0 különböző nyitott pályázat
2024. április 25.
Pályázati szűrő
köz, mob

Hálózatépítési (networking) tevékenységek támogatása és közúti automatizálás hatásvizsgálata

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet a következő témákban:
Kutatási és Innovációs Intézkedés: az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetési rendszerek vonatkozásában releváns hatások, előnyök és költségek értékelésének támogatása.
Koordinációs és Támogatási Intézkedés: az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetést támogató networking tevékenységek támogatása.

Célok:

Az új, automatizált vezetési funkciók fejlesztése terén elért technikai előrelépések ellenére még mindig számos kihívás és bizonytalanság létezik az összekapcsolt és automatizált járművek telepítésével kapcsolatban. Több ezek közül csak az európai és nemzetközi partnerek együttműködése és közös munkája eredményeként kezelhető hatékonyan. Ennek következtében az automatizált vezetési rendszerek európai és nemzetközi szintű elterjedése érdekében összehangolt és harmonizált megközelítésre van szükség. A koordináció iránti igény az összekapcsolt és automatizált vezetési rendszerek hatásainak értékelése kapcsán szintén megjelenik. A hatások értékelésére és alkalmazására számos módszertan rendelkezésre áll, ugyanakkor a tájékozott döntéshozatalt támogató, mindenki által elfogadott módszertan még nem létezik.

Jelen téma két altéma keretében kerül megvalósításra. A benyújtásra kerülő pályázatok ezek közül az egyikre kell, hogy irányuljanak.

1) Kutatási és Innovációs Intézkedés: az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetési rendszerek vonatkozásában releváns hatások, előnyök és költségek értékelése

A pályázatok keretében az alábbi összes szempont érvényesítése elvárás:

  • A rövid-, közép- és hosszú távú hatások/előnyök és költségek értékelése az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetési rendszerek különböző forgatókönyveinek/használati eseteinek (személygépjármű, automatizált városi közlekedés, teherszállítás) vonatkozásában. Ennek során a hatások teljes körének figyelembe vétele elvárás, beleértve a vezetői viselkedés, a mobilitási magatartás, az üzemanyagtöltéssel kapcsolatos magatartás, a hozzáférés, az erőforrások, a foglalkoztatásra gyakorolt hatások, a szükséges készségek, az infrastruktúra elhasználódása, valamint a földhasználattal kapcsolatosan releváns szempontokat is.
  • Az összekapcsolt és automatizált vezetési rendszerek hosszú-távú hatásainak értékeléséhez szükséges megalapozott multidiszciplináris módszertan kidolgozása.
  • Az összekapcsolt és automatizált rendszerek hatásainak, előnyeinek és költségeinek értékelését támogató nyilvános eszköztár (beleértve a szükséges infrastruktúrákat is), valamint a hatóságok várostervezési és szabályozási stratégiai döntéseinek értékelését segítő döntéstámogató rendszer biztosítása.
  • Az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetés területén az európai és nemzetközi érdekeltek közötti együttműködés és tapasztalatcsere lehetőségeinek feltérképezése, például a kutatás és innováció vonatkozásában (például ember-gép felületek, az automatizált vezetési technológiák társadalmi elfogadottsága, digitális technológiák az automatizáció számára, hatástanulmányok), globális keretrendszer és nemzetközi szabványok kialakítása az összekapcsoltságot és automatizációt biztosító technológiák számára, nagyléptékű európai és nemzeti demonstrációs projektekből származó adatok és tudás megosztása, közös értékelési keret támogatása a demonstrációs, oktatási és képzési törekvések vonatkozásában.
  • A programtulajdonosok és menedzserek támogatása a nemzeti, valamint több nemzetet átfogó, az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetés területekre irányuló finanszírozási programok koordinációja vonatkozásában, a korábbi koordinációs erőfeszítések eredményeire építve.
  • Az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetés területeken a megvalósítás alatt álló nemzetközi együttműködési tevékenységek támogatása, valamint kiterjesztése (beleértve a közúti automatizáció, szabványosítási harmonizáció, valamint konnektivitással kapcsolatos kérdéseket is). Ezzel összefüggésben feltárandó az együttműködés kiterjesztésének az Amerikai Egyesült Államok, illetve Japán hatókörén kívüli országokra/régiókra irányuló lehetősége.
  • Fórum biztosítása a közúti közlekedés automatizációjának európai és nemzetközi érdekeltjei számára, az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetés területek fejlesztése, illetve elterjesztése szempontjából releváns tapasztalatok és tudás megosztása, valamint a jövőbeli kihívások megvitatása érdekében. Európai konferenciák, workshopok szervezése a témához kapcsolódóan. A valamennyi közlekedési módot átfogó, automatizált közlekedési megoldások vonatkozásában releváns legjobb gyakorlatok és tapasztalatok megosztását biztosító párbeszédet támogató interakciók kialakítása elvárás.

Különös figyelmet szükséges szentelni a magasabb szintű automatizáció felé történő átmeneti fázisnak, amikor az egyes járművek az automatizáció eltérő szintjén üzemelnek, és ahol az emberek és gépek által irányított járművek egyaránt jelen vannak.

Az Európai Unió kutatási és innovációs területre vonatkozó nemzetközi együttműködési stratégiájával összhangban a megvalósítás során nemzetközi együttműködés kereteinek kialakítása, főleg az Amerikai Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, Szingapúr, és/vagy Ausztrália által támogatott projektek/partnerek részvételének biztosításával különösen fontos.

A pályázatoknál az US DOT kezdeményezés által támogatott projektekben résztvevő szervezetekkel való együttműködés is elvárás, a tudás és tapasztalatok megosztása, valamint a szinergikus hatások érvényesítése érdekében.

2) Koordinációs és Támogatási Intézkedés: Az összekapcsolt, együttműködésen alapuló és automatizált vezetést támogató networking tevékenységek

A pályázatok keretében az alábbi összes szempont érvényesítése elvárás:

Az Európai Unió kutatási és innovációs területre vonatkozó nemzetközi együttműködési stratégiájával összhangban a megvalósítás során nemzetközi együttműködés kereteinek kialakítása, főleg az Amerikai Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, Szingapúr, és/vagy Ausztrália által támogatott projektek/partnerek részvételének biztosításával különösen fontos.

A pályázatoknál US DOT kezdeményezés által támogatott projektekben résztvevő szervezetekkel való együttműködés is elvárás, a tudás és tapasztalatok megosztása, valamint a szinergikus hatások érvényesítése érdekében.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: DT-ART-02-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.04.04.
Keretösszeg: 6 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 10. 18.
Határidő:
2018.04.04.
Kiírás neve magyarul:
Hálózatépítési (networking) tevékenységek támogatása és közúti automatizálás hatásvizsgálata
Kiírás neve angolul:
Support for networking activities and impact assessment for road automation
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges