0 különböző nyitott pályázat
2024. április 20.
Pályázati szűrő
keg

A körforgásos gazdaság kialakulását támogató, nyersanyagok vonatkozásában megvalósított innováció: fenntartható feldolgozás, újrahasznosítás, újrafeldolgozás és nyersanyag hasznosítási program

Összefoglaló:

A nyersanyagokhoz való hozzáférés biztosítása kulcsfontosságú az Európai Unió gazdasága számára. A pályázatban benyújtandó projektek a körforgásos gazdaság modelljének teljes értéklánc mentén történő alkalmazása mellett az alábbi témák egyikére kell, hogy koncentráljanak:

[1] elsődleges és/vagy másodlagos nyersanyagok fenntartható előállítása és finomítása; [2] életciklusuk végére ért termékekből származó alapanyagok újrafeldolgozása; [3] épületekből származó nyersanyagok újrafeldolgozása; [4] a nagyteljesítményű újrafeldolgozás keretében alkalmazható fejlett, osztályozó rendszerek, összetett, életciklusuk végére ért termékek újrahasznosítása.

Célok:

Az Európai Unió jelentős mértékben függ azon nyersanyagoktól, amelyek egy erős európai ipari bázishoz szükségesek, és az Európai Unió növekedésének és versenyképességének alapját képezik. Az összetett elsődleges és másodlagos erőforrások számos különböző nyersanyagot tartalmaznak. Ezek feldolgozása, újrahasznosítása, újrafeldolgozása és az általuk biztosított nyersanyag hasznosítási lehetőségek összetettek és számos lépésből állnak, a hulladékok összegyűjtésétől kezdődően, logisztikai tevékenységeken át, a szétválogatás, osztályozás, tisztítás, finomítás fázisáig. Az ipar számára a kihívást az ígéretes nyersanyagtermelő technológiák nagyobb léptékűre történő alakítása, valamint annak demonstrációja jelenti, hogy a nyersanyagok innovatív és fenntartható módon is előállíthatók. Ezzel összefüggésben biztosítani szükséges a kutatási és innovációs eredmények piacra jutását, az európai nyersanyag-előállító iparágak versenyképességének megerősítését, a 2030-ra előírt ambiciózus energiahatékonysági és éghajlatváltozási célok teljesítését, és az európai polgárok nyersanyag-előállító ágazatba vetett bizalmának elnyerését.

A pályázatok keretében innovatív kísérleti megoldások TRL6-7 technológiai szintre történő fejlesztése és demonstrációja kell, hogy megvalósuljon, a tiszta és fenntartható, nem energetikai vagy mezőgazdasági célú, elsődleges vagy másodlagos forrásokból származó alapanyaok előállítása vonatkozásában.

Valamennyi tevékenység az elsődleges és másodlagos nyersanyagok európai uniós tudásbázisának (Raw Materials Information System - RMIS) kialakításához hozzá kell, hogy hozzájáruljon.

A pályázatban benyújtandó projektek a körforgásos gazdaság modelljének teljes értéklánc mentén történő alkalmazása mellett az alábbi témák egyikére kell, hogy koncentráljanak:

a) Elsődleges és/vagy másodlagos nyersanyagok fenntartható előállítása és finomítása: ezzel összefüggésben a megvalósítani tervezett tevékenységek a releváns feldolgozási és finomítási technológiákat ötvöző, új rendszerek demonstrációjára kell, hogy irányuljanak, az ásványok és fémek alacsony minőségű vagy összetett ércekből, ipari vagy bányahulladékokból történő, hatékonyabb kinyerése érdekében, a hozam- és folyamatszelektivitás szempontjából megnövelt hatékonysággal. Mindez hozzájárul az erőforrások jobb hasznosításához, ezáltal pedig a hulladékok mennyiségének csökkentéséhez. A tervezett megoldás kellő rugalmassággal kell, hogy rendelkezzen különböző ércek/másodlagos nyersanyagok vonatkozásában történő alkalmazhatóság érdekében, továbbá elvárás kapcsolódó, hatékony és robosztus folyamatellenőrzés kidolgozása is. Jelen téma keretében életciklusuk végére ért termékek, illetve újrafeldolgozás vonatkozásában tervezett megoldás nem támogatható.

b) Életciklusuk végére ért termékekből származó alapanyagok újrafeldolgozása: ezzel összefüggésben olyan újszerű megoldások fejlesztésére és demonstrációjára kell, hogy sor kerüljön, amelyek az életciklusuk végére ért termékekből (például elektromos és elektronikus berendezések hulladékaiból, faalapú panelekből, többféle anyagú papírcsomagolásból vagy az elhasználódott gumiabroncsokból) származó nyersanyagok nagyobb mértékű újrafeldolgozását és hasznosítását biztosítják. Ezen termékek számos ásványt, fémet, fát, farostot, gumit, kritikus nyersanyagot és más technológiai szempontból jelentős fémet tartalmazhatnak.

c) Épületekből származó nyersanyagok újrafeldolgozása: ezzel összefüggésben olyan újszerű megoldások fejlesztésére és demonstrációjára kerülhet sor, amelyek az épületekből származó nyersanyagok nagyobb mértékű újrafeldolgozását és hasznosítását biztosítják. Sor kell, hogy kerüljön továbbá az építési és bontási hulladékkezelés vonatkozásában releváns összehasonlító tanulmányok elkészítésére. A tanulmányok kidolgozása során eltérő típusú, bontásra ítélt épületállománnyal rendelkező országokban, reprezentatív méretű minták segítségével a következő aspektusok megfelelő érvényesítését szükséges bemutatni: [1] az európai uniós építési és bontási hulladékkezelési protokoll; [2] bontási tevékenység előzetes ellenőrzése; [3] intelligens bontási gyakorlat; [4] megfelelő műszaki berendezések/osztályozás/feldolgozás és minőségbiztosítás alkalmazása az olyan hulladékrészek esetében, mint a fémek, aggregátumok, beton, tégla, műanyagtábla, üveg, polimerek, valamint műanyagok és fa.

d) A nagyteljesítményű újrafeldolgozás keretében alkalmazható fejlett osztályozó rendszerek, összetett, életciklusuk végére ért termékek vonatkozásában: ezzel összefüggésben a kritikus nyersanyagok funkcionális újrahasznosítását, vagy fémek/ásványok/építőanyagok vonatkozásában más, nagy hatékonyságú nyersanyag hasznosítást támogató innovatív osztályozórendszerek fejlesztésére és demonstrációjára kerülhet sor, melyek eredendően az összetett, életciklusuk végére ért termékek, vagy törmelék újrahasznosításához járulnak hozzá. A fejlesztéssel érintett osztályozórendszer rendkívül nagy áteresztő képességgel kell, hogy rendelkezzen, a gazdasági szempontból életképes üzemeltetés biztosítása érdekében.


Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: CE-SC5-07-2018-2019-2020
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.27.
Keretösszeg: 30 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 22.
Határidő:
2018.02.27.
Kiírás neve magyarul:
A körforgásos gazdaság kialakulását támogató, nyersanyagok vonatkozásában megvalósított innováció: fenntartható feldolgozás, újrahasznosítás, újrafeldolgozás és nyersanyag hasznosítási program
Kiírás neve angolul:
Raw materials innovation for the circular economy: sustainable processing, reuse, recycling and recovery schemes
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges