0 különböző nyitott pályázat
2024. április 25.
Pályázati szűrő
gyf
eh

Energia- és erőforrás-felhasználás szempontú rugalmasság az energiaintenzív ipari ágazatokban

Összefoglaló:

A felhívás keretében olyan pályázatok támogatására kerül sor, amelyek az energiaintenzív iparágak vonatkozásában az alapanyagok szempontjából rugalmas, innovatív termelési technológiák, valamint új, fejlett energiarendszerek fejlesztését valósítják meg.

Célok:

Az energiaintenzív iparágak esetében a termelési folyamatok és gyártási lépések egyre fenntarthatóbb, ugyanakkor nagymértékben ingadozó energiaellátáshoz történő adaptációjára van szükség. Ebből a célból az európai feldolgozóipar energia- és erőforrás-felhasználás szempontú rugalmassága hatékonyabb energiaáramokat, hővisszanyerést, illetve változó jellegzetességekkel rendelkező alapanyag-folyamokat (beleértve az új vagy módosított anyagokat, másodlagos alapanyagokat, valamint melléktermékeket is) felhasználó új folyamatok fejlesztésével biztosítható.

A kihívást a különböző termelési ágazatok közötti szinergikus integrációnak a termelési és logisztikai rendszer optimalizálása céljából regionális szinten történő megvalósítása jelenti, különösen az energia- és alapanyag-ellátás vonatkozásaiban.Mindez a káros anyagok kibocsátásának, valamint a környezeti hatások csökkentését eredményezi a versenyképesség és foglalkoztatási biztonság megőrzése mellett.

Az értéklánc optimalizálása céljából olyan új megoldások kidolgozására van szükség, amelyek keretében az energiahatékonyság szempontjai már a termelő berendezések és folyamatok, a kollektív keresleti oldalstratégiák, valamint a közelben lévő megújuló energiák integrációjának tervezési fázisában érvényesülnek. A benyújtásra kerülő pályázatok az alábbi fejlesztések megvalósítására kell, hogy törekedjenek:

  • az alapanyagok (új, módosított vagy másodlagos alapanyagok) szempontjából rugalmas, innovatív termelési technológiák, valamint köztes-, illetve végtermékek fejlesztése. Ezzel összefüggésben a fő- és melléktermékek minőségét az újrahasznosíthatóság és újra feldolgozhatóság szempontja határozza meg;
  • a nagymértékben energia- és alapanyag-intenzív ipari ágazatokban alkalmazott, az égés és gázosítás új technikáin alapuló, új, fejlett energiarendszerek fejlesztése;
  • az új fejlesztések vonatkozásában egyértelműen meghatározandó, hogy a fenntartható villamos energiaforrások vagy hővisszanyerés alkalmazása milyen módon járul hozzá az energiahatékonyság növeléséhez, illetve alkalmas-e az ingadozó energiaforrások ellensúlyozására. A megvalósuló tevékenységek jelentős hatást kell, hogy kifejtsenek a termelési folyamat, és/vagy a végtermékek fenntarthatósági profiljára.

A pályázatok keretében az alábbi szempontok is érvényesítendők:

  • a melléktermékek, és (szilárd, folyékony vagy gáz halmazállapotú) hulladékfolyamok jelentős csökkentését, újrahasznosítását, újrafeldolgozását, valamint azok kiaknázását nagymértékben támogató kezelési technológiák és folyamatintegrációs megoldások;
  • rendszer- és folyamatmodellezés, valamint (az értékesítési korábbi, illetve későbbi fázisait magába foglaló) integráció megvalósítása az üzem működési körülményei, vagy szimbiózis koncepciók vonatkozásában, az energia- és alapanyag-felhasználás hatékonyságának javítása, energia- és alapanyag-rugalmasság biztosítása, valamint a teljes értéklánc környezeti hatásainak csökkentése érdekében, az üzem, illetve rendszer szintjén megvalósuló optimalizálás figyelembe vétele mellett. A megvalósítás során kvantitatív életciklus-elemzés elvégzése elvárás.

A pályázatok keretében számos demonstrátor, köztük modernizálási és ipari installációk részvételét biztosítani szükséges, releváns, nagymértékben energia- és alapanyagintenzív ipari környezetben. A megvalósítás során a teljes értéklánc, valamint a hulladékok újrafeldolgozását támogató európai szabályozási háttér figyelembe vétele elvárás, továbbá az európai intelligens szakosodási stratégia szempontjából releváns strukturális és regionális alapok forrásainak felhasználására is törekedni szükséges.

A felhívás keretében támogatott fejlesztés a projekt kezdetekor a TRL5, a projekt zárásakor a TRL7 technológiai készültségi szintet kell, hogy elérje.

Profitorientált szervezetek részére jelen felhívás keretében a közvetlen költségek vonatkozásában 50%-os mértékű támogatás nyújtható, a támogatásintenzitás non-profit szervezetek esetében 100%.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: CE-SPIRE-03-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.22.
Keretösszeg:

A CE-SPIRE-10-2018, CE-SPIRE-02-2018 és CE-SPIRE-03-2018 pályázati felhívások együttes kerete 97 500 000 euró.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 05.
Határidő:
2018.02.22.
Kiírás neve magyarul:
Energia- és erőforrás-felhasználás szempontú rugalmasság az energiaintenzív ipari ágazatokban
Kiírás neve angolul:
Energy and resource flexibility in highly energy intensive industries
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership