés eredményét közvetlenül hasznosító alkalmazáshoz.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SPACE-13-TEC-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2019.03.12.
Keretösszeg: 10 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 09. 16.
Határidő:
2019.03.12.
Kiírás neve magyarul:
Az űrben használható és a földkörüli pálya megtartására alkalmas elektromos hajtóművek fejlesztése
Kiírás neve angolul:
SRC – In-Space electrical propulsion and station keeping
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership