0 különböző nyitott pályázat
2024. március 29.
Pályázati szűrő
émg

Egészséges és fenntartható európai méhészet

Összefoglaló:

A méhészeti ágazat számára elengedhetetlenül fontos mind a társadalmi-gazdasági, mind az ökológiai vonatkozású kérdések vizsgálata.

A pályázati felhívás keretében cél olyan eszközök fejlesztése, amelyek elősegítik az adatok összegyűjtését, illetve azok méhészekhez való visszajuttatását. A kialakítandó európai uniós platform a mézelő méhek és a hozzájuk kapcsolódó mezőgazdasági és méhészeti tevékenység vonatkozásában releváns tudományos és gyakorlati ismeretek összegyűjtését és megosztását teszi lehetővé.

Célok:

A méhészet és a hozzá kapcsolódó tevékenységek kimenetei között azonosíthatók magánjavak (méztermelés), közjavak (vadvirágok beporzása), vagy e kettő közötti egyéb eredmények is (termények szerződéses beporzása). Számos intézkedés irányul a mézelő méhek kolóniáira, illetve környezetükre vonatkozó információk bővítésére. A koordinált megközelítés (például az adatok gyűjtésének, rögzítésének és megosztásának harmonizációja az Európai Unió területén) hiánya azonban akadályozza az információk kihasználását. A fenntartható és egészséges európai méhészeti ágazat számára kulcsfontosságú a méhkasokban, illetve körülöttük zajló folyamatok, csakúgy, mint a társadalmi-gazdasági, valamint ökológiai vonatkozású kérdések vizsgálata. A stresszforrások méhekre gyakorolt hatása és a veszteségekhez való hozzájárulásuk szintén kevésbé feltárt terület. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság a Multiple Stressors in Bees (MUST-B) projekt keretében integrált kockázatértékelés kidolgozását valósítja meg, és ennek keretében a HEALTHY-B kezdeményezés olyan eszköztár kialakítására irányul, amely a mézelő méhkolóniák egészségének holisztikus szemléletű értékelését támogatja. Kialakításra kerültek az „egészségi állapot index” azon fogalmi keretei, melyhez kapcsolódóan a méhek egészségét meghatározó környezeti indikátorok és tényezők tekintetében releváns adatok gyűjthetők. Mindez lehetővé teszi a méhek egészségi állapotváltozásának időbeli, illetve különböző földrajzi területekhez kapcsolódó nyomon követését és összevetését, továbbá lehetőséget biztosít a méhek egészségi állapotának változásaira, illetve az egészségüket veszélyeztető tényezőkre vonatkozó jövőbeli előrejelzések biztosítására.

Kevés ismeret áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a méhészek hogyan értékelik, illetve küzdik le üzleti környezetük összetettségét, valamint, hogy mi és hogyan befolyásolja a méhek egészségével kapcsolatos döntéseiket (például kórokozókkal szembeni beavatkozások, a méhészeti termelés fenntartása vagy megszüntetése, a méhkolóniák pótlása, stb). Kérdés továbbá, hogy mi minden járul hozzá sikerükhöz, beleértve azt is, milyen mértékben és hogyan járulnak hozzá az egészséges kolóniák a méhészeti tevékenység fenntarthatóságához, illetve a sikeres beporzáshoz. Még több ismeretre van szükség a méhészek mellett szerepet játszó egyéb szereplőket illetően is.

A pályázati felhívás keretében cél az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság által kifejlesztett „Egészségi állapot index” gyakorlati alkalmazását támogató, felhasználásra közvetlenül alkalmas eszközök fejlesztése, melyek elősegítik az adatok összegyűjtését, illetve azok méhészekhez való visszajuttatását, egyúttal pedig az egészséggel kapcsolatos kérdéseken túlmutató különböző társadalmi-gazdasági és ökológiai elemek feltárását, amelynek eredményeként az európai méhészeti ágazat számára nélkülözhetetlen példaértékű, sikeres üzleti modellek kidolgozása valósul meg.

A pályázatok keretében a felmerülő kockázatok vagy a kórokozók (például a kis méhkas bogár, ázsiai lódarázs Vespa Velutina) vonatkozásában releváns kérdések vizsgálata is elvárás. A megvalósítás során kialakítandó egy európai uniós platform, amely a mézelő méhek, környezetük, valamint a hozzájuk kapcsolódó mezőgazdasági és méhészeti tevékenység vonatkozásában releváns tudományos és gyakorlati ismeretek összegyűjtését és megosztását teszi lehetővé, az adatok és kapcsolódó információk koordinált és harmonizált megközelítésű összegyűjtését támogató akcióterv kialakítása és megvalósítása érdekében.

A projekt megvalósítása során figyelembe szükséges venni más, releváns európai uniós projektet, illetve kezdeményezést is (például COLOSS, SUPER-B, SMARTBEES, IoBEE, az Európai Unió méhészeti intézkedéseinek értékelése, a tagállamok méhek nyomon követésére irányuló projektjei), valamint szervezetet (úgymint: European Food Safety Association EFSA, European Union Reference Laboratory EURL, Joint Research Centre JRC). A projektek megvalósítása során többszereplős megközelítés alkalmazása elvárás, melynek keretében biztosítani szükséges a méhészek, az ellenőrzést végző szakemberek, más érdekeltek és tudósok (köztük a társadalomtudományi terület képviselői) együttműködését az eredmények validálása és felhasználása érdekében. A méhek egészségi állapot-indexének, illetve a példaértékű sikeres üzleti modellek kidolgozásához alkalmazható gyakorlati eszközök az egészséges és fenntartható európai méhészeti ágazat megalapozását biztosítják.

A tevékenységek többek között az alábbi területekre terjedhetnek ki:

  • a méhek egészségének szempontjából releváns környezeti, illetve kapcsolódó mezőgazdasági gyakorlatra vonatkozó adatok nyomon követesét támogató szabványok kialakítása, valamint az adatokhoz való nyílt hozzáférés biztosítása;
  • a legígéretesebb, méhek egészsége vonatkozásában releváns indikátorok meghatározása, az indikátorok, illetve a méhkolóniák állapotának teljes mértékben vagy félig automatizált módszerrel történő nyomonkövetésére alkalmas technológiák validálása;
  • az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal és az Európai Unió referencia laboratóriumával való együttműködés keretében különböző európai országokban kísérleti tanulmány megvalósítása a méhek egészségét befolyásoló tényezők és a kiválasztott indikátorok tesztelése, szabványosítása, mérésük módszertanának validációja egy tényadatokon alapuló kockázatértékelés kidolgozása érdekében, valamint a méhészek számára megfelelő visszacsatolás biztosítása;
  • annak vizsgálata, hogy a felhasználóbarát módon kialakított Bee Health Workbench (http://bees-dashboard.azurewebsites.net/BeesHome.html) továbbfejlesztése és használata mennyire megvalósítható;
  • az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal együttműködésben a méhek egészsége és beporzó képessége szempontjából releváns biológiai, vegyi és környezeti stresszforrásokra vonatkozó statisztikai elemzés megvalósítása;
  • az Európai Unió méhészeti ágazatát, a kapcsolódó ágazatokat és területeket meghatározó kulcsfontosságú tényezők és veszélyek, valamint lehetőségek azonosítása;
  • a fenntartható európai méhészeti ágazatot támogató, állami beavatkozásokkal vagy azok nélkül realizálható potenciális és életképes üzleti modellek fejlesztése.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SFS-07-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 8 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 25.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
Egészséges és fenntartható európai méhészet
Kiírás neve angolul:
Making European beekeeping healthy and sustainable
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges