0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
nka

A nanotechnológiai kockázatkezelés

Összefoglaló:

A pályázati felhívás keretében a nanoanyagok biztonságos piaci megjelenése érdekében több tudományterületet átfogó kockázatkezelés kialakítására irányuló törekvések támogatására kerül sor, melyekhez kapcsolódóan a kockázatok szempontjából releváns érdekeltek irányába történő kommunikáció, valamint a kockázatkezelés érdekében megerősített döntéshozatali eszközök fejlesztése is megvalósítandó.

Célok:

A nanoanyagok biztonságával kapcsolatos kutatás, valamint ennek eredményeként felhalmozott tudás szabályozásba történő átültetése terén jelentős előrelépések történtek a közelmúltban. Ahogy azonban a nanotechnológia eléri a piacot, még több teendő elvégzése válik szükségessé. A kockázatokon, valamint azok társadalmi érzékelésén alapuló transzdiszciplináris kockázatkezelés kialakítására van szükség, valamint a kockázatok értékelését és elfogadását támogató egyértelmű kritériumrendszer kidolgozására és alkalmazására, továbbá az elfogadható kockázatok átadására. A kockázatok vonatkozásában a releváns érdekeltek, köztük az iparági szereplők, jogszabályalkotók, biztosító társaságok és a nagyközönség felé történő kommunikációt, illetve a fenti aspektusokat is magába foglaló, megerősített döntéshozatali eszközök fejlesztése is megvalósítandó.

• Adat- és információmenedzsment, valamint kereteszközök fejlesztése a nanoanyagok biztonsága vonatkozásában a következő aspektusok szem előtt tartásával: kockázatértékelés, veszélynek való kitettség, emberi egészség, környezetvédelmi szempontok, a kockázatok csökkentése (beleértve a szabályozási szempontokat, valamint biztonsági szempontokat érvényesítő tervezést is).

• Az érdekeltekre, és a civil társadalomra irányuló, minőségi információkon és értékes visszajelzéseken alapuló felelős kommunikáció.

• A társadalmi, etikai és környezetvédelmi aspektusokat szem előtt tartó, a jövőben megvalósuló tudományos és szabályozási vonatkozású kutatás terveinek kidolgozása, a tervezett intézkedések, és a nemzetközi együttműködés teljességének, konzisztenciájának, valamint maximális szinergiáinak biztosításával.

• Az előrehaladás nyomonkövetését, valamint a tervek felülvizsgálatát támogató mechanizmusok kidolgozása számos iparágazatban.

A jelen téma keretében támogatott pályázatok lehetővé kell, hogy tegyék a más projektekkel való együttműködést, a felhasználók részvételének biztosítását, valamint biztosítaniuk kell a projekt keretében keletkező adatokhoz való hozzáférhetőséget, illetve az adatok újbóli felhasználhatóságát.

A felhívás keretében támogatott fejlesztés a projekt kezdetekor a TRL4, a projekt zárásakor a TRL6 technológiai készültségi szintet kell, hogy elérje.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: NMBP-13-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.01.23.
Keretösszeg:

Az NMBP-13-2018 és NMBP-14-2018 pályázati felhívások együttes kerete 30 000 000 euró.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 11. 05.
Határidő:
2018.01.23.
Kiírás neve magyarul:
A nanotechnológiai kockázatkezelés
Kiírás neve angolul:
Risk Governance of nanotechnology
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership