0 különböző nyitott pályázat
2024. április 23.
Pályázati szűrő

Munkahelyi mentális egészség

Összefoglaló:

Jelen téma keretében olyan pályázatok benyújtását várják, amelyek során a munkahelyi mentális egészség megőrzését, és a mentális betegségek kialakulásának megelőzését biztosító, a munkáltatók/munkahelyek által alkalmazható intézkedések kidolgozására és végrehajtására kerül sor.

Célok:

A mentális betegségre visszavezethető munkahelyi hiányzások, illetve korai nyugdíjba vonulások terén az utóbbi években a legtöbb európai országban növekvő tendencia tapasztalható. A mentális egészséget befolyásoló olyan tényezők, mint a depresszió, szorongás, vagy stressz jelentős anyagi következményekkel járnak nem csak a munkavállaló, de a munkáltató számára is, és a társadalom egészére nézve tetemes veszteséget jelentenek. Az Európai Unió szintjén az erre visszavezethető költségek (általánosságban a jelenséghez kapcsolódó költségek, a közvetlen egészségügyi költségek, valamint a termelékenység csökkenéséből származó veszteség) évente együttesen elérik a 450 milliárd eurós nagyságrendet. Bár a mentális megbetegedések a munkahelyi hiányzások egy jelentős kiváltó okaként azonosíthatók, ugyanakkor ezzel ellentétes jelenség is köthető hozzájuk: az alkalmazottak a tünetek jelentkezését követően gyakran hajlamosak inkább munkában maradni, annak ellenére, hogy termelékenységük a betegség hatására csökken.

A benyújtásra kerülő pályázatok keretében olyan intézkedések kidolgozására és végrehajtására szükséges törekedni, amelyek alkalmazásával a munkáltató hozzájárulhat a mentális egészség megőrzéséhez, valamint a mentális betegségek kialakulásának megelőzéséhez. A pályázatok keretében elsősorban az Európai Unió területén található munkahelyekhez kapcsolódó, a mentális egészség vonatkozásában felmerülő kérdésekre szükséges helyezni a hangsúlyt. A pályázatok keretében tervezett beavatkozások esetében értékelni szükséges az egészségre gyakorolt várható hatásokat, költséghatékonyságot, a megvalósítást támogató, illetve akadályozó tényezőket is.

A kutatás alapulhat a már meglevő tudományos ismeretekre, vagy új ismeretek megszerzésére is. A kapcsolódó mentális és/vagy fizikai megbetegedések figyelembe vétele szintén elvárás. A téma természetéből adódóan a megvalósítandó kutatás multidiszciplináris természetű, beleértve a társadalom- és bölcsészettudományi területek részvételét is. A mentális megbetegedésekhez kapcsolódó társadalmi megbélyegzés jelenségét szintén vizsgálni szükséges a többi, releváns társadalmi-kulturális tényező figyelembe vétele mellett, melyek egyaránt fontos tényezők lehetnek a munkahelyi környezet javítása szempontjából. A megvalósítás során olyan kulcsfontosságú partnerek részvételének biztosítása, mint a magán- és közszféra munkáltatói, szakpolitika-alkotók, biztosítók, társadalmi partnerek, civil társadalom képviselői, alapvető elvárás. A nemekkel kapcsolatos szempontokat, beleértve a nemek közti esélyegyenlőség kérdését is a megvalósítás során szintén figyelembe kell venni.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SC1-BHC-22-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.10.02.
Keretösszeg: 30 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 03. 11.
Határidő:
2018.10.02.
Kiírás neve magyarul:
Munkahelyi mentális egészség
Kiírás neve angolul:
Mental health in the workplace
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges