0 különböző nyitott pályázat
2024. április 26.
Pályázati szűrő
ikt

Szoftver technológiák

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program szoftver technológiákkal kapcsolatos pályázatot hirdet, mely újszerű, horizontális szoftverfejlesztési módszerek és eszközök megtervezését várja el a pályázóktól. A cél, hogy az innovációk számos területen alkalmazhatók legyenek, valamint a korábbi és a jelenleg is aktuális H2020 munkaprogramok keretében megvalósuló/tervezett domain-specifikus szoftver tevékenységeket egészítsenek ki.

Célok:

Az infokommunikációs technológiák területén elért előrelépések hatással vannak a szoftverfejlesztésre, mind az általa kínált megoldások, mind az általa támasztott követelmények tekintetében. Ebben az értelemben, amikor a szoftver egyre átfogóbb alaptechnológiának számít, a szoftverek által meghatározott és virtualizált infrastruktúrák szoftverfejlesztési és kezelési folyamatokra gyakorolt hatása számos infrastrukturális és alkalmazási területre kihat. Ennek következtében olyan újszerű, horizontális szoftverfejlesztési módszerekre és eszközökre van szükség, amelyek különböző felhasználási területeken alkalmazhatók, és amelyeket korábbi és a jelenleg is aktuális H2020 munkaprogramok keretében megvalósuló/tervezett domain-specifikus szoftver tevékenységek egészítenek ki.

A jövő szoftver technológiái a modern fejlesztési folyamatokból a szoftvert, adatokat és számítási erőforrásokat absztrakt összetevőként értelmező új fejlesztési paradigmák felé történő elmozdulást kell, hogy támogassák. Ez elősegíti az adatok heterogén infrastruktúrákon át történő szabad áramlását, méretezhető, osztott és ember számára értelmezhető módon. Ebből a célból mindhárom összetevő esetében az absztrakció mértékét anélkül szükséges fokozni, hogy a pontosság, vagy az ellenőrizhetőség sérülne. A kihívást a teljes szoftver életciklus támogatása jelenti.

Ezen gyorsan változó környezetben az újra felhasználható kódok és szoftverösszetevők iránti fokozott igény a már meglevő kódbázisok kiaknázásával kezelhető (akár nyílt forráskódú szoftverek, vagy zárt ökoszisztémák között megosztott saját tulajdonú szoftverek segítségével), ami hozzájárulhat az infokommunikációs ágazat nagyobb termelékenységéhez, innovációk megjelenéséhez.

a) Kutatási és Innovációs Intézkedés: integrált programozási modellek és technikák a virtualizált és szoftver által meghatározott infrastruktúrákban rejlő lehetőségek kiaknázása érdekében

A pályázatok keretében az alábbi kihívások legalább egyikének releváns megoldásának kidolgozása a cél:

• kód és erőforrások (adat, számítás és hálózat) absztrakciója; ennek keretében cél annak feltárása, hogyan valósítható meg a kódok és adatok egyszerű szemantikai annotációkon túlmutató absztrakciója kifejező, gépek által értelmezhető módon, amely egyúttal kiegészítő információkat is biztosít a végrehajtási követelmények, hálózati topológiák, adatforrások, stb. vonatkozásában. A kidolgozott megoldások a kód valamennyi aspektusának (de)kompozícióját és átalakítását lehetővé kell, hogy tegyék, beleértve a nem funkcionális jellegzetességeket, különböző célplatformokká történő konverziót, az adatok átstrukturálását és újra értelmezését;

fejlett szoftver rendszer fejlesztés; ennek keretében cél a szoftveralkalmazások fejlesztésének támogatását szolgáló, és a szoftverek, adatok és követelmények leírására alkalmas módszerek kidolgozása, a szoftverek által meghatározott infrastruktúrák számára. Ezen módszerek a szoftverek és adatok futási időben történő rugalmas (de)kompozícióját és interoperabilitását kell, hogy lehetővé tegyék, ezáltal megfelelve a releváns működési korlátoknak, illetve üzleti elvárásoknak. A kódok és adatok ilyen összetett struktúráinak fejlesztését támogatandó, a programozási modellek egyszerűbbé és absztraktabbá kell, hogy váljanak, inkább az emberi gondolkodás elveit követve, mintsem standard algoritmusokat.

b) Innovációs Intézkedés: a meglevő kódadatbázisok által nyújtott lehetőségeket kihasználó szoftver ökoszisztémák

A pályázatok keretében a kihívás releváns megoldásának kidolgozása a cél:

• a kódok ismételt felhasználását támogató fejlesztési platformok és mechanizmusok, melynek keretében a szoftverek minőségét biztosító mechanizmusok (fejlesztési, igazolási, validációs és/vagy kvalifikációs eszközök), valamint a szoftverek ismételt felhasználását támogató megoldások (tárolás, nyomonkövetés, keresés, és szoftver eszközök elemzése) kidolgozására kerül sor. A fejlesztés során különös figyelmet kell szentelni a platformok közötti függőség kezelésére, valamint a változatos összetevőkből kialakított szoftverek minőségkezelésére.

c) Koordinációs és Támogatási Intézkedés

A pályázatok keretében legalább az alábbi két kihívás releváns megoldásának kidolgozása a cél:

• olyan támogató tevékenységek megvalósítása, amelyek a szoftver ökoszisztémák számára lehetővé teszik szoftver fejlesztéseik eredményeinek kereskedelmi szempontból életképes megoldássá történő átalakítását, a kódok ismételt felhasználását szemléltető legjobb gyakorlatok bemutatása, közösségfejlesztés, valamint a kódok felhasználásának támogatása új kezdeményezések segítségével;

• koordináció megvalósítása a szoftver technológiák területének érdekeltjei vonatkozásában, projekt eredmények disszeminációjában való részvétel, tudományos és politikai események szervezése, kutatási és innovációs ütemtervek kidolgozása, szabványosítási törekvések támogatása.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: ICT-16-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.04.17.
Keretösszeg: 20 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Kutatási és Innovációs Intézkedés: 100 %

Koordinációs és Támogatási Intézkedés: 100%

Innovációs Intézkedés: Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezeteknek 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 31.
Határidő:
2018.04.17.
Kiírás neve magyarul:
Szoftver technológiák
Kiírás neve angolul:
Software Technologies
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership