0 különböző nyitott pályázat
2024. április 18.
Pályázati szűrő

Szenzitív és validált klinikai végpontok fejlesztése az elsődleges Sjögren szindróma (pSS) vonatkozásában

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: az elsődleges Sjögren-szindróma vonatkozásában releváns, a kezelés kimenetének mérésére alkalmas paraméterek/biomarkerek - nevezetesen a klinikai, beteg által jelentett eredményekre vonatkozó laboratóriumi, a viselkedést meghatározó, biológiai folyamatokhoz kapcsolódó, valamint képalkotási paraméterek/biomarkerek - azonosítása, fejlesztése és validációja.

Célok:

Az elsődleges Sjögren-szindróma vonatkozásában jelenleg kevés, placebóval kontrollált és megfelelően megvalósított klinikai kísérletekből származó, közzétett adat áll rendelkezésre. Bár a közelmúltban sor került olyan specifikus, új kezelési intézkedések fejlesztésére mint az Európai Szövetség a Reuma Ellen (EULAR) Sjögren-szindróma betegség aktivitási index (ESSDAI), valamint az EULAR Sjögren-szindróma beteg jelentett index (ESSPRI), ezek klinikai kísérletek során történő alkalmazása vegyes eredményeket hozott. Az elsődleges Sjögren-szindróma fő jellegzetességei olyanok, mint a nyelési nehézségek, szexuális diszfunkciós zavar, táplálkozási, fogászati, és a mentális egészséggel kapcsolatos problémák nem megfelelően meghatározottak. Általánosságban, a jelenleg elérhető intézkedések (beleértve a változásra mutatott érzékenységet a beteg által jelentett eredmények és különböző ESSDAI területek során) használhatósága egy fejlesztés alatt álló gyógyszer hatékonysága, illetve betegségmódosító képessége vonatkozásában még meghatározandó. Továbbá, jelenleg nem áll rendelkezésre a betegség aktivitását jelző, objektív, validált mérték vagy funkcionális marker, amely a javulás terápiás előnyeinek értékelését tenné lehetővé. Mindezek következében az elsődleges Sjögren-szindrómára irányuló gyógyszerfejlesztés sikerének valószínűségét növelendő, érzékeny és validált végpontok, beleértve a javulás vonatkozásában releváns objektív mértékek/biomarkerek kialakítása szükséges.

Jelen felhívás célja az elsődleges Sjögren-szindróma vonatkozásában releváns, a kezelés kimenetének mérésére alkalmas paraméterek/biomarkerek - nevezetesen a klinikai, beteg által jelentett eredményekre vonatkozó laboratóriumi, a viselkedést meghatározó, biológiai folyamatokhoz kapcsolódó, valamint képalkotási paraméterek/biomarkerek - azonosítása, fejlesztése és validációja, az alábbi megközelítés alkalmazásával:

  • adatgenerálás és felülvizsgálat. Ennek keretében már meglevő (köztük közzétett epidemiológiai adatok, beavatkozással, vagy azzal nem járó vizsgálatok, valamint pSS adatbázisokból származó adatok) felülvizsgálatára és elemzésére kerül sor;
  • a kezelés kimenetének mérésére alkalmas, a felülvizsgálat és elemzés eredményeire alapuló új módszerek fejlesztése;
  • a pSS vonatkozásában fejlesztett, fentiek szerinti módszerek alkalmazása és validációja, azok, valamint már meglevő módszerek tesztelésével, legalább egy, előremutató klinikai vizsgálat keretében;
  • a validációs vizsgálat eredményének elemzése, valamint új végpontok validációja. A kezelési eredmények új módszerei, illetve a kidolgozott pontozási rendszer teljesítménye a már meglevőkkel kerül összehasonlításra, a legígéretesebb módszer jövőbeli validációja céljából.

Várakozások szerint a pontozási rendszerek az eredmények mérésére alkalmas objektív és szubjektív elemek ötvözésével kell, hogy kialakításra kerüljenek, a jelenlegi pontozórendszerek továbbfejlesztése érdekében.

Amennyiben a projekt során az iparág által támogatott, nagy léptékű, harmadik fázisú klinikai vizsgálat megvalósítására kerül sor új terápiák érdekében, a projekt keretében zajló validációs vizsgálattal párhuzamosan, ugyanakkor attól függetlenül, lehetőség van az új végpontoknak a harmadik fázisú klinikai vizsgálat során kísérleti végpontként történő alkalmazására. Ezen vizsgálatok elemzésére azonban a jelen IMI intézkedés időtartamát követően kerülhet sor.

Az egészségügyi technológiával kapcsolatos értékelést, valamint a finanszírozók véleményét és elvárásait összesítik a hatósági jóváhagyásra és paci hozzáférésre vonatkozó követelmények végpontjainak meghatározása során. Az elemzéskor betegcsoportoktól származó információk felkutatására/megfontolására is sor kerül, a betegség alábecsült, vagy figyelmen kívül hagyott, releváns és aktuális aspektusainak feltérképezése érdekében.

Míg a fejlesztés olyan új, érzékeny és validált klinikai végpontokra irányul, amelyek alkalmazása elsődlegesen a felnőttkori pSS vonatkozásában releváns, későbbi klinikai vizsgálatokban realizálódik, ezek gyermekgyógyászati alkalmazhatósága is körültekintő értékelés tárgyát képezi. Ez utóbbira való tekintettel a projekt fenntarthatósági terve keretében további validáció megvalósítása elvárás.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: IMI2-2017-12-03
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.10.24.
Keretösszeg: 8 200 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 08. 11.
Határidő:
2017.10.24.
Kiírás neve magyarul:
Szenzitív és validált klinikai végpontok fejlesztése az elsődleges Sjögren szindróma (pSS) vonatkozásában
Kiírás neve angolul:
Development of sensitive and validated clinical endpoints in primary Sjögren’s Syndrome (pSS)
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges