0 különböző nyitott pályázat
2024. április 26.
Pályázati szűrő

A neurodegeneratív és immunmediált betegségek területén alkalmazható digitális végpontok

Összefoglaló:

A projekt keretében olyan technológiai platform fejlesztésére kerül sor, amely az érzékelők által gyűjtött/generált adatkészletek, főként passzív vagy aktív adatgyűjtésből származó nagy felbontású digitális mérések eredményeinek az elemzését képes elvégezni neurodegeneratív mozgási rendellenességek vagy immunmediált gyulladásos megbetegedések vonatkozásában.

Célok:

Az engedélyezett terápiák rendelkezésre állása ellenére a neurodegeneratív eredetű mozgási rendellenességek (NMD), valamint az immunmediált gyulladásos megbetegedések (IMID) jelentős mértékű fogyatékosságot, illetve nagyarányú morbiditást eredményezhetnek. A közelmúltban készített becslések azt mutatják, hogy a neurodegeneratív megbetegedések napjaink egészségügyi rendszerének a leggyorsabban növekvő költségtételévé válnak. A mozgási rendellenességek, különösen a Parkinson-kór, hozzávetőleg 1,2 millió európai állampolgárt érintenek, ami 2050-re a várakozások szerint megduplázódik. Bár ritkábban fordul elő, a Huntington-kór akár ötször nagyobb terhet ró az egészségügyi ellátó rendszerre, mint a Parkinson -kórban szenvedő betegek ellátása.

A digitális technológia, különösen pedig a távellenőrzési rendszerek, megfelelően alkalmazva és validálva, kritikus segítséget jelenthetnek a hatékonyság mérésének javításában az érzékenység és pontosság növelése által. A projekt keretében olyan technológiai platform fejlesztésére kerül sor, amely az érzékelők által gyűjtött/generált adatkészletek, főként passzív vagy aktív adatgyűjtésből származó nagy felbontású digitális mérések eredményeinek az elemzését képes elvégezni. Az adatok az adatforrások széles köréből származhatnak, ilyen például az aktigráf, a szocializációs paraméterek, illetve a testen hordható vagy okostelefonhoz kapcsolódó érzékelők és alkalmazások segítségével előállított pillanatnyi, a beteg által jelentett mérések.

A napi tevékenységek elvégzésében tapasztalható, kismértékű egészségromlás néha olyan rendellenességek első jelei között kerülnek azonosításra, amelyek fokozatosan jóval komolyabb rendellenességgé alakulnak, és neurodegeneratív mozgási rendellenességek vagy immunmediált gyulladásos megbetegedések kialakulásához vezetnek. Az önellátási képesség azon elemeinek azonosítása, amelyekre az egyes rendellenességek elsőként és leginkább hatással vannak, valamint előrehaladásuk digitális megoldásokkal történő nyomon követése a projekt kulcsfontosságú eleme. Valójában, a mikroérzékelők és mobil technológiák terén elért előrelépés hozzájárulhat a szimptómák és fogyatékosságok észrevétlen, folyamatos és objektív méréséhez a nagyobb gyakorisággal történő, pontosabb adatgyűjtés által. Az egészségromlás korai azonosítása, valamint a lehetőség arra, hogy annak fokozódását kellő precizitással és megbízhatósággal nyomon kövessék, alapvetően fontos eszközök a betegség korai szakaszára irányuló új kezelések hatásainak az értékeléséhez. Amennyiben a rendellenességek előrehaladásuk során egy bizonyos ponton túljutnak, visszafordíthatatlanná válnak, és korai beavatkozást tesznek szükségessé.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: IMI2-2018-15-06
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.10.24.
Keretösszeg:

A keretösszeg a 2018. július 18-án meghirdetett 8 pályázati felhívás teljes kerete.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 08. 30.
Határidő:
2018.10.24.
Kiírás neve magyarul:
A neurodegeneratív és immunmediált betegségek területén alkalmazható digitális végpontok
Kiírás neve angolul:
Digital endpoints in neurodegenerative and immune-mediated diseases
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges