0 különböző nyitott pályázat
2024. április 25.
Pályázati szűrő
eh

Üzleti eset kidolgozása az ipari hulladékhő-hasznosítás és hőveszteség-csökkentés számára

Összefoglaló:

Jelen felhívás keretében 2018 során a következő témában nyújtható be pályázat: költséghaszonmodellek kidolgozása az ipari hulladékhő-hasznosítás és hőveszteség-csökkentés vonatkozásában.

Célok:

Az energia és az üzemanyagok a termelési költségeknek fontos összetevői számos erőforrás és energiaigényes iparágban. Míg az erőforrás és energiaigényes ágazatok esetében a főbb ipari folyamatok energiafogyasztásának csökkentése érdekében már számos műszaki haladás történt, a bemeneti energia jelentős része továbbra is veszteségként jelentkezik a többlet hulladékhő/hideg gáz, folyadék vagy szilárd halmazállapotú áramaiban. Az ipari hulladékhő-hasznosítás és hőveszteség-csökkentés szélesebb körű alkalmazását többek között olyan tényezők akadályozzák, mint a szükséges berendezések pénzügyi/gazdasági igazolásának hiánya és időnként a korlátozott ipari alkalmazhatósága. Gyakran elfelejtik, hogy közvetlenül vagy egy közbülső átalakítási lépés után az adott iparág hő- és hidegveszteségének forrása más iparágak számára értékes erőforrás lehet, vagy kereskedelmi érdeklődésre tarthat számot a többlet hulladékhő/hideg felhasználói számára.

A pályázati felhívás céljával összefüggésben a pályázatok keretében olyan integrált költséghaszon szimulációs eszközök fejlesztését szükséges megvalósítani, amelyek segítségével a folyamatok, a hő/hidegáramok és más releváns változók jellemzése alapján meghatározható az ipari és egyéb forrásokból visszanyerhető többlet hő/csökkenthető hőveszteség, és/vagy a többlet megújuló energiaforrások legjobb hasznosítási módja; figyelembe véve az energiahatékonyságot, valamint a hatékony felhasználáshoz/megújuló energiaforrások rendszerintegrációjához való hozzájárulás lehetőségét például a hő/hideg tárolása, vagy rugalmas termelés megvalósítása által.

A pályázatok keretében olyan szimulációs eszközök fejlesztésére és validációjára kerülhet sor, amelyek az ipari telephelyek/parkok számára lehetővé teszik, hogy meghatározzák a visszanyert hő-, hideg- és /vagy a többlet megújuló energiakészleteik pénzügyileg legoptimálisabb felhasználási lehetőségét. Ennek során a következő aspektusokat szükséges figyelembe venni: többlet hő- és hidegvisszanyerési költségek (beleértve a berendezések és a folyamatok adaptációját), a kiskereskedelmi és/vagy nagykereskedelmi energiaértékesítési árak, az új szerződések adminisztratív és jogi költségei, külső kapcsolódó infrastrukturális költségek, belső és külső kereslet, a felesleges hő/hideg, mint a villamosenergia-rendszerben jelentkező rugalmassági tényező. Egyéb releváns változók figyelembe vétele szintén elvárás, többek között a távhőszolgáltatók oldalán jelentkező akadályok és lehetőségek jellemzésére (pl. egyéb hő-/hidegforrásokkal való verseny, hőtárolás, szabályozási feltételek). A szimulációs eszközökkel szemben elvárás, hogy elég rugalmasak legyenek ahhoz, hogy nagyszámú különböző ipari telephely/ipari park által történő használatot tegyenek lehetővé, azaz az ipari ágazattól függetlenül biztosítania szükséges valamennyi energiaigényes folyamat jellemzését.

A pályázatok keretében elvárás az üzemen/ipari parkon kívüli együttműködésre vonatkozó releváns üzleti modellek kidolgozása, továbbá hatékony kommunikációs és disszeminációs tevékenységek megvalósítása számos iparág, nagy magánvállalkozás és az állami hatóságok elérése érdekében.

Jelen téma az erőforrások és az energiahatékonyság révén fenntartható feldolgozóipar (Sustainable Process Industry through Resource and Energy Efficiency - SPIRE) közmagántársulásának céljaihoz kíván hozzájárulni. A megvalósítani tervezett tevékenységek a TRL 4-8 technológiai készültségi szint köré kell, hogy szerveződjenek.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-SC3-EE-6-2018-2019-2020
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.09.04.
Keretösszeg: 9 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 70%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 01. 19.
Határidő:
2018.09.04.
Kiírás neve magyarul:
Üzleti eset kidolgozása az ipari hulladékhő-hasznosítás és hőveszteség-csökkentés számára
Kiírás neve angolul:
Business case for industrial waste heat/cold recovery
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges