0 különböző nyitott pályázat
2024. március 28.
Pályázati szűrő
tt
émg

A hosszú távú jövőképeken és a társadalmi szerepvállaláson alapuló modern vidéki politikák kialakítása

Összefoglaló:

Az EU a vidéki térség kérdéseivel kapcsolatos kutatásokra már eddig is jelentős összegeket fordított. Szükség van a tudomány, a társadalom és a politika-alkotók közötti kapcsolódási pontok javítására. A vidéki területeket érintő nagy kihívások egyike a demográfiai változás.

A projekt során kidolgozásra kerülő kommunikációs termékeknek és eszközöknek könnyen érthetőnek, modernnek és vonzónak kell lenniük. A megvalósítás során elvárás a releváns hálózatokkal és platformokkal, valamint az összes folyamatban lévő releváns projekttel való szoros együttműködés és a hálózatépítés biztosítása.

Az elemzések keretében elvárás a tendenciák mögött húzódó tényezők, a vidéki területeket érintő el- és bevándorlás kiváltó okainak, valamint általában a vidéki térség vonzerejét vagy hanyatlását meghatározó tényezők vizsgálata.

Célok:

A hatékony vidéki politikák kialakításához az európai vidéki területeket érintő hosszú távú tendenciák megragadása és előrejelzése szükséges. Az EU a vidéki térség kérdéseivel kapcsolatos kutatásokra már eddig is jelentős összegeket fordított. A vidéki területek sokfélesége, a szóban forgó problémák összetettsége és az érintett politika-alkotók sokfélesége azonban nehézségeket jelent az egyes projektek szempontjából, így ezek eredményeiket tekintve kevésbé bizonyultak sikeresnek a politikai döntéshozatal, illetve a vidéki közösségek számára. Szükség van a tudomány, a társadalom és a politika-alkotók közötti kapcsolódási pontok javítására az új és a meglévő ismeretek felhasználásának fokozása, a politika-alkotási folyamat számára a szükséges bizonyítékok biztosítása, valamint a vidéki állampolgárok politikai döntéshozatalban való részvételének támogatása érdekében, melybe a jövőbeli kutatási irányok meghatározása is beleértendő. A vidéki területeket érintő nagy kihívásokkal kapcsolatban azonban még mindig jelentős ismeretbeli hiányosságok azonosíthatók. A legfontosabbak egyike a demográfiai változás.

A jelenlegi tendenciák a vidék elnéptelenedését, a nők és a fiatalok szelektív elvándorlását és az újonnan érkezők (köztük migránsok és magasan képzett városlakók) bevonását ötvözik. A vidéki gazdaságok és a munkahelyek egyrészt befolyásolják ezeket a tendenciákat, ugyanakkor azok hatnak is rájuk. A kihívás a mezőgazdasági ágazat számára még nagyobb. A 35 évnél fiatalabb mezőgazdasági termelők aránya 6%, az 55 évesnél idősebb korcsoporté 55%-nál magasabb, a mezőgazdasági termelők elöregedése az élelmezésbiztonság, a biomassza biztosítása és a vidék életképessége szempontjából az elkövetkezendő évtizedek egyik legnagyobb veszélye, melynek kezeléséhez generációs váltásra van szükség. A közös agrárpolitikával (KAP) támogatott fiatal gazdálkodókon túl a "gazdálkodás új belépőinek" nevezett szélesebb csoport járulhat hozzá a termelés megújításához, új megközelítéseket biztosítva a gazdálkodás és a vidéki területek számára, feltéve, hogy képesek legyőzni az olyan akadályokat, mint például a földhöz való hozzáférés. A vidéki területek sokszínűségéből eredően a hosszú távú tendenciák és változások várhatóan egyenlőtlenül jelentkeznek az Európai Unió területén. Az Európai Unió közös agrárpolitikája által támogatott mezőgazdasági területek 15%-át képviselő hátrányos természeti adottságokkal küzdő területekre az éghajlatváltozás, a megnövekedett gazdasági verseny, valamint a termelékenységet, a termelési lehetőségeket és az alkalmazkodóképességét befolyásoló geofizikai feltételek jóval nagyobb hatással vannak. A jövő évtizedekben a vidéki lakosság, a közösségek, a munkahelyek, az értékláncok és a területek fejlődésének mélyebb megértésével olyan politikák kidolgozása szükséges, amelyek hozzájárulnak a vidéki területeket fenyegető hanyatlás megakadályozásához, támogatva ezen térségeket lehetőségeik kihasználásában.

Jelen téma keretében 2018-ban az alábbi altémák egyikére szükséges pályázatot benyújtani:

A. A társadalom, a tudomány és a politika összekapcsolását támogató központok kialakítása a vidéki térség vonatkozásában

A tevékenységek során olyan tudás és szakpolitikai központ létrehozását szükséges megvalósítani, amely a politikai döntéshozók, tudósok, a különböző érdekeltek és a vidéki lakosság helyi szintű részvételét biztosítva számba veszi a múltbeli és folyamatban lévő vidékkutatások eredményeit; gondoskodik azok könnyen érthető eszközökké történő átalakításáról a politikai döntéshozók és állampolgárok számára; a jövőbeli vidék- és kutatási politika kialakítását támogató lakossági részvétel biztosítására irányuló tevékenységeket folytat; valamint feltárja a tudomány, a társadalom és a politika hosszú távú összekapcsolását biztosító kereteket. A tevékenységeknek ki kell terjedniük a legalább az elmúlt tíz évben az Európai Unió keretprogramjai keretében finanszírozott releváns múltbéli és folyamatban lévő kutatási projektekre, beleértve a jelen munkaprogramban foglaltakat is. A projekt során kidolgozásra kerülő kommunikációs termékeknek és eszközöknek könnyen érthetőnek, modernnek és vonzónak kell lenniük, miközben a valódi hozzáadott értékű tartalmat biztosítanak különböző országok és célnyelvek különböző célcsoportjai számára. Ezzel összefüggésben javasolt a multimédia használata. A lakossági részvételt biztosító tevékenységek a vidéki lakosságra, a politikai döntéshozókra és más érdekeltekre kell, hogy irányuljanak, különböző földrajzi szinteken számos uniós tagállamban, az Európai Unió különböző területeinek és a különböző vidéki környezetek kiegyensúlyozott képviseletével. A lakossági részvételt biztosító tevékenységek eredményeként a különböző szinteken megjelenő vidéki politikai eszközök megújítását biztosító olyan konkrét terveket szükséges kialakítani, mint például a vidéki állampolgárok szükségleteinek megfelelő kutatási tevékenységekre vonatkozó menetrend. A projekt megvalósítása során elvárás a releváns hálózatokkal és platformokkal, valamint az összes folyamatban lévő releváns projekttel való szoros együttműködés és a hálózatépítés biztosítása. A projekt időtartamának meghatározásakor figyelembe szükséges venni a részvételen alapuló megközelítések végrehajtásának időszükségletét.

B. A vidéki generációk, munkahelyek és gazdaságok megújítása

A tevékenységeknek az európai vidéki lakosság és munkahelyek idő- és térbeli aspektusait az elkövetkező évtizedekre vonatkozóan feltáró előretekintő elemzések megvalósítására kell irányulniuk. Az elemzések keretében elvárás a tendenciák mögött húzódó tényezők, a vidéki területeket érintő el- és bevándorlás kiváltó okainak, valamint általában a vidéki térség vonzerejét vagy hanyatlását meghatározó tényezők vizsgálata. Részletesen kell elemezni a nők, a fiatalok és az Európai Unióból elvándorló és az ide érkező migránsok helyzetét. A tevékenységek keretében vizsgálandók a különböző kormányzási szinteken végrehajtott politikák és stratégiák is, amelyek befolyásolhatják a vidék különböző típusú emberekre gyakorolt vonzó hatását. Az elemzésnek ki kell terjednie valamennyi társadalmi-gazdasági és életkori csoportra, a C altéma keretében a mezőgazdasági termelők vonatkozásában támogatott tevékenységekkel összhangban. Az alapvető demográfiai mutatókon túl a tevékenységek keretében a készségprofilok és a társadalmi tőke egyéb releváns aspektusai is vizsgálandók. Az Európai Unióra kiterjedő, kvantitatív elemzést célzott minőségi elemzéssel szükséges kiegészíteni. A minőségi elemzés keretében realizálni kell jelentős mértékű, a lakossági szerepvállalást biztosító tevékenységet, valamint földrajzi és társadalmi-gazdasági szempontból egyaránt reprezentatív és kiegyensúlyozott lefedettséget az Európai Unió számára a valóban hasznos politikai következtetések biztosítása érdekében. A tevékenységek keretében biztosítandó továbbá olyan gyakorlati eszközök rendelkezésre bocsátása is, amelyek az európai uniós és más kormányzati szinteken az előretekintő politikai tervezés során lehetővé teszik a politikai döntéshozók számára a projektek eredményeinek egyszerűbb kiaknázását (például tipológiákhoz, térképekhez, politikai elemzésekhez, benchmarkinghez és ajánlásokhoz).

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: RUR-01-2018-2019
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 17 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 25.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
A hosszú távú jövőképeken és a társadalmi szerepvállaláson alapuló modern vidéki politikák kialakítása
Kiírás neve angolul:
Building modern rural policies on long-term visions and societal engagement
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges