0 különböző nyitott pályázat
2024. március 28.
Pályázati szűrő
keg

Rendszerszerű városfejlesztés demonstrációja a körforgásos és önmegújulásra képes városok érdekében

Összefoglaló:

A városok számára jelentős kihívást jelent a teljes körkörös gazdasági modell alkalmazása, valamint regeneratív a gyakorlatok ösztönzése. A pályázat olyan innovatív megoldásokat támogat, amelyek a nyersanyagok és erőforrások körforgásának megvalósítását irányozzák elő városi környezetben, illetve hozzájárulnak a nagyváros regeneratív kapacitásainak növeléséhez a környezetszennyezés csökkentése mellett.

Célok:

A városok számára jelentős kihívást jelent a teljes körkörös gazdasági modell alkalmazása, valamint a regeneratív gyakorlatok ösztönzése. Szükségszerű, hogy a városokban valóban megvalósuljon a körforgásos gazdálkodás a városi fogyasztási minták, az értékláncok átalakítása, valamint az innováció, az üzleti lehetőségek, továbbá mind a hagyományos, mind az újonnan kialakuló ágazatokat érintő munkahelyteremtés érdekében. A körfogásos városi folyamatok kialakítására olyan új, rugalmas, rendszerszerű várostervező eszközökre van szükség, amelyek hozzájárulnak a városi és városkörnyéki területek megújulásához, és egyúttal fokozzák e térségek alkalmazkodóképességét a jelentkező gazdasági, társadalmi és környezeti problémák tekinteteiben.

Az akciók során annak demonstrációját kell megvalósítani, hogy a nagyvárosok miként alakíthatóak át a körkörös innovációs modell központjaivá, illetve miként lehetséges serkenteni a regeneratív gyakorlatokat mind a városi, mind városkörnyéki területeken. A megvalósítandó tevékenységek keretében innovatív várostervezési eszközök fejlesztésére és alkalmazására kell, hogy sor kerüljön (dinamikus, 3D-s, valósidejű, rugalmas térinformatikai és tervezőeszközök felhasználásával és innovatív irányítási modellek és jogszabályok alkalmazása révén). Továbbá, olyan innovatív megoldások demonstrációjára van szükség, amelyek a nyersanyagok és erőforrások körforgásának megvalósítását irányozzák elő városi környezetben – a vízzel, az energiával, élelmiszerrel, levegővel, az ökoszisztéma szolgáltatásokkal, termőtalajjal, biomasszával, szennyel és szennyvízzel, újrahasznosított anyagokkal és nyersanyagokkal összefüggésben –, illetve hozzájárulnak a nagyváros regeneratív kapacitásainak növeléséhez a környezetszennyezés csökkentése mellett, például a légszennyező anyagok kibocsátásának redukálásával.

Ugyanakkor e rendszereknek biztosítani szükséges a szektorok közötti, zökkenőmentes átjárhatóságot és szinergiákat. A tevékenységek sorában szükséges, hogy szerepeljenek a már létező épületek, közterületek, infrastruktúrák fenntartható újrahasznosítását (vegyes használatát) támogató programok. A tervezett akcióktól elvárás, hogy aktívan vonják be az egyes hatóságokat, az érdekelt társadalmi csoportokat képviselő szervezeteket és olyan önkormányzati partnereket, várospolitikai döntéshozókat, városi FABLAB-eket, várostervezőket, dizájnereket, kulturális és kreatív szervezeteket, start-up-okat, amelyek szoros együttműködésben tevékenykednek a nagyvárosokkal annak érdekében, hogy fenntartható és gyakorlati jellegű megoldások szülessenek a fejlesztések során. Elvárás azonkívül az olyan, innovatív, helyi irányítási struktúrák, hálózatok kialakítása és megvalósítása, amelyek hozzájárulnak a körkörös gazdasági modell fejlesztéséhez és kivitelezéséhez városi környezetben. A „városi metabolizmus” folyamatainak folyamatos figyelemmel kísérése, valamint optimalizálása érdekében esetlegesen gyors beavatkozásokra van szükség, illetve elősegítendő a könnyebb vizsgálatokat, összehasonlításokat és helyi szinten alkalmazható, legjobb gyakorlatokat ösztönző, új indikátorok alkalmazása. Mindemellett, érzékelők, „Big Data”, illetve a „Kopernikusz” és GEOSS megfigyelési programok elemeit ötvöző hálózatok alapján működő, innovatív nyomon követési rendszerek és a támogató digitális technológiák, továbbá a lakossági környezeti megfigyelőrendszer kialakítására van szükség. A támogatásban részesülő projektekkel szemben elvárás, hogy hosszú távú fenntartható adatplatformok kialakításához járuljanak hozzá a fejlesztés során kialakított megoldások hatásai vonatkozásában releváns nyílt, egységes adatok, valamint az adatinfrastruktúrák közötti átjárhatóság biztosítása érdekében.

A megvalósítás során törekedni szükséges az interdiszciplináris megközelítésekre, azaz alapvető az alkalmazott természettudományok, a társadalom- és bölcsészettudományi területek (viselkedési közgazdaságtan, társadalmi nemek tudománya, várostervezés és irányítás) együttes alkalmazása a kihívások komplex természetének megfelelő válaszok megformálása érdekében.

E megoldások hatásainak fokozása és továbbfejlesztése céljából jelentős kiterjedésű hálózatépítés szükséges. Gondoskodni kell tréningekről a tapasztalatok, a tudás és az alkalmazott gyakorlatok megosztása érdekében olyan nagyvárosok számára, amelyek a projekt végrehajtását követően hasonló megoldások tervezésével és kivitelezésével foglalkozni kívánnak.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: CE-SC5-03-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.27.
Keretösszeg: 39 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 22.
Határidő:
2018.02.27.
Kiírás neve magyarul:
Rendszerszerű városfejlesztés demonstrációja a körforgásos és önmegújulásra képes városok érdekében
Kiírás neve angolul:
Demonstrating systemic urban development for circular and regenerative cities
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges