0 különböző nyitott pályázat
2024. április 18.
Pályázati szűrő
émg

Egészségesebb és fenntartható élelmezés/élelmiszerek

Összefoglaló:

Az egészséges életmód kialakítása érdekében az emberek mindinkább az egészségesebb étkezési szokásokat preferálják. Ezzel egyidőben megnövekedett a helyi élelmiszerek, nyersanyagok iránti igény. A pályázat célja olyan feldolgozási módszerek értékelése és fejlesztése, amelyek biztosítják az élelmiszerek természetes tápanyagtartalmának, szerkezetének és funkcionális jellegzetességeinek megőrzését.

Célok:

A fogyasztók mindinkább az egészségesebb étkezési szokások felé fordulnak, és egyre fontosabbak számukra az „egészséges” élelmiszer-tulajdonságok (úgymint az áru frissessége, természetessége és tápértéke), valamint általában a termelés és az előállítási módszerek fenntarthatósága.

Ezen elvárásoknak való megfelelés érdekében az előállítási technológiák további fejlesztésére van szükség az élelmiszer-alapanyagok, illetve természetes élelmiszer-tulajdonságok jobb megőrzése tekintetében az egészséges, ízletes és fenntartható élelmiszerek biztosítása érdekében. További fontos trend a helyi élelmiszerek iránti igény növekedése. Mindezek eredményeként új üzleti modellek, illetve helyi élelmiszer-értékláncok kialakulásának vagyunk tanúi, és mind több gazdálkodó vesz részt közvetlenül az élelmiszerek feldolgozásában (akár a saját gazdaságában vagy élelmiszer-feldolgozó létesítmények közös használatával). Az új, helyi/regionális élelmiszerrendszerek nyújtotta üzleti lehetőségek teljes kihasználása, valamint a fogyasztói elvárásoknak való megfelelés érdekében különösen fontos, hogy hatékony és fenntartható logisztikai rendszerek fejlesztése valósuljon meg a létrehozott termékek számára.

A fejlesztések középpontjában elsősorban a kis- és középvállalkozások szükségleteihez, a termékek/piacok/ellátási láncok sajátosságaihoz igazított, kisebb léptékű feldolgozási technológiáknak kell állniuk. A megvalósítás során, a fejlesztéssel érintett megoldások tesztelésére, a termékek jellegzetességeire (pl. élelmiszerszerkezet, összetétel és stabilitás, biztonság, tápérték és érzékminőség) és fenntarthatóságra (környezeti, társadalmi és gazdasági) gyakorolt hatást is értékelni kell. . A kutatás során a fejlesztéssel érintett feldolgozási módszerekre/technológiákra alkalmazott, leginkább megfelelő olyan modellek feltárására is törekedni szükséges, melyek figyelembe veszik a szervezeti/elosztási koncepciókat, fogyasztói felfogást/fogyasztók általi fogadtatást, és/vagy a fogyasztói szerepvállalást is. A projektek a hagyományos és a bio-ágazatok számára egyaránt előnnyel kell, hogy járjanak.

A tevékenységek megvalósítása során a többszereplős megközelítés alkalmazása, valamint az agrár-élelmiszeripari kis- és középvállalkozások, gazdálkodók és fogyasztók megfelelő mértékű részvételének biztosítása elvárás.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: SFS-16-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.02.13.
Keretösszeg: 14 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 25.
Határidő:
2018.02.13.
Kiírás neve magyarul:
Egészségesebb és fenntartható élelmezés/élelmiszerek
Kiírás neve angolul:
Towards healthier and sustainable food
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges